Záhadné zmiznutie „pacientky nula“ z Wuhanu nabralo prekvapivý zvrat. Objavila sa jej fotografia

  • Už je to rok, čo sa po virologičke Huang Yanling zľahla zem
  • Mnohí veria, že práve ona bola prvým človekom, ktorý sa novým koronavírusom nakazil
  • Už je to rok, čo sa po virologičke Huang Yanling zľahla zem
  • Mnohí veria, že práve ona bola prvým človekom, ktorý sa novým koronavírusom nakazil

Zmiznutie virologičky z Wuhanu po vypuknutí pandémie vyvolalo vo svete množstvo otázok. Kým jedni tvrdia, že nikdy v inkriminovanom Inštitúte virológie nepracovala a je živá a zdravá, druhí po nej dlhé mesiace pátrajú.

Už je to takmer rok, čo sa Huang Yanling stratila zo sociálnych sietí a nik ju nevidel. Jej záhadný odchod sa spája s teóriou pôvodu vírusu, ktorá pojednáva o jeho úniku z laboratória. Len nedávno zverejnená fotografia výskumníčky však poukazuje na fakt, že samotný inštitút môže zahmlievať pravdu.

Wuhan tvrdí, že odišla v roku 2015

V tom čase Wuhanský inštitút virológie (WIV) poprel online správy, že prvý človek, ktorý sa novým koronavírusom nakazil, sa nachádza na prísne tajnom mieste a trval na tom, že Huang odišla pred piatimi rokmi pracovať do inej provincie a nemôže byť považovaná za „pacienta nula“.

Vyhlásenie, ktorým sa inštitút pokúsil dištancovať sa od zmiznutia virologičky, znel: „Huang ukončila svoje štúdium na univerzite v roku 2015. Odvtedy pracuje v iných provinciách a nikdy sa nevrátila do nášho mesta. Nie je infikovaná novým koronavírusom a je v dobrom zdravotnom stave,“ informoval The Sun. V rozhodujúcom čase boja proti epidémii táto fáma výrazne narušila výskumné práce ústavu.

Zmizol jeden z najbohatších ľudí sveta Jack Ma, verejne kritizoval čínsky režim

Záhadná fotografia je na scéne

Po zmiznutí dievčiny došlo k viacerým záhadným udalostiam, ktoré na celý prípad nevrhajú priaznivé svetlo. Prvou z nich bolo, že samotný inštitút zo svojej stránky odstránil akékoľvek zmienky o vedkyni, vrátane jej realizovaných výskumov.

Druhé nepodložené tvrdenie malo pôvod v miestnej spravodajskej agentúre, ktorá mala pôvodne kontaktovať Huang aktuálneho zamestnávateľa v inej provincii. Toto tvrdenie však agentúra nedoplnila o žiadne fakty.

Treťou záhadou sa stali nedávne správy na čínskej sieti WeChat, kde sa údajne Huang prihovárala svojim blízkym prostredníctvom jedného zo svojich kolegov. V správe stálo: „Mojim učiteľom a spolužiakom. Som Huang Yanling, som stále nažive. Ak dostanete akýkoľvek e-mail týkajúci sa mňa a covidu, povedzte ľuďom, že to nie je pravda,“ informuje Daily Mail.

Huang však nevysvetliteľne zmizla zo sociálnych médií a nik ju takmer rok nevidel. Jedinou stopou svedčiacou proti vyjadreniam inštitútu je fotografia, ktorá mala byť, podľa tvrdení Daily Mail, pôvodne publikovaná samotným inštitútom.

Nachádza sa na nej Huang so svojimi kolegami z WIV. Fotografia bola vyhotovená pod hlavičkou inštitútu v roku 2018, čo popiera tvrdenie, že by bola odišla po absolvovaní v roku 2015.

Huang Yanling WIV 2018
zdroj: The Sun

USA verí, že bola „pacient nula“

Americké ministerstvo zahraničia tvrdí, že Čínska komunistická strana zabránila vyšetrovateľom v rozhovoroch s výskumníkmi vo Wuhane, vrátane tých, ktorí boli na jeseň 2019 chorí. „Peking dnes pokračuje v zadržiavaní dôležitých informácií, ktoré vedci potrebujú na ochranu sveta pred týmto a ďalším smrteľným vírusom,“ dodal v sobotu minister zahraničných vecí Mike Pompeo, informuje The Sun.

Pompeo ďalej tvrdí, že vedci z virologického ústavu Wuhan ochoreli na jeseň 2019, teda skôr, ako sa doteraz predpokladalo. „To vyvoláva otázky o dôveryhodnosti verejného tvrdenia vedúceho WIV Shi Zhengliho, že medzi zamestnancami WIV a študentmi vírusov súvisiacich s SARS-CoV-2 alebo SARS bola, údajne, nulová infekcia.“

Až 111 nových úmrtí na koronavírus. Na Slovensku pribudlo takmer 2 000 nových prípadov

Huang Yanling, bola v prvých týždňoch šírenia sa vírusu označovaná ako „pacient nula“ aj čínskymi médiami. Dané tvrdenie však vytvorilo priame podozrenie medzi pandémiou a laboratóriom obviňovaným z náhodného vypustenia vírusu pri vykonávaní experimentov na netopierích koronavírusoch. Je potrebné dodať, že momentálne prebieha výskum pod vedením WHO, ktorého účastníci pátrajú po pôvode vírusu priamo v meste Wuhan, informuje BBC.

Napriek rôznym špekuláciám množstvo vedeckých kapacít zastáva názor, že sa jedná o zoonotický typ ochorenia, čo je v prípade rodiny koronavírusov základným faktom a znamená to, že vírus vznikol organicky. Čo sa v skutočnosti stalo s Huang Yanling ostáva aj naďalej záhadou.

Zdroje: The Sun, Daily Mail, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá