Zhoršená pamäť, zvýšená úzkosť a aj vyššie číslo na váhe. Toto sa stane s tvojím telom, ak prepadneš fast foodu

  • Amerika je domovom fast foodov. Rýchlym občerstvením nepohrdneme ani my na Slovensku
  • Vedci však prichádzajú s varovaním. Nezdravé jedlá už nespôsobujú len obezitu a metabolické dysfunkcie
fast food
Unsplash/Angelos Michalopoulos, Unsplash/Ashley Green
  • Amerika je domovom fast foodov. Rýchlym občerstvením nepohrdneme ani my na Slovensku
  • Vedci však prichádzajú s varovaním. Nezdravé jedlá už nespôsobujú len obezitu a metabolické dysfunkcie

Amerika je rajom fast foodov a nezdravých jedál. Siete s nezdravým, no pre mnohých lahodným jedlom, v krajine neobmedzených možností priam prekvitajú. Napriek tomu, že ide o najmocnejšiu krajinu sveta, tak zdravotný stav mnohých obyvateľov je na tom pomerne zle.

Lekárske správy niektorých ľudí dokonca ukazujú, že konzumácia veľkého množstva nezdravých jedál, ktoré sú bohaté na kalórie či cukor môžu neskôr v živote viesť k neurologickým a kognitívnym poruchám. Americkí vedci sa rozhodli uskutočniť rozsiahly prieskum literatúry na univerzite v južnej Kalifornii v Los Angeles. Študovali desiatky výskumov, ktoré boli vykonané na myšiach. Výsledok vedcov však nie je priaznivý.

Úzkosť, zhoršená pamäť a zvýšené čísla na váhe

Uvádzajú, že vysokokalorická strava s vysokým obsahom tukov vo výskumných kruhoch nazývaná „západná strava“ , bola v ranom veku spojená so zhoršenou pamäťou. Okrem toho vplýva aj na naše správanie. Môže spôsobovať úzkosť a ďalšie kognitívne problémy. Podľa recenzie, ktorá bola zverejnená začiatkom tohto roku v časopise Frontiers in Neuroscience sa zdá, že všetky tieto problémy sú úplne oddelené od doposiaľ dobre zdokumentovaných vplyvov západnej stravy na váhu, metabolizmus a celkové zdravie.

Najnovšia štúdia hovorí presný opak. Nezdravé jedlo môže mať oveľa väčší vplyv na neurologické zdravie a vývoj, ako sa doteraz myslelo. V recenzii sa konkrétne zistilo, že u myšiach konzumujúcich západnú stravu v počiatočných fázach života, ktoré sú dôležité pre vývoj, sa prejavila úzkosť a zhoršené pamäťové funkcie bez ohľadu na prírastok hmotnosti. Tiež to viedlo k nárastu správania podobného závislosti. Myšiam rástla túžba po sladkých a tučných potravinách, a to spolu s poklesom sociálneho správania.

Štúdia na myšiach ako varovanie

Cieľom preskúmania je, že západná strava môže fungovať ako náhrada za amerikanizovanú stravu bohatú na rýchle občerstvenie, limonády a ďalšie nezdravé jedlá. Uviedli to vedci z UCLA vo svojom príspevku. „Okrem toho, že spotreba západnej stravy predpovedá obezitu a metabolické dysfunkcie, súvisí to aj s horšou kognitívnou výkonnosťou počas celého života,“ napísali.

„Najmä spotreba západnej stravy v kritických počiatočných fázach vývoja má negatívne dôsledky, a to na rôzne kognitívne schopnosti neskôr v dospelosti,“ dodávajú vedci.

Najlepším spôsobom, ako otestovať vplyv stravy na poznávanie, je samotné štúdium ľudí, ale výskum výživy je notoricky známy. Ľudia si dobre nepamätajú, čo museli jesť a kontrola nekonečného zoznamu premenných, ktoré vychádzajú z odlišného životného štýlu každého, je herkulovskou úlohou.

Takže namiesto dôkladného ľudského výskumu môžu štúdie na myšiach slúžiť ako rozumný (ak nie dokonalý) indikátor možných rizík pre naše zdravie, na ktoré treba pamätať.

Zdroje: futurism.com, ncbi.nlm.nih.gov, frontiersin.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK