Zabudni na obaly. V týchto obchodoch ti potraviny nasypú a drogériu načapujú

  • Fenomén zero waste je na Slovensku čoraz populárnejší
  • V rôznych mestách pribúda obchodov, v ktorých nakúpiš bez zbytočných obalov
  • Povedať nie jednorazovým plastom je tak jednoduchšie, než by sa mohlo zdať
  • Skús si aj ty eko lifestyle a zisti, kde nakúpiť, vďaka nasledovnému zoznamu
BeFunky-collage (31)
U Dobrožrúta/ BEZOBALiS
  • Fenomén zero waste je na Slovensku čoraz populárnejší
  • V rôznych mestách pribúda obchodov, v ktorých nakúpiš bez zbytočných obalov
  • Povedať nie jednorazovým plastom je tak jednoduchšie, než by sa mohlo zdať
  • Skús si aj ty eko lifestyle a zisti, kde nakúpiť, vďaka nasledovnému zoznamu

Možno ti to dnes nenapadne, ale pre našich starých rodičov nebol zero-waste lifestyle žiadnou neznámou. Akurát tento pojem nebol v ich slovníku. Pred pár desiatkami rokov totiž plasty vôbec neboli bežné a ľudia chodili do obchodov s látkovými taškami a sklenými nádobami. Mnohé veci sa kupovali na váhu a balili do papiera, iné sa nebalili vôbec. Množstvo produkovaného odpadu tak bolo naozaj minimálne, navyše mali ľudia väčší rešpekt k potravinám a nenakupovali nadbytok.

Dnes však priemerný Slovák minie až 466 igelitiek ročne, ešte viac spotrebuje jednorazových sáčkov a obalov od potravín či drogérie. Každý rozumný človek už musel pochopiť, že jednorazové plasty sú pre našu prírodu veľké zlo. Pritom sú v mnohých prípadoch úplne zbytočné a pokojne by sme sa zaobišli bez nich. Chce to len obetovať trošku svojho komfortu a pri nakupovaní viac používať hlavu.

Ideálne je začať pomaly a postupne zo svojho života vyradiť väčšinu jednorazových obalov. Skvelým pomocníkom sú ekologické a znovu-použiteľné nákupné tašky a sáčky na pečivo, ovocie či zeleninu, s ktorými vieš aj v supermarkete ušetriť množstvo plastu. No ešte vyšším levelom sú bezobalové obchody, v ktorých ti suché potraviny nasypú do vlastných nádob či papierových vreciek a drogériu načapujú do fliaš. Prípadne tu nakúpiš aj ďalšie produkty zelených značiek.

Toto sú naše obľúbené zero-waste a bezobalové predajne na Slovensku:

U dobrožrúta

Zero-waste pekáreň a obchodík, ktorý majú na svedomí známi Dobrožrúti Dada a Matúš Zvalovci. V ich predajni nakúpiš zdravé vegánske a bezlepkové koláče, kváskový bezlepkový chlieb či pečivo, suché potraviny na váhu, ale aj ekologickú kozmetiku a vychytávky do tvojej domácnosti. Potraviny ti zabalia aj do papierových tašiek či jedlo do kompostovateľných obalov, no oveľa viac ich poteší, keď prídeš s vlastnými nádobami. Viac si prečítaj tu.

 

BEZOBALiS

Prvý bezobalový obchod v Trenčíne otvorili snúbenci Martina a Martin, ktorí chceli umožniť eco friendly nakupovanie aj ľuďom mimo Bratislavy a zároveň chceli robiť niečo, čo prinesie benefit celej spoločnosti. Kvôli splneniu sna dokonca dali výpoveď v práci. V dizajnovom interiéri predajne Bezobalis nakúpiš suché potraviny, ale aj čapované oleje či eko drogériu. Ak nemáš čas na nákupy, stačí sem priniesť svoje nádoby a nákupný zoznam a v obchode sa o to postarajú. Viac si prečítaj tu. 

Na kôpke

Zero-waste dorazil aj na východ, kde nedávno vznikla predajňa Na kôpke. Na svedomí ju má Sasha Varšová, ktorá pri cestovaní po Indii pochopila, aké sú plasty zlo. Zmenilo jej to život a po návrate domov sa rozhodla s tým niečo spraviť. V jej obchode nájdeš sypané potraviny, ako sú koreniny, soľ, cukor, orechy, sušené ovocie, ryža, cestoviny, strukoviny, vločky, múky a ďalšie. Slovenka odporúča priniesť si vlastné nádoby alebo už použité papierové či látkové vrecká. Viac si prečítaj tu. 

Bezodpadu

Ak nemáš čas na behanie po obchodoch alebo v tvojom okolí nie je bezobalová predajňa, nevešaj hlavu. Je tu totiž online obchod Bezodpadu, v ktorom nakúpiš všetko potrebné len zopár kliknutiami a navyše si ušetríš čas. Zoženieš tu strukoviny, obilniny, orechy, semená, sušené ovocie, koreniny, čaje, sirupy či oleje a novinkou sú aj keksíky. Pri nákupe si zvolíš, či chceš dodať vlastný obal alebo to chceš zabaliť do papierového či látkového vrecka alebo sklenej nádoby. Viac si prečítaj tu. 

Mydlinka

Neustále kupovanie čistiacich, pracích a kozmetických prípravkov predstavuje ďalšie množstvo zbytočných plastov. Teraz si ich môžeš čapovať do vlastných nádob v drogérii Mydlinka v bratislavskom Freshmarkete. Obchod nie je úplne bezobalový, ale má veľkú sekciu s čapovanými pracími gélmi, avivážami, čistiacimi prostriedkami či mydlami. Rovnako tu nájdeš krájané mydlá či šampóny na váhu a veľa ďalšieho. Kúpiš tu aj opakovane-použiteľné utierky, vrecká či odličovacie tampóny.

Ecoterra

Obchody siete s talianskou čapovanou drogériou nájdeš vo viacerých slovenských mestách – v Bratislave, Senci, Trnave, Banskej Bystrici, Nitre, Senici, Leviciach, Trenčianskej Turej, Tovarníkoch a čoskoro aj v Košiciach. Nájdeš tu všetky pracie a čistiace prostriedky do domácnosti a bio kozmetiku. Produkty Ecoterra sú vyrábané na rastlinnej báze, sú rozložiteľné v prírode a nakúpiš ich do vlastných či zakúpených fliaš. Dokonca tak ušetríš, lebo neplatíš za obaly či reklamu. Viac si prečítaj tu. 

Teraz už vieš, kde na Slovensku nakúpiš s ohľadom na našu planétu, hoci tento náš mini zoznam sa rozširuje každým dňom. Napríklad len tento mesiac v Bratislave vznikla ďalšia prevádzka s dobrou myšlienkou, U Vážky. Vyrobíš si tu dokonca aj vlastné čerstvé arašidové maslo (viac si prečítaš TU). Na eko princípy však nezabúdaj ani pri nákupoch v bežných obchodoch. Povedz nie plastom a zaobstaraj si konečne eko tašky a vrecká na potraviny. Určite tak pôjdeš príkladom a inšpiruješ ďalších.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK