Za všetko nemôžu len turisti. Tieto dovolenkové destinácie však smrdia od odpadkov

  • Veľké mestá majú s odpadom problémy. Niekedy sú však spôsobené len odmietaním platiť za jeho vývoz zo strany mesta
  • Ak si urobíš fotku z dobrého uhla, stále máš na destináciu peknú spomienku
  • Nie vždy sú záplavy plastu a plné koše len zrkadlom turistov
unsplash
unsplash
  • Veľké mestá majú s odpadom problémy. Niekedy sú však spôsobené len odmietaním platiť za jeho vývoz zo strany mesta
  • Ak si urobíš fotku z dobrého uhla, stále máš na destináciu peknú spomienku
  • Nie vždy sú záplavy plastu a plné koše len zrkadlom turistov

O tom, že moria a oceány sú znečistené a dovolenkovať bez pridaného plastu a odpadkov v exotike je ti celkom znemožnené, vieme. Veľké mestá, najmä tie južanské, si s odpadom tiež nevedia rady. Na pomoc prizývajú Európsku úniu. Tá má špeciálne nariadenia a reštrikcie, ktoré na tom, aby sa spĺňali normy členstva, potrebujú byť rámcované.

Hnijúci Rím

Ulice Ríma doslova hnijú. V meste nastala kríza, ktorá sa týka odpadu, smradu a najnovšie už aj potkanov. Situácia je alarmujúca a upozorňujú na ňu okrem turistov už aj lokálne a svetové médiá.

V Ríme už nejde len o graffiti na stenách ošarpaných budov. Tie síce reálne kazia vizuál mesta, ale nie je to to najhoršie. Podľa slov portálu Thelocal.it sa na uliciach nachádzajú prázdne obaly rôzneho od pizze, obedové boxy, pozostatky ovocia, dokonca mušle z morských plodov. Lekári sa reálne obávajú o zdravie Rimanov. Ťažko povedať, či je tento stav, ktorý vznikol dlhodobým neuváženým správaním, spôsobený extrémnym letným prílevom turistov, alebo samotnými obyvateľmi.

zdroj: Pixabay

Pravda je taká, že výletníci prichádzajú do Ríma celoročne. Separácia odpadu však mestu tiež nič nehovorí a tak sa po uliciach povaľujú vrecia s čiernymi vreciami, ktoré sú plné hnijúceho komunálneho odpadu. Tie lákajú hmyz, šváby a potkany a tak sa centrum mesta stáva odporným a nečistým dovolenkovým „rajom“.

V meste sa ročne vyprodukuje 2100 ton komunálneho odpadu. Začiatkom júla sa celou Európou prehnala vlna extrémnych horúčav a to spôsobilo aj v Ríme obrovské problémy. Celá situácia sa nakoniec vyhrotila až natoľko, že lekári upozornili rizikových obyvateľov – ľudí s alergiami, tehotné ženy a malé deti, aby sa počas týchto horúcich dní pohybovali v uliciach mesta čo najmenej.

Fotografia z iného uhla

Pre dovolenkové fotky z Taj Mahalu je typická lavička pred prekrásnym pomníkom. Celý obraz je zlato-biely a dokonalý. Takto sa fotíš nielen ty, ale fotila sa tu napríklad aj princezná Diana. Miesto je magické,niečim špeciálnym prežiarené a je povinnou jazdou v Indii a reálne aj cieľovou destináciou.

Indická vláda však bojuje s obrovským problémom, ktorým je znečistenie. Podľa slov kanadského portálu globalnews.ca, ide vyslovene o záchranu mesta, v ktorom sa tento monument nachádza. Taj Mahal je totiž zhotovený z bieleho mramoru a tým je veľmi náchylný na znečistenie. Kvôli prudko znečistenému ovzdušiu sa totiž jeho farba začína meniť na žltú až zelenú.

Miesto však rovnako ako Rím sužuje problém s odpadom. Preto je dôležité, z akého uhla si tú emblematickú fotku na bielej lavičke spravíš. Lebo keď zájdeš za roh budovy, môže sa pokojne stať, že narazíš na nelegálnu skládku. A aj sa teda stane.

Situácia je už niekoľko desiatok mesiacov známa a evidentne neriešiteľná. India má ako krajina problém sama so sebou a turistické atrakcie typu Taj Mahal vo veľkej miere prispievajú k prísunu peňazí do štátnej pokladnice. Turizmus je tu totiž obrovsky silný počas celého roka. Stavba sa nachádza na nábreží, neďaleko rieky Yamuna. Práve tu sa nachádza to neznesiteľné množstvo odpadu.

Čo sa týka dopravných obmedzení v okolí pomníka, tie sa už v minulosti urobili. Kvôli výfukovým plynom. Dnes je však potrebné vyriešiť odpadkový problém, ktorý je urgentný.

Amsterdamské lokály

V Amsterdame žije podľa posledných sčítaní takmer 1,2 milióna ľudí. Turizmus v meste fičí na plné obrátky počas celého roka. Mesto je taktiež veľmi významným dopravným uzlom, čo sa podpisuje pod jeho extrémne znečistenie. To sú tie mesta, kde sú rieky a je možnosť lodnej dopravy.

Práve problém znečistených vodných tokov rieši aj Amsterdam. Jedno šťastie je, že severskejšie krajiny sú uvedomelé, čo sa recyklácie a triedenia odpadu týka. Je potom už len na správe mesta, akým spôsobom sa s odvozom odpadu a jeho skladovaním a ničením vyrovnáva. Riešením pre mesto je spaľovanie odpadu. Zaviedlo sa to už vo Veľkej Británii a Amsterdam to nadchlo.

zdroj: Unsplash

Čo sa recyklovania odpadu týka, 28 percent zostane vytriedených správne. Zo štátnych príkazov mesto a celý kraj plní už dlhodobo také, ako spoplatnenie potravinových tašiek a nerecyklovanie domového smetia. Veľkým problémom je aj nadmerná produkcia jedla a s tým spojené vyhadzovanie a plytvanie.

Tu sa ale vo veľkom pod tento problém podpisuje turizmus. A tak si ty, ako turista môžeš denne pozrieť, ako sa v Amsterdame čistia kanály, vyťahujú sa z nich tony odpadu a v mesto je preplnené smetiarskymi autami. Ale aspoň sa to rieši a komunálny odpad nehnije na ceste, v riekach a na trávnatých plochách.

Treba dávať pozor. Turizmus sa už v niektorých mestách môže veľmi rýchlo stať prehliadkou toho, ako zachrániť prírodu a kultúrne bohatstvo pred tým, čo sme všetci spoločne napáchali.

Zdroj: europa.eu, thelocal.it, independent.co.uk, thedailybeast.com, globalnews.ca, worldpopulationreview.com, seas.columbia.edu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá