Za EkoSadom sú Slováci ochotní merať dlhé kilometre. Čučoriedky bez chémie aj fotenie v levanduli láka čoraz viac ľudí

  • Manželia Budayovci začali so skutočne netradičným druhom podnikania
  • Ľuďom ponúkajú zber ovocia aj fotenie v ich sade
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázokZa, archív/ekosad
  • Manželia Budayovci začali so skutočne netradičným druhom podnikania
  • Ľuďom ponúkajú zber ovocia aj fotenie v ich sade

Samozber jahôd na našom území už nie je nijakou novinkou. Vedel si ale, že Slovensko ti ponúka aj zber čučoriedok či levandule na objednávku? Ak si podobnú službu doposiaľ nevyužil, môžeš chybu napraviť. Provensálsku atmosféru a prenikavú vôňu kvetov však môžeš okúsiť aj na vlastnej koži, pri osobnej návšteve levanduľového poľa.

Pre milovníkov romantiky

Vyššie spomenutý zážitok ti ponúka EkoSad v Dolnej Breznici, o ktorý sa starajú manželia Budayovci. Ako sami uvádzajú, nápad sa zrodil skĺbením viacerých možností.

„Zvažovali sme, na čo všetko by sme mohli využiť krásny slnečný pozemok. Manžel v minulosti pracoval v zahraničí vo vinohradoch a neskôr pomáhal rodičom s prácou na farme. Ja som tiež vždy inklinovala ku práci vonku, v prírode. Chceli sme vybudovať niečo spoločné, čo by prinášalo radosť nám obom. Manžel mal nápad aj s chovom zvierat, ale nakoniec sme sa rozhodli pre sadbu ovocia,“ hovorí nám o začiatkoch podnikania Veronika.

Ako ďalej uvádza, s manželom túžili vysadiť niečo, čo sa v blízkom okolí nenachádzalo. Po spoločných úvahách dospeli k záveru, že na svojich poliach vysadia kanadskú čučoriedku. S výsadbou plodín sa následne a celkom prirodzene vynorila aj myšlienka súvisiaca so zaobstaraním včelích rodín.

Tie opeľujú nie len čučoriedkové, ale aj levanduľové kvety. Práve levanduli sa tešia najmä nadšenci romantickej fotografie, ktorí si polia rezervujú ako istú kulisu.

Že o nich nikdy nebola núdza objasňuje aj Veronika: „Takéto fotenie je veľkým hitom! Väčšinou pole prenajímame profesionálnym fotografom na určitý, vopred dohodnutý čas. Objednať sa k nám na fotenie však môže ktokoľvek. Máme k dispozícii aj rôzne rekvizity a doplnky.“

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ekosad_sk (@ekosad_sk)

Na začiatok len pár kvetov

Levanduľa však nezastáva len akúsi estetickú funkciu. Manželia z jej kvetov vyrábajú domáci sirup, ktorí je u ľudí veľmi obľúbený. Nápad ponúkať sirup, aj samotná výsadba levanduľového poľa ale vznikla úplnou náhodou.

Veronika totiž spočiatku zasadila iba zopár kusov kvetov, ktoré ju nadchli nielen svojou typickou fialovou farbou, ale aj nezameniteľnou vôňou.

„Až neskôr som sa dozvedela aj o jej zdraviu prospešných účinkoch. Keďže je vhodná na konzumáciu, uvažovala som, ako ju využiť v kulinárstve. Vyskúšala som z nej uvariť sirup. Vytvorili sme vlastnú receptúru a obdarúvali všetkých našich známych a rodinu. Neskôr nás začali oslovovať s tým, či túto levanduľovú dobrotu nemáme aj na predaj. To nám vštepilo myšlienku vysadiť levanduľu na väčšej ploche,“ vysvetľuje spoluzakladateľka.

ekosad
zdroj: archív/ekosad

Nijaká chémia, len indický bežec

Ak nepatríš do skupiny fanúšikov levandule, niet sa čoho obávať. EkoSad ponúka množstvo ďalších variantov. Aktuálne u nich začala sezóna čučoriedok kanadských, ktoré ti profesionálni zberači pozberajú na objednávku.

„Prvoradá je pre nás kvalita dozretých plodov a teda tým aj spokojní zákazníci. Čučoriedky tak u nás zberajú iba vyškolení zberači. So zákazníkmi sa skontaktujeme, keď máme čučoriedky čerstvo zozbierané a dohodneme sa na čase odberu. Takto sa po práci môžu radšej venovať svojej rodinke,“ hovoria nám o službách manželia.

Zákazníci sa však tešia nielen z ponúkaných služieb, ale aj z kvality výsledných produktov. Mnohí totiž EkoSad vyhľadávajú najmä kvôli tomu, že nevyužíva pri pestovaní žiadnu chémiu. Na slimákov a iných škodcov totiž nasádzajú indických bežcov.

Pre neznalých je nutné podotknúť, že nejde o nijakých atlétov z Indie. Reč je o kačiciach, ktoré dokážu šprintovať a aktívne vyhľadávajú práve spomínané slimáky. Ako zakladatelia sadu uvádzajú, veria, že podobným štýlom sa im podarí ošetrovať kríky aj naďalej.

Veríme, že nám hviezdy budú priať a nebude nutná chémia, ktorá by viedla ku znehodnoteniu plodín,“ hovorí pre Startitup Veronika. 

ekosad
zdroj: archív/ekosad

Pesticídy aj počasie

Nadmerné množstvo všadeprítomných chemických postrekov je tiež často vnímané aj ako príčina úbytku včiel. Manželia sa preto snažia akýmkoľvek umelým prípravkom vyhýbať.

Med, ktorý zákazníkom ponúkajú, totiž pochádza z nektáru ich čučoriedkových a levanduľových kvetov, či z kvetov v ich blízkom okolí. Zakladatelia sadu však uvádzajú, že okrem pesticídov ovplyvňuje znášku včiel aj počasie.

„V máji bolo u nás veľmi chladno, neskôr zase príliš sucho. Ďalej to môže byť spôsobené aj nedostatkom kvetov. V minulosti ľudia pestovali viac kríkov a ovocných stromov ako ľudia v súčasnosti – včielky mali čo opeľovať. Teraz má väčšina z nás doma záhradu skôr na okrasu ako pre úžitok. Nízke trávniky, málo vysadených stromov a takmer žiadne kvety. My však zastávame názor, že krása záhrady spočíva aj v nepokosenej tráve, plnej rôznych druhov lúčnych kvetov a včielok. Tým sa riadime aj v našom sade,“ uzatvárajú pre Startitup manželia.

Manželia
zdroj: archív/ekosad

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá