Za 100 eur si v dovolenkových destináciách kúpiš viac ako pred rokom. Pozri sa, kam sa oplatí ísť

  • Z analýzy UniCredit Bank vyplýva, že Slováci si v dovolenkových destináciách budú môcť nakúpiť viac ako pred rokom
  • Porovnávala sa hodnota slovenskej stoeurovky v zahraničí
  • Najvýhodnejšie vyšli krajiny, ktoré sú mimo Európskej únie
  • Z analýzy UniCredit Bank vyplýva, že Slováci si v dovolenkových destináciách budú môcť nakúpiť viac ako pred rokom
  • Porovnávala sa hodnota slovenskej stoeurovky v zahraničí
  • Najvýhodnejšie vyšli krajiny, ktoré sú mimo Európskej únie

Analýza UniCredit Bank porovnávala hodnotu slovenskej stoeurovky v dovolenkovom zahraničí. Ukázala, že si Slováci môžu dovoliť viac než pred rokom. Z analýzy vyplýva, že priemerná suma stoeurovej bankovky v zahraničí je o tri percentá vyššia oproti slovenskej. Najlacnejšie sú krajiny mimo Európskej únie.

Najvýhodnejší je Východ

Analytici porovnávali ceny v desiatich najobľúbenejších dovolenkových destináciách u Slovákov. Vyčíslili, že priemerná hodnota stoeurovky za posledných 15 rokov narástla o tretinu a stále rastie. Momentálne dosahuje 97 eur.

Medzi skúmanými desiatimi krajinami boli pre nás najvýhodnejšie tie z východnej Európy, ktorých cenová hodnota bankoviek je nižšia ako naša. Sú to krajiny ako Bulharsko či Čierna Hora, na popularite čoraz väčšmi získava napríklad aj Kaukaz.

Zo zistení banky vyplýva, že najlacnejšie je Bulharsko. V krajine má slovenská stoeurovka hodnotu 144 eur a stáva sa tak ekonomicky najvýhodnejšou dovolenkovou destináciou. Medzi ďalšie patrí aj obľúbené Chorvátsko, ktoré má cenovú úroveň v priemere o 5 percent nižšiu od Slovenska.

„Známe prímorské letoviská sú však často drahšie, najmä počas letnej dovolenkovej sezóny. Hodnota stoeurovky sa tu pohybuje na úrovni okolo 80 – 90 eur,“ uviedol pre TASR Koršňák.

zdroj: Ilustračné foto pixabay.com

Jedinú výnimku v skupine štátov východnej Európy predstavuje Turecko, ktoré oproti minulému roku zvýšilo svoju hodnotu o viac ako desatinu. Čo to znamená? Analytik banky Ľubomír Koršňák uvádza, že ceny v Turecku vzrástli, avšak Slováci zvyknutí na all-inclusive a ďalšie balíčky cestovných agentúr nárast nepocítia.

Sofia
zdroj: Ilustračné foto pixabay.com

Rakúsko je našim najdrahším susedom

V Maďarsku a Českej republike sa od minulého roka hodnota bankovky znížila, no pokles nepresiahol viac než 2 percentá. U našich susedov závisí najmä od toho, v ktorom regióne ceny porovnávame, pretože sa môžu líšiť. Výhodnou destináciou je aj Poľsko, ktoré od prímorských destinácií ponúka oddych od horúčav.

Viac čítaj TU>>>Chceš si oddýchnuť od horúčav? Vyskúšaj baltické pláže v Poľsku a ešte aj ušetri

Z analýzy ďalej vyplynulo, že najdrahším susedom je pre nás stále Rakúsko, kde naša stoeurovka má hodnotu iba 59 eur.

Zdroj: TASR, UniCredit Bank

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech