Ženy si musia pred interrupciou vypočuť tlkot srdca embrya. Praktiky nášho suseda kritizuje celý svet

  • Maďaská pravicová vláda sprísňuje pravidlá pre interrupcie
  • Lekárom prikazuje, aby ženám žiadajúcim umelé prerušenie tehotenstva ukázali „vitálne funkcie plodu“
tehotná žena a obrázok z nemocnicne, infúzia
Unsplash/Freestocks, Marcelo Leal
  • Maďaská pravicová vláda sprísňuje pravidlá pre interrupcie
  • Lekárom prikazuje, aby ženám žiadajúcim umelé prerušenie tehotenstva ukázali „vitálne funkcie plodu“

Maďarská pravicová vláda vydala nariadenie, ktoré prikazuje lekárom, aby ženám žiadajúcim umelé prerušenie tehotenstva ukázali „vitálne funkcie plodu“. Táto povinnosť sprísni dosiaľ pomerne liberálne interrupčné zákony v krajine.

Nariadenie, ktoré zverejnili v pondelok, vstúpi do platnosti 15. septembra.

Chránený plod

Ministerstvo vnútra v oficiálnom vyhlásení uviedlo, že „takmer dve tretiny Maďarov si spájajú začiatok života dieťaťa s prvým úderom srdca“ a moderné prístroje dokážu zachytiť tlkot srdca v skorých štádiách tehotenstva, čo môže „tehotným ženám poskytnúť komplexnejšie informácie“.

Interrupčné zákony v Maďarsku sú relatívne liberálne a sú do veľkej miery nezmenené odkedy zákrok v roku 1953 v krajine legalizovali.

Maďarská nacionalistická vláda vedená premiérom Viktorom Orbánom sa prezentuje ako ochranca tradičných rodinných hodnôt a v roku 2011 dokonca doplnila do ústavy vyhlásenie, že „život plodu bude chránený od počatia“, no dosiaľ sa nepokúšala výrazne sprísniť zákony týkajúce sa umelého prerušenia tehotenstva.

K presadeniu nového nariadenia sa v utorok na sociálnej sieti Facebook prihlásila poslankyňa radikálneho pravicového Hnutia Naša vlasť Dóra Dúró.

Vyspelá krajina

Na Slovensku je však situácia iná. Progresívne Slovensko (PS) predložilo do Národnej rady SR vlastnú verziu zákona o pomoci tehotným ženám, ktorý posunie Slovensko k štandardom vyspelých krajín. Informuje o tom hnutie v tlačovej správe, ktoré zaslal hovorca hnutia Radovan Choleva.

Podľa podpredsedníčky hnutia Lucie Plavákovej nový návrh zákona z dielne PS prináša podporné opatrenia pre ženy, ktoré chcú v tehotenstve pokračovať, ako aj pre tie, ktoré sa rozhodnú pre jeho umelé prerušenie.

„Naším cieľom je skutočne pomôcť tehotným ženám, nie cez akúsi pseudopomoc vydierať ženy, ktoré z akéhokoľvek dôvodu v tehotenstve nechcú pokračovať. Chceme rozšíriť dostupné možnosti pre ženy v a po tehotenstve, no zároveň garantovať právo na bezpečnú interrupciu v súlade s medzinárodnými ľudskoprávnymi štandardmi. V dostupnosti bezpečných interrupcií patrí Slovensko k najhorším krajinám v Európe,“ vyhlásila Plaváková.

USA potraty 2
zdroj: Unsplash/Andrew Seaman

Pomoc ženám

„Náš návrh odstraňuje prekážky ako povinné poučenie pred informovaným súhlasom či povinná čakacia lehota 48 hodín, ktorá len odďaľuje prístup k bezpečnému umelému prerušeniu tehotenstva. Navrhujeme tiež zavedenie medikamentóznej formy interrupcie, pretože je nemysliteľné, aby sme sa ako jedna z mála krajín v tomto ohľade neriadili vedeckými poznatkami a odporúčaniami,“ uviedla spoluautorka návrhu Beáta Jurík, podľa ktorej jeho prijatím by sa zrušil napríklad aj povinný súhlas zákonných zástupcov pri umelom prerušení tehotenstva neplnoletej osoby.

Jurík tiež poukazuje na prípady zneužívania či hrozby odvrhnutia rodičmi. Členka predsedníctva PS Simona Petrík priblížila, že pri pomoci tehotným ženám sa hnutie zameriava napríklad na rozšírenie príspevku pri narodení dieťaťa či príspevku v súvislosti s narodením dieťaťa so zdravotným znevýhodnením.

„S narastajúcimi nákladmi na základné životné potreby rastie aj tlak na tehotné ženy. Plne si uvedomujeme, že ide najmä o čiastkovú, niekde jednorazovú pomoc, ktorá musí byť následne doplnená o ďalšie systémové opatrenia, aby ženám a ich rodinám dopomohli k zabezpečeniu dôstojného života,“ pripomína Petrík, podľa ktorej sa v PS dlhodobo venujú systémovej pomoci a podpore a už teraz pripravujú ďalšie skutočné riešenia pre ženy a rodiny.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá