Za nedostatok zdravotníkov riaditelia nemocníc za mreže. Návrh zákona šokuje

  • Riaditelia nemocníc by mohli niesť trestnoprávnu zodpovednosť za nedostatok personálu
  • Návrh predložil minister Karas
  • Sám s ním nesúhlasí
karas lekári
Dočasne poverený minister spravodlivosti Viliam Karas, TASR/František Iván, Jakub Kotian
  • Riaditelia nemocníc by mohli niesť trestnoprávnu zodpovednosť za nedostatok personálu
  • Návrh predložil minister Karas
  • Sám s ním nesúhlasí

Nemáš zamestnancov, pôjdeš za mreže. Tak by mohlo skončiť vedenie nemocníc, ktoré nebudú mať dostatok zdravotníkov po dobu dlhšiu ako 3 mesiace, ak by do platnosti vstúpila nová zmena rezortu spravodlivosti. Nesúhlasí s ňou však ani jej samotný predkladateľ.

Tým je, ako informuje RTVS, poverený minister spravodlivosti Viliam Karas. Podľa pozmeňujúceho návrhu by mohli ísť riaditelia nemocníc v prípade nezabezpečenia dostatočného množstva zdravotníckeho personálu za mreže až na 15 rokov.

Sám návrh kritizuje

Karas sa proti kritike ohradil a tvrdí, že „si len plní záväzky z memoranda s lekárskymi odborármi“. Práve odborári návrh obhajujú a hovoria, že len chcú ochrániť pacientov, ktorí sú ohrození nedostatkom lekárov a sestier.

V nemocniciach už v súčasnosti platia predpisy, ktoré ustanovujú počet personálu. Tie sa však bežne porušujú a podľa slov predsedu Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského ide o verejné tajomstvo. Dostačujúci personál totiž podľa neho existuje často len na papieri.

Riaditelia nemocníc by za takýto stav mali podľa neho niesť trestnoprávnu zodpovednosť v rámci nového trestného činu, ktorým je ohrozenie poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Minister Karas sa však, ako je vyššie spomenuté, s návrhom nestotožňuje a jeho prijatie by vnímal ako škodlivé. „Prijatie zákona v predloženom znení by som osobne považoval za škodlivé, a ak by som bol v pozícii poslanca Národnej rady (NR) SR, za takéto znenie by som nehlasoval,“ uviedol Karas.

Verí, že návrh novely zákona v predloženom znení nebude schválený. Riešenie podľa neho ponúka samotné memorandum, v ktorom sa uvádza, že v prípade iného spôsobu dosiahnutia želaného cieľa sa bude tento záväzok považovať za splnený aj bez zmeny Trestného zákona.

V ďalších rokovaniach budem tento postoj dôsledne zastávať, a pevne verím, že v tejto veci zvíťazí zdravý rozum,“ podotkol Karas. Ak by sa nedosiahla dohoda, je minister podľa jeho slov pripravený zvážiť aj stiahnutie materiálu po jeho predložení do NR SR.

Nemal na výber

Priblížil, že pred podpisom memoranda s Lekárskym odborovým združením (LOZ) opakovane členom vlády tlmočil svoj jasný nesúhlas s navrhovaným znením novej skutkovej podstaty trestného činu.

Podľa hovorkyne rezortu spravodlivosti však nemal poverený minister na výber. „Minister spravodlivosti je ako člen vlády viazaný uznesením, a teda nemal inú možnosť, ako takýto návrh predložiť do pripomienkového konania,“ uviedla pre RTVS hovorkyňa Monika Klobušická.

Ostrá kritika

Podľa poslankyne NR SR a exministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (SaS) navrhovaný trestný čin ukazuje neschopnosť vlády normálnej správy štátu. Priblížila, že vláda prenáša zodpovednosť za krízu v zdravotníctve na riaditeľov nemocníc cez trestnú zodpovednosť. „Ak by normálne fungovala koalícia, nemohlo by sa stať, aby minister spravodlivosti takýto nezmysel predložil,“ doplnila Kolíková.

kolíková
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Zámer skritizoval aj líder hnutia OĽANO Igor Matovič. Vyhlásil, že návrh by v parlamente nepodporil. „Ja osobne ako poslanec za to hlasovať nebudem,“ povedal.

Zdroje: RTVS, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá