Žlté bicykle chcú rozšíriť bikesharing po celom Slovensku

  • Projekt iniciatívy Vlk, ktorý nikdy nespí chce priniesť zdieľané bicykle do miest na Slovensku.
collage
  • Projekt iniciatívy Vlk, ktorý nikdy nespí chce priniesť zdieľané bicykle do miest na Slovensku.

Vyzerá to tak, že bikesharing na Slovensku sa pomaly, ale isto rozbieha. Po bratislavských WhiteBikes a prievidzskom Zelenom Bicykli prichádzajú Žlté bicykle, ktorých momentálnym cieľom je rozbicyklovať Kežmarok.

Zdieľané bicykle v Kežmarku sú dielom občianskeho združenia Vlk, ktorý nikdy nespí. Jeho zakladateľ Dominik Jakub našiel inšpiráciu na vytvorenie bikesharingu po návšteve dánskej Kodane.

zlty-bicykel-kezmarok-nestandard2

Združenie začalo túto tému riešiť už pred dvoma rokmi a dnes sa jeho vízia konečne stáva skutočnosťou. V najbližších dňoch sa v meste objaví prvých dvadsať žltých bicyklov.

„Bicykle sme sa rozhodli získať v kampani Druhá šanca starých bicyklov. Vďaka nej sme od ľudí získali 150 kusov starších bicyklov. Ľudia nám tiež na ich opravu prispeli v zbierke sumou vyše 3 400 eur, z ktorej sa nakúpili náhradné dielce a komponenty na reparáciu týchto starších dopravných prostriedkov. Tie budú namaľované na žlto, čo sú farby Kežmarku, a rozmiestnime ich po meste,“ hovorí Jakub.

2058147_1200x

Realizáciu projektu naštartovala úspešná kampaň na Startlab.sk, pomocou ktorej združenie vyzbieralo 3 435 eur. Za požičanie bicykla sa v tomto roku plánuje iba dobrovoľný poplatok. Ak sa podarí získať sponzorov a podporu od mesta, možno to tak zostane aj dlhodobo.

Zastupiteľstvo Kežmarku, ktorý zatiaľ nemá žiadne cyklochodníky, túto iniciatívu víta. Záujem Kežmarčanov o cyklistiku ale podľa vedenia mesta rastie. Do konca roku 2017 teda plánuje vybudovať cyklistický chodník naprieč mestom.

„Naším cieľom je rozbicyklovať mesto. Cyklistická doprava môže výrazne prispieť k ekologizácii dopravy v Kežmarku. Podľa nás tento spôsob u nás využíva málo ľudí, hoci mesto je malé a prejsť z jedného konca na druhý netrvá dlho. Na druhej strane treba povedať, že bicykle sa už v uliciach Kežmarku začínajú objavovať a je ich viac ako kedysi,“ tvrdí Jakub.

js

Združenie chce Žlté bicykle rozšíriť aj do iných miest. Na stránke projektu je dotazník, ktorým môžu obyvatelia miest vyjadriť záujem o realizáciu tohto systému aj v ich meste. Podľa Dominika Jakuba prejavil záujem už napríklad Vranov nad Topľou.

„Ľudia nám telefonujú, majú o to záujem. Mám stretnutie aj s primátorom v Banskej Bystrici, rovnako aj v Poprade. Kežmarok tak možno naštartuje aj ostatné mestá,“ dúfa Jakub.

Každý úspešne zrealizovaný bikesharing podporí vznik ďalších. Na Slovensku očividne o zdieľanie bicyklov záujem je. Otázkou je, či máme aj dostatok nadšencov, ktorí budú tieto projekty ochotní spúšťať. Na iniciatívu od vedení miest sa totiž asi neoplatí spoliehať.

zdroj titulnej fotografie: zltebicykle.sk, zdroj fotografií: vlknespi.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá