„Zamyslite sa nad svojím egom.“ Lekárka z urgentu Slovákom poriadne naložila

  • Ľudia chodia počas sviatkov na urgent aj pre bolesť hlavy
  • Lekárka upozornila, že takéto prípady musia riešiť v nemocničnej službe stále
Urgentný príjem v popradskej nemocnici, Cintorín Slávičie – Bratislava
Ilustračná fotografia, TASR/Adriána Hudecová TASR/Pavel Neubauer
  • Ľudia chodia počas sviatkov na urgent aj pre bolesť hlavy
  • Lekárka upozornila, že takéto prípady musia riešiť v nemocničnej službe stále

Lekári upozorňujú, aby sme v momentálnej situácii prehodnotili, kedy sa rozhodneme ísť, a najmä, s akým ochorením ideme na urgent. 

Laura Grossmanová, ktorá je lekárkou vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F.D. Roosvelta v Banskej Bystrici, na tento aspekt upozornila na svojej sociálnej sieti Facebook.

V príspevku uviedla, že zrejme túto informáciu lekári omieľajú „málo“, ale keďže sú sviatky, prázdniny a včera prebiehali voľby „na urgent v Banskej Bystrici prichádza počas mojej 12-hodinovej dennej služby aj 200 ľudí dať sa vyšetriť“.

„Lebo idú z cintorína, tak sa zastavia, lebo idú z volieb, z prechádzky, z kostola. Lebo u odborného lekára ich objednali o mesiac, lebo praktik ich cez týždeň poslal s ich ťažkosťami ihneď na urgent (áno, tak prídu v sobotu),“ uvádza lekárka v príspevku.

Možno to hovoríme málo alebo málo často, alebo fakt neviem. Sú sviatky, sú prázdniny, sú voľby… vonku je škaredo, hmla….

Posted by Laura Grossmanová on Sunday, October 30, 2022

Píše, že prídu aj ľudia, ktorí majú roky bolesti hlavy a mali ju aj včera, tak sa rozhodli prísť práve dnes.

„Ja zachraňujem pani, ktorá prišla ochrnutá, behám, už desať hodín som nejedla ani nepila. Potom sa dozviem od pani s tou chronickou bolesťou hlavy, že na mňa dlho čakala. V zozname vidím človeka, ktorý prišiel na vyšetrenie s nádchou, ďalší s kašľom, ďalší chce kontrolný rtg po Covide, ďalší sa cíti psychicky zle, ďalší opitý spadol,“ vysvetľuje Grossmanová.

Žiada ľudí, aby sa zamysleli nad tým, koľko toho vedia o svojom vlastnom tele, o nádche, malom úraze, akým je napríklad otlak na päte, „aj s tým sa chodí na náš urgent“, ironicky podotkla lekárka.

„Zamyslite sa nad svojím egom, aspoň trošku, že keď váš chronický problém neriešite mesiace až roky, či akurát tieto dni to je na urgent,“ dodáva v príspevku.

Lekárka Grossmanová sa príspevkom snažila poukázať na fakt, že sviatky nie sú na to, aby sme si vyriešili svoje zdravotné problémy na urgente, kde chodia ľudia s omnoho horšími prípadmi, ako je jesenná migréna.

Slovenské urgenty sú najviac zaťažené v Európskej únii

Príspevok zdieľal aj pediater Fakultnej nemocnice v Nitre Peter Visolajský, ktorý rovnako podotkol, že takéto prípady riešia počas nemocničných služieb v nemocniciach.

Visolajský taktiež poukázal na štatistický graf, ktorý poukazuje na fakt, že slovenské urgenty sú najviac zaťažené v Európskej únii, čo vyplýva z informácie Európskej komisie. Graf a prieskum, na ktorý Visolajský poukazuje, bol publikovaný už dávnejšie, a to v roku 2013, avšak urgenty sú podľa jeho slov a slov iných lekárov či lekárok stále na rovnakej úrovni.

Jedna z komentujúcich uviedla, že v Holandsku je systém nastavený úplne inak. „V sobotu a nedeľu musíte zavolať do nemocnice, oni urobia s vami pohovor a ak je to naozaj nutné, tak vám dajú čas, kedy tam môžete prísť. Ak to nie je nutné, poradia vám cez telefón a k lekárovi idete až v pondelok, respektíve keď sa objednáte,“ uvádza.

Dodala, že telefonát do nemocnice v Holandsku je spoplatnená služba.

Zdroje: Facebook/Laura Grossmanová, Facebook/Peter Visolajský

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá