Zmeň budúcnosť sebe i ostatným

  • Gándhí povedal: „Buď zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete.“ Táto myšlienka sa dá aplikovať do všetkých oblastí života. Aj do podnikania. Byť podnikavým znamená dnes viac než rozbehnúť vlastný biznis. Je to o zmene, ktorú chceš v svojom okolí urobiť, posun vpred. Tak sa rozhodni správne!
maxresdefault2
  • Gándhí povedal: „Buď zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete.“ Táto myšlienka sa dá aplikovať do všetkých oblastí života. Aj do podnikania. Byť podnikavým znamená dnes viac než rozbehnúť vlastný biznis. Je to o zmene, ktorú chceš v svojom okolí urobiť, posun vpred. Tak sa rozhodni správne!

Každý zamestnanec pracuje tak, ako si majiteľ spoločnosti alebo vláda praje. Vývoj modernej spoločnosti nás núti byť podnikavým, byť iniciatívnym v každodennej práci, pretože globalizácia, outsourcing, internet spôsobili revolúciu v spoločnosti, ktorá v mnohých prípadoch nahrádza ľudskú prácu, čo je na jednej strane dobré, no na strane druhej, musíme hľadať svoje uplatnenie inde.

Nemôžeme zaspať na vavrínoch. V minulom článku sme rozoberali biznis príležitosti v energetike. Dnes rozoberieme príležitosti týkajúce sa kariéry v ziskovom či neziskovom sektore, teda pracovných pozícií, ktoré tebe prinesú odmenu v podobe zárobku, ale aj dobrý pocit, že si pre tento svet niečo urobil.

Každá zmena začína vo vnútri vládnych, podnikateľských i neziskových organizácií. Tam však nesmie ostať.

  1. príležitosť: Budovanie zelených škôl a škôlok

Energeticky efektívnejšie a zdravšie školy sú len začiatok. Učitelia by mali pripravovať deti na „zelenší“ život. Staré čínske príslovie hovorí: „Daj niekomu rybu a nasýtiš ho na pár hodín. Nauč ho chytať ryby a nasýtiš ho na celý život.“ Vzdelávať deti znamená vybrať si budúcnosť, ktorú chceme vytvoriť.

Príležitosti budovania zelených škôl zahŕňajú: použitie ekologických materiálov, recyklácia na školách, tendre, ktoré budú založené na ekologických kritériách, podpora organizovania školení o udržateľnosti, či ponuka zdravého jedla v školských jedálňach.

Príkladom takejto revolúcie na Slovensku je iniciatíva Janice a Anety z Jem iné, ktoré vyhlásili boj proti nekvalitným a nezdravým potravinám. Svojim chutným jedlom zásobujú už mnohé škôlky v Bratislave a inšpirovali aj mnohých ďalších po celkom Slovensku. A to je len začiatok pozitívnej a rýchlo šíriacej sa zmeny :)

maxresdefault

zdroj obrázku:STMC Green Schools Exhibition 2016

  1. príležitosť: Aplikuj na pozíciu: CSO – Chief sustainability Officer

Mnoho zelených podnikavcov pracuje v rámci veľkých nadnárodných spoločností a pomáhajú im naskočiť na zelenú vlnu. Spoločnosti odhaľujú čoraz viac problémov v rámci životného prostredia. Problémy sú tu však na to, aby sa riešili a teda treba ich vnímať ako príležitosti. Vyhľadávačom takýchto príležitostí by mal byť človek s vlastným tímom, a keď už existujú označenia profesií CEO, CFO, CMO, manažéra pre udržateľnosť by sme mohli nazvať CSO (Chief Sustainability Officer). Respektíve také označenie je reálne a bežne v podnikovej praxi používané.

Takže ak ti bije eko-srdce v hrudi a máš chuť robiť veľké veci, CSO je tvoje prvé kľúčové slovo na LinkedIn pri hľadaní novej práce.

CSO zabezpečuje, aby spoločnosť konala v súlade s predpismi o ochrane životného prostredia, ktoré sa zaoberajú rizikami zmeny klímy a znečistenia, hľadá spôsoby ako ušetriť peniaze tým, že zlepší efektivitu a identifikuje príležitosti k rastu. Tieto riešenia sa dajú potom predať iným firmám.

  1. príležitosť: Založ si neziskovku, vymysli projekt a nájdi si partnera – podnik, ktorý ti pomôže splniť cieľ

V ústredí zelených zmien stojí taktiež nezisková sféra. Neziskovky, ktoré sa snažia o ochranu životného prostredia nie sú samozrejme ničím novým. Niektoré iniciatívy však dosiahli zmeny v celosvetovom meradle v rámci regulácií, napr. Kjótsky protokol. Stále rastúce environmentálne problémy však oživili ekologických aktivistov ešte viac. Sú tu však otázky, či sú neziskovky tak účinné akoby mohli byť. Zabezpečenie plnenia globálneho cieľa vyžaduje desiatky až stovky rokov úsilia. Pokiaľ spoločnosti pomôžu neziskovým organizáciám byť efektívnejším pomocou finančných prostriedkov zistia, že dobročinnosť prináša výsledky. Firmy potrebujú nápady, ktoré popri svojom core biznis nestíhajú generovať. Potrebujú partnera, ktorý im to celé zariadi. A tam je tvoja šanca. Mysli megalomansky !

Poznáš slovenský startup TrashOut? Snažia sa spájať s VÚCkami, aby zabraňovali nelegálnym skládkam. Sú známi naozaj po celom svete.

curbside-hero-resi

zdroj obrázku: naplesherald.com

  1. príležitosť: Staň sa druhým Elonom Muskom v kancelárii u prezidenta Trupma v preklade buď lobistom na úrovni štátnej správy

Vláda stojí priamo uprostred zelenej vlny, vytvára zákony a predpisy o tom, ako využívať prírodné bohatstvo, alebo ekonomicky povedané, prírodným kapitálom. Niektorí ľudia zastávajú názor, aby sa vláda do týchto záležitostí nestarala. No mnohokrát práve štátne orgány majú silu vymáhať represie za nesplnenie určitých podmienok. Aj Elon Musk sa pridal do Trumpovho tímu, aby zabezpečili udržateľný vývoj americkej ekonomiky.

Potrebujeme akčných ľudí, ktorí riešia problémy spoločnosti a podporujú tým ekonomický rast svojej krajiny. A keď hovoríme o udržateľnosti, netýka sa to len ekologických záležitostí. Hovoríme aj o transparentnosti. Príkladom je Slovensko Digital, iniciatíva vďaka ktorej sa ušetrilo viac ako 1 mil €.

  1. príležitosť: Udržateľné právnické hnutia

Čistá tečúca voda, či nedotknuté horské vrcholy, solárne panely… Právnici asi nie sú prví, ktorí ti prídu na um, keď sa povie udržateľnosť alebo životné prostredie. No mnoho zákulisných hier bolo vybojovaných najmä vďaka tomuto povolaniu. Spomeňme VIA IURIS, organizáciu zloženú z právnikov, ktorá má na „svedomí“ mnoho pozitívnych víťazstiev. Z tých posledných spomeňme kauzu stavby malej vodnej elektrárne Eliašovce – Nový Život na Malom Dunaji, v ktorej sa podarilo zrušiť rozhodnutie súdu o jej umiestnení, či kauza vytekania nadmerného množstva arzénu do rieky Orava na severe Slovenska či ťažba bentonitu v Kremnických vrchoch.

Staň sa ty alebo spoj svoju firmu s renomovanými právnikmi, ktorí sú motivovaní robiť správne veci a sú ochotní riešiť otázky životného prostredia, ktoré majú dopad na nás všetkých.

spokane-law-books

zdroj obrázku: spokane-law.com

 

  1. príležitosť: Tech transfer z univerzít

O vzdelávaní sme sa už bavili na začiatku. Preto je možno vhodné to aj vzdelávacími inštitúciami ukončiť. Zelený biznis vedie k vzostupu dopytu po nových riešeniach, udržateľných, viac ekologických, ktoré môžeš využiť vo svojom podniku či zamestnaní. Vysoké školy sú kľúčovým zdrojom inovácií. Vynálezy by však nemali ostať na akademickej pôde. Práve naopak, mali by nakopnúť podniky a prispieť k ekonomickému rastu.

Príležitosti pre podnikavých jednotlivcov však nie sú obmedzené len na tieto. Sú všade okolo nás. Odpovede často ležia priamo pred nami.  Prvým krokom je urobiť niečo malé. Začni dnes v práci, alebo v škole, možno doma. Zasaď kvet. Pozri si aký veľký dopad to bude mať v tomto TEDx videu od Marly Spivak.

Zasaď semienko zmeny, staraj sa neho a sleduj ako rastie. Neboj sa toho, čo budú ľudia hovoriť. Onedlho sa k tebe pripoja. Príležitosti rastú z malých vecí, aktivít.  Tomu sa hovorí byť podnikavým.

 

zdroj prezentačného obrázku: STMC Green Schools Exhibition 2016

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá