Záchrana oceánov: Projekt, ktorý vyčistí svetové vody

  • The Ocean Cleanup je dokonalý nápad, ktorý pomôže našej zemi. Za nádejným projektom stojí mladík Boyan Slat.
The-Ocean-Cleanup-Boyan-Slat-1020x610
  • The Ocean Cleanup je dokonalý nápad, ktorý pomôže našej zemi. Za nádejným projektom stojí mladík Boyan Slat.

The Ocean Cleanup vyhral na Katerva Awards prestížnu „Nobelovu cenu“ za udržateľnosť. A cenu si jednoznačne zaslúžil. Iba 19-ročný Boyan Slat prišiel s ambicióznym projektom, za ktorý sa mu matka príroda určite poďakuje. Štúdie zaoberajúce sa možnosťou uskutočnenia tohto projektu ukazujú, že 63 míľ „očisty“ má v sebe potenciál odstrániť 42 percent odpadu z Tichého oceánu za dobu iba 10 rokov. Tento čas sa môže na prvý pohľad javiť ako dlhá doba, ale vzhľadom na rozsiahle znečistenie našich svetových oceánov, je to iba zanedbateľný zlomok času.

The-Ocean-Cleanup-1020x610

 

„Iba keď si uvedomíš, že zmena je dôležitejšia ako peniaze, prídu aj peniaze,“ hovorí Boyan Slat

Boyan-Slat-quote

The Ocean Cleanup funguje na princípe, kedy moriam umožňuje prakticky vyčistiť samé seba, keďže čerpá energiu z vĺn, aby mohol zbierať plastový odpad, ktorý sa v nich nachádza. Tento odpad môže byť následne recyklovaný a ďalej využitý ako palivo alebo iné produkty. Len tak mimochodom – znečistenie oceánov je také obrovské, že ročne zabije okolo milión vtákov a sto tisíc cicavcov.

Boyan Slat je teda akýsi spasiteľ pre všetky tieto živočíchy a nádejou ľudstva na čistejšie moria a oceány. Jeho projekt bojuje proti znečisteniu pomocou technológie, ktorá je v skutočnosti akýmsi obrovským sitom. Prirodzený pohyb vĺn pomáha zbierať plastový odpad z vodnej plochy do hĺbky desiatich stôp (3,05 m).

The-Ocean-Cleanup-Array-1020x610

Katerva plánuje projekty ako The Ocean Cleanup urýchliť prostredníctvom prístupu do širšej komunity organizácie, ktorá zahŕňa okrem iného aj biznisy, neziskové organizácie, tvorcov politiky a akademikov z celého sveta. Je úplne bez debaty, že na svete existujú projekty, s ktorými sa neoplatí zaháľať. Ten Boyanov je jedným z nich. A tak je vysoko pravdepodobné, že sa onedlho rozbehne a čistenie oceánov sa začne naozaj vo veľkom.

Treba však pripomenúť, že všetky projekty, ktoré ašpirujú na cenu Katerva, sú v mnohom prínosom či už celému svetu, alebo jeho dôležitej časti. Je 10 rôznych kategórií, v ktorých môže človek na Katerva Award uspieť: Behaviorálne zmeny, Životné prostredie , Ekonomika, Potraviny , Rodová rovnosť, Ľudský rozvoj, Materiály a zdroje/ Voda, Elektrina a energia, Transport a nakoniec Inteligentné mestá.

Medzi ostatných víťazov, ktorých projekty stoja za zmienku, patrí napríklad úsporná sprcha, ktorá využíva raketovú techniku alebo Salt Farm Texel – skupina pestovateľov plodín, ktoré dokážu prežiť v pôde zasiahnutou soľou.

zdroj: inhabitat.com, zdroj fotografií: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech