Záchranárka Františka: Najhoršie pohľady zažívam pri dopravných nehodách motoriek či pri telách v štádiu rozkladu (ROZHOVOR)

  • Práca v záchranných zložkách je jednou z najťažších
  • O svojich skúsenostiach nám porozprávala záchranárka Františka
  • Svoju prácu miluje a vníma ju ako poslanie
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, archív/Františka Gajdošová, TASR / Milan Kapusta
  • Práca v záchranných zložkách je jednou z najťažších
  • O svojich skúsenostiach nám porozprávala záchranárka Františka
  • Svoju prácu miluje a vníma ju ako poslanie

Františka Gajdošová pracuje v Záchrannej službe Košice ako zdravotnícky záchranár približne 3 roky. Uvádza, že aj napriek tomu pri výjazdoch naďalej pociťuje strach aj rešpekt.

„Každý záchranár by to takto mal mať. Nerobíme predsa s rožkami, ale s ľuďmi a jedna chyba ich môže stáť trvalé poškodenie zdravia alebo, nedajbože, život,“ hovorí Františka pre Startitup.

Okrem iného nám v rozhovore prezradila aj to, že Slováci pri prechádzaní sanitky nepoznajú pravidlá cestnej premávky a často sa správajú bezohľadne.

„Vodiči, ktorí nechcú z nejakého dôvodu pustiť sanitku, by mali mať na pamäti, že môže ísť práve o výjazd k ich blízkej osobe a každá stratená sekunda je vzácna,“ opisuje.

Čo prežíva záchranár, ktorý je privolaný k život ohrozujúcej situácii?

Ťažko opísať konkrétne pocity. Povedala by som, že sa vo mne miešajú všetky emócie, od radosti až po strach. Teším sa, že môžem ísť niekomu pomôcť, no na druhej strane mám strach, že dôjdeme neskoro. Niekedy pacienti s ťažkosťami dlho čakajú a zavolajú až v hodine dvanástej.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK