Z útleho sídliskového chlapca sa stal bezcitný mafián. Róbert Lališ chcel odstrániť aj Kočnera

  • Spolu s ďalšími mafiánmi bol pravou rukou Miroslava Sýkoru
  • Po smrti bossa sa dokonca stal šéfom zločineckej skupiny
  • Vyučený autoklampiar pred spravodlivosťou utekal 3 roky
Róbert Lališ
Screenshot/Youtube/Mrs Mafia TASR/Branislav Račko
  • Spolu s ďalšími mafiánmi bol pravou rukou Miroslava Sýkoru
  • Po smrti bossa sa dokonca stal šéfom zločineckej skupiny
  • Vyučený autoklampiar pred spravodlivosťou utekal 3 roky

Róbert Lališ, inak známy ako Kýbel, sa narodil 24. apríla 1964 v Bratislave. Je označovaný ako podnikateľ, no väčšine Slovákov je skôr známy ako šéf skupiny sýkorovcov. Stal sa ním po smrti Miroslava Sýkoru, ktorý bol zastrelený vo februári 1997. 

Lališ pochádza z bratislavskej Dúbravky. Má jedného brata a jeho rodičia boli rozvedení. Počas detstva nebol veľmi výrazný, na sídlisku vyrastal ako bežné dieťa. Nízky chlapec nikdy nepôsobil ako človek, ktorý by dokázal vzbudiť rešpekt. Mnohí ľudia, ktorí sa s ním stretli, ho však považujú za nesmierne inteligentného, sčítaného a vzdelaného. 

Róbert Lališ
zdroj: Screenshot/Youtube/Mrs Mafia

V sýkorovskej hierarchii bol vysoko 

V sýkorovskej hierarchii bol Lališ vysoko ešte za čias Miroslava Sýkoru. Po smrti bossa sa však dalo predpokladať, že skupina bude pokračovať aj naďalej. 

Najsilnejšie osobnosti zoskupenia sa zhodli na tom, že novým bossom bude Róbert Lališ. Do úvahy však pripadal aj Ladislav Bališ, ktorý túto ponuku odmietol so slovami, že bude rešpektovať Lališa. S Lališom súhlasil aj Čongrády a Borbély.  To, že skupina urobila dobre, zistila po veľmi krátkom čase. Lališovi sa podarilo prekonať smrť šéfa, prežiť vojny v podsvetí a rozšíriť svoj vplyv aj za hranice Bratislavy. 

Podľa slov niektorých policajtov bol Lališ dokonca lepším šéfom ako Sýkora. Zločineckú skupinu dokázal prepracovať, vďaka čomu ju niekoľkí policajti označovali za najštruktúrovanejšiu. Nová éra sýkorovcov fungovala na princípe dvoch skupín – niektorí členovia sa dokonca vôbec nepoznali. 

Skupinu taktiež rozdelil podľa teritórií, pričom každá oblasť mala vlastného šéfa. Bratislavu mal pod palcom Ladislav Bališ, Senec patril pod Petra Havašiho. Skupina sýkorovcov pozostávala zo 150 členov. 

Ako sa zo študenta žurnalistiky stal obávaný slovenský mafián. Miroslava Sýkoru dokonca vyhodili zo školy

Výborná organizácia

Ján Petrovič v knihe Slovenská mafia uvádza, že gang pôsobil veľmi dlho nenápadne a zorganizovane. Ľudia vonku nevedeli dlhé roky prísť na to, kto je vlastne novým bossom. Verejne sa gang prvýkrát predviedol v roku 1998. A bolo to veľkolepé.

Mafiáni sa premenili na ozbrojený sprievod Mariana Kočnera, ktorý sa chystal obsadiť Televíziu Markíza v Záhorskej Bystrici. Oficiálne však zločinecká skupina spadala pod Detektívnu kanceláriu Františka Borbélyho. Túto kauzu neskôr Lališ uvádzal ako príklad kvalitného privyrobenia si. Na súde dokonca tvrdil, že svojich blízkych do týchto činností nútiť nikdy nemusel.

Lališ a Kočner však v skutočnosti neboli takými dobrými priateľmi. Martin Kováč a Juraj Billik vypovedali, že Lališ uvažoval nad Kočnerovou likvidáciou. Malo to byť spôsobené tým, že Kočner pchal nos tam, kde nemal. Sýkorovcom skočil do kšeftu. Svedkovia vypovedali, že Kočnera mal boss Lališ dokonca sledovať. 

Róbert Lališ
zdroj: TASR/Marko Erd

Vládol pevnou rukou

Podľa bezpečnostného experta Jaroslava Ivora bol Lališ na svojich podriadených prehnane tvrdý. Nerobilo mu problém jednať nekompromisne. Voči človeku, ktorý nerešpektoval jeho príkazy a chcel spolupracovať s políciou, použil najtvrdší trest – vraždu. Takto došlo k viacerým usmrteniam. Po každej z nich si povedal: „Nebol to dobrý mariňák.“

Kýbel sa preslávil aj vyberaním výpalného. On to ale za výpalné nepovažoval. V 90. rokoch v Bratislave žiadne výpalné neexistovalo. Vyberanie peňazí od podnikateľov síce fungovalo na dennej báze, no podľa Lališa nešlo o trestnú činnosť. To, že sýkorovci žili prevažne z výpalného, neskôr potvrdil súd. 

Bol primitívny a agresívny. Tuti Daniš sa do tváre vysmieval Černákovi, ten sa ho veľmi rýchlo zbavil

Lališovi sa vôbec nepáčilo, keď mu taxikári odmietli zaplatiť výpalné. Podľa Petroviča nariadil Pittnerovi, aby si zvolil najsilnejšieho taxikára, ktorého neskôr dobili. Ukradli mu všetky peniaze a ešte aj mobil. 

Asi najznámejšou kauzou, do ktorej boli sýkorovci zapletení, bola vražda bossa východoslovenského podsvetia Róberta Holuba. Do tejto vraždy boli zapletení aj černákovci. V januári 2020 v tejto kauze vypovedal aj bývalý sýkorovec Ladislav Bališ. Motívom útoku na Holuba malo byť to, že ten dal zavraždiť brata Alojza Kromku. Bališ povedal, že za vraždu Holuba sýkorovci žiadne bonusy nedostali.

Keď chceš celé mesto, musíš sa všetkých zbaviť

Toto sú slova jedného zo sýkorovcov, ktorých cieľom bolo obsadiť celú Bratislavu. To znamená, že mesto museli očistiť od konkurencie. Prvými obeťami čistky mali byť Diničovci – majitelia barov a reštaurácií, bývalí karatisti. K moci sa dostali po smrti Miroslava Sýkoru, a to sa jeho nasledovníkom vôbec nepáčilo.

Veľmi zle dopadol Eduard Dinič. Deň pred odchodom do Francúzska, 9. mája 1998, mu pod nohami vybuchlo približne 10 kíl trhaviny. Výbušninu niekto odpálil diaľkovo práve vo chvíli, keď tam Eduard prechádzal. Explózia bola taká silná, že telo rozmetala do okolia 150 metrov. Torzo tela dokonca preletelo cez plot a dopadlo na kurty.

Róbert Lališ
zdroj: TASR/Branislav Račko

Tento skutok bol naplánovaný do tých najmenších detailov. Obeť bola pred popravou sledovaná mesiac. Za odpalom stál Levičan Jozef Roháč. Po odpálení trhaviny si spokojne sadol na svoj bicykel, cez únikovú trasu prešiel o niečo ďalej, bicykel zahodil a nasadol k Lališovi do auta.

„Keď to vybuchlo, myslel som, že je koniec sveta. Videl som trup bez hlavy, ktorý dopadol na kurty. Ešte sto metrov od miesta výbuchu sa našla ruka. Som na všeličo zvyknutý, ale keď som to videl, hneď som si musel ísť kúpiť pollitrovku borovičky,“ povedal počas ďalšieho dňa svedok pre Pravdu

4. októbra 1998, len 5 mesiacov po vražde Eduarda, usmrtili neznámi páchatelia aj Róberta Diniča a jeho ochrankára. Útok sa odohral na Pribišovskej ulici v Bratislave a páchatelia zo zbraní vystrelil približne 30-krát.

Vedenie diničovskej skupiny sa sýkorovcom podarilo odstrániť 21. mája 1999. Chýbal im však jeden človek – Roman Deák, o ktorého sa neskôr postarali tiež. 

Róbert Lališ
zdroj: Screenshot/Youtube/Mrs Mafia

Koniec Sýkoriek 

Už začiatkom roka 2012 Lališ tušil, že sa blíži koniec jeho mafiánskej kariéry. Prvý zatykač bol naňho vydaný 24. júla 2012. V tom čase bol Kýbel na úteku. Po prvom zatykači začali pribúdať ďalšie. Zadržať sa ho podarilo až 23. októbra 2015 v nemeckom Kolíne nad Rýnom. Približne o 12. hodine vychádzal z fitnescentra a chystal sa nastúpiť do svojho Renaulta Clio s českou poznávacou značkou. Okrem Nemecka sa zdržiaval aj v Česku a v Rakúsku. Svoje základne menil dosť často. 

Vypátrala ho NAKA v spolupráci s policajtmi cieľového pátrania, Národnej ústredne INTERPOL Bratislava, policajtmi cieľového pátrania krajinského kriminálneho úradu Severné Porýnie-Vestfálsko v Düsseldorfe a policajtmi z Česka.

Odrezávanie hláv, či premenenie obete na krmivo pre prasatá. Popravy slovenských mafiánov v 90. rokoch boli brutálne

Za veľmi prísnych bezpečnostných opatrení Lališa previezli 22. decembra 2015 na Slovensko. O prípustnosti vydania Lališa rozhodol druhý trestný senát Vyššieho krajinského súdu v Kolíne nad Rýnom 9. decembra 2015. Sudca Špecializovaného trestného súdu ho vzal do väzby z dôvodu obavy, že by sa vyhýbal trestnému stíhaniu, ovplyvňoval svedkov a pokračoval v trestnej činnosti.

Pojednávanie so sýkorovcami sa začalo v januári 2015. Proti obvineným podal prokurátor obžalobu za založenie zločineckej skupiny, vraždy Miloša Piliara z jari 1998, vraždy Eduarda Diniča z mája 1998, vraždy Alojza Házyho z júna 1998, vraždy Róberta Diniča z októbra 1998, vraždy Dalera Hlavačku z mája 1999, vraždy Romana Deáka z októbra 1999, bitku taxikára a lízingový podvod.

Róbert Lališ
zdroj: TASR/Marko Erd

Lališov obhajca napadol rozsudok Špecializovaného trestného súdu z 30. marca 2016 odvolaním. Odvolania si zároveň podali aj ďalší obžalovaní z prípadu a aj prokurátor. 20. apríla 2017 odsúdil Špecializovaný trestný súd Lališa na doživotie. Senát Najvyššieho súdu v zložení predsedu Štefana Harabina a sudcov Martina Piovartsyho a Pavla Farkaša rozhodol o odvolaniach 7. júla 2017 na neverejnom zasadnutí. Opäť zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu. 

Prípad odňali Špecializovanému trestnému súdu. Kauzou sa bude zaoberať Krajský súd v Banskej Bystrici. Dôvodom zrušenia verdiktu a odňatia veci je opäť zaujatosť sudcov zo Špecializovaného trestného súdu. 13. júna 2018 bol právoplatne odsúdený na doživotie trojčlenným senátom Najvyššieho súdu.

Zdroje: Youtube, Topky, Pravda, Webnoviny, SME, TERAZ, SME, Ján Petrovič - Slovenská mafia, Pluska

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK