Z koronavírusu sa vyliečili a teraz ho majú opäť. Južná Kórea hlási viac ako 100 takýchto prípadov 

  • Južná Kórea dnes informovala, že najmenej 116 ľudí, ktorí sa vyliečili z nového koronavírusu, sú opäť pozitívni na prítomnosť COVID-19
  • Premiér avizuje, že život v krajine nebude ani po uvoľnení opatrení taký, aký bol pred vypuknutím pandémie
cira
unsplash.com
  • Južná Kórea dnes informovala, že najmenej 116 ľudí, ktorí sa vyliečili z nového koronavírusu, sú opäť pozitívni na prítomnosť COVID-19
  • Premiér avizuje, že život v krajine nebude ani po uvoľnení opatrení taký, aký bol pred vypuknutím pandémie

Južná Kórea dnes oznámila celkovo len 25 nových prípadov, avšak nárast takzvaných „reaktivovaných“ pacientov – u ktorých sa vírus po čase opäť objavil, vyvolal obavy. Informuje Daily Mail.

Úradníci stále vyšetrujú príčinu zjavných relapsov. Jeong Eun-kyeong, riaditeľ Kórejských centier pre kontrolu a prevenciu chorôb (KCDC), však uviedol, že vírus mohol byť v tele pacientov reaktivovaný skôr ako sa pacienti infikovali.

Iní experti zase pripúšťajú, že mohlo ísť o chybné testy či prípady, kedy sa vírus síce v organizme nachádza, no nepredstavuje nebezpečentvo pre svojho hostiteľa či iných ľudí.

Južná Kórea vyzvala obyvateľov, aby dodržiavali prísne sociálne dištancovanie najmenej do 19. apríla. Tak, ako aj na Slovensku aj v tejto krajine je paradoxne problémom zlepšovanie počasia. To láka stále viac ľudí von, čo nie je v rámci prevencie šírenia koronavírusu tou najlepšou správou.

Premiér krajiny Chung Sye-kyun ľudí varoval, že aj keď sa obmedzenia postupne zmiernia, krajina sa k životu, na aký boli všetci zvyknutí pred prepuknutím pandémie, nevráti.

kampan zadarmo od startitup

„Potrebujeme zvoliť veľmi opatrný prístup, pretože akékoľvek predčasné zmiernenie sociálneho dištancovania by mohlo mať nezvratné následky a musíme sa hlboko zamyslieť nad tým, kedy a ako prejdeme na nový systém,“ uviedol premiér.

Krajina okrem iného zaviedla 1. apríla povinnú 14-dňovú karanténu pre všetkých, ktorí pricestovali zo zahraničia. Vláda v Soule tvrdí, že potrebuje efektívnejší nástroj na monitorovanie obyvateľov, pretože mnohí domácu izoláciu porušujú. Na základe nedávno sprísnených zákonov o infekčných ochoreniach môže ľuďom za porušenie karanténnych nariadení hroziť až rok väzenia alebo pokuta až do výška 7 500 eur.

Osoby, ktoré v Južnej Kórei porušia pravidlá povinnej domácej karantény, dostanú elektronický náramok, cieľom je obmedziť šírenie COVID-19. Opatrenie sa pripravovali dva týždne a na jeho implementovaní budú spolupracovať miestne úrady s políciou. Tým, ktorí budú súhlasiť nosením náramkov, môžu sankcie potenciálne znížiť, uviedli predstavitelia ministerstva vnútra.

Podľa údajov Johns Hopkins University má krajina momentálne viac ako 10 500 potvrdených prípadov vírusu a zaznamenala 217 úmrtí, vyliečených je viac ako 7 400.

Celosvetovo je potvrdených už viac ako 1,85 milióna prípadov nákazy novým koronavírusom a vyše 114-tisíc ľudí ochoreniu podľahlo. Najviac postihnutou krajinou sú Spojené štáty s takmer 558-tisíc nakazenými a vyše 22-tisíc mŕtvymi.

Zdroje: dailymail.co.uk, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá