Za 2 gramy marihuany na Slovensku mu hrozí 5 rokov väzenia. Naši susedia zatiaľ plánujú upustenie od drakonických trestov

  • Legalizácia liečivého konope môže byť onedlho realitou na Ukrajine
  • Legislatíva na Slovensku je zatiaľ zastaraná a neaktuálna
  • Mladíkovi, ktorý mal pri sebe 2 gramy marihuany, hrozí až 5 rokov väzenia
marihuana
Marihuana, Unsplash/Bouchard/Moloney
  • Legalizácia liečivého konope môže byť onedlho realitou na Ukrajine
  • Legislatíva na Slovensku je zatiaľ zastaraná a neaktuálna
  • Mladíkovi, ktorý mal pri sebe 2 gramy marihuany, hrozí až 5 rokov väzenia

Zatiaľ čo ostatné krajiny v Európe postupne upúšťajú od drakonických trestov za marihuanu a snažia sa ju zlegalizovať aspoň na medicínskej úrovni, na Slovensku sa nič nemení. 

Nie legalizácii, áno medicíne

Ďalšia krajina, ktorá má nádej zmeniť nezmyselne tvrdé tresty, je náš sused na východe – Ukrajina. Portál Ukrinform informuje, že už tento rok by Najvyššia rada Ukrajiny mohla prijať návrh zákona o legalizácii liečebnej marihuany. 

„Návrh zákona bol zverejnený, teraz o ňom môžeme diskutovať. Bude zaregistrovaný a ja dúfam, že ho členovia výboru podporia,“ uviedol Mychajlo Raduckij, poslanec a člen výboru Najvyššej rady pre verejné zdravie, lekársku pomoc a zdravotné poistenie. 

kanabinoid štúdia výskum marihuana
zdroj: Unsplash/CRYSTALWEED cannabis

Vládny návrh zákona sa už raz vrátil, pretože bol podľa ostatných poslancov nedostatočný najmä v oblasti kontroly. Nová verzia dokumentu konkrétne definuje, aký postup má mať dovoz marihuany na územie krajiny. Poslanci chceli posilniť najmä kontrolu. 

Zákon by umožnil ľahší prístup k medicínskej marihuane až dvom miliónom Ukrajincov. „V spoločnosti sa šírili názory, že ide o legalizáciu drog. To nie je pravda, ide len o liečebné konope,“ vysvetlil Raduskyi. 

Situácia na Slovensku

Slovenská legislatíva rozlišuje medzi omamnými a psychotropnými látkami. Zákon, ktorý sa drogám venuje, je ešte z roku 1998 a odvtedy nebol novelizovaný. Marihuanu na liečebné účely slovenský zákon vôbec nepozná. 

Na to doplatil aj Slovák Jozef Šípoš, ktorý využíval liečebné účinky marihuany a vyrábal z nej mastičky pre svojich rodičov. Za tento čin ho odsúdili na 20 rokov väzenia, súd mu nariadil aj prepadnutie majetku.

Vo väzení strávi 20 rokov. Rodičia, ktorým pomáhal a syn, ktorý zaňho bojoval, tak rozhodnutím súdu prichádzajú o strechu nad hlavou a končia na ulici, konštatujú slovenskí europoslanci Martin Hojsík a Michal Šimečka z Progresívneho Slovenska.

„Pýtate sa, koľkých ľudí pán Šípoš zavraždil? Alebo koľko ton heroínu doviezla jeho mafiánska skupina z Afganistanu? Správna odpoveď je NULA. Jediné, čoho sa pán Šípoš dopustil, je výroba a predaj liečivých mastí z marihuany,“ píše Hojsík na sociálnej sieti.

Po viacerých medializovaných prípadoch, keď užívateľ marihuany dostal trest rovnako tvrdý ako usvedčený vrah, sa aj prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila o trestoch ako neprimeraných.

Ako poznamenáva Katarina, aj marihuana si v modernej spoločnosti vyslúžila nálepku "nežiaduca" a teraz je mnohými ľuďmi vyhľadávaná pre jej medicínske účinky
zdroj: Pixabay

Fakt je, že by to malo postupne podľa môjho názoru smerovať k poctivej odbornej debate o tom, či takáto výška trestu za niektoré skutky, ktoré nemajú podľa mňa takú spoločenskú nebezpečnosť, nie je zrelá na zmenu,“ svoje stanovisko zdieľala s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou vo svojom podcaste Zjednotená krajina

Najväčší rozruch spôsobil príbeh mladého Róberta Džunka, ktorý si odpykáva 12,5 ročný trest za to, že ho prichytili prvýkrát s 12 gramami marihuany, a potom v podmienke so 7,7 gramami marihuany.

Nerozumiem tomu, ako môže štát takto ničiť životy mladých ľudí. Bol to slušný, zamestnaný chalan, ktorý sa staral o svojich starých rodičov a mal dobré vzťahy s rodinou aj priateľmi. Naše zákony sú nastavené tak, že má vyjsť z basy niekedy pred štyridsiatkou. Pre toto voláme v Progresívnom Slovensku po dekriminalizácii marihuany. Nikoho na ňu nechceme nabádať,“ zastal sa Róberta aj jeden z iniciátorov petície Michal Šimečka zo strany Progresívne Slovensko

Z dvoch gramov 30 dávok 

Pred tromi dňami zverejnila na svojom Facebooku slovenská polícia najnovší úlovok. Mladý muž bol obvinený z drogovej trestnej činnosti potom, čo uňho objavili 2 gramy konope počas kontroly na jednej zo stredných škôl v Bardejove. 

Polícia Prešovského kraja uviedla, že z dvoch gramov zakázanej látky by vedel 18-ročný mladík vyrobiť až 30 jednorazových dávok. Mužovi teraz hrozí až päťročné väzenie. 

Zdroje: Ukrinform, Zjednotená krajina, Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá