Na zmenu nikdy nie je neskoro ani na Slovensku

  • Myslíš, že na Slovensku je málo možností, tak zostávaš v práci, ktorá ťa ani nebaví. Pasívne sa prizeráš, ako sa z teba stáva chodiaci automat a postupne vyprcháva aj motivácia k zmene. Fakt tu neexistuje viac možností aj pre teba? Bola by škoda, keby ťa strach z niečoho nového zabrzdil tam, kde nechceš byť.
bratislava
  • Myslíš, že na Slovensku je málo možností, tak zostávaš v práci, ktorá ťa ani nebaví. Pasívne sa prizeráš, ako sa z teba stáva chodiaci automat a postupne vyprcháva aj motivácia k zmene. Fakt tu neexistuje viac možností aj pre teba? Bola by škoda, keby ťa strach z niečoho nového zabrzdil tam, kde nechceš byť.

Klasický život na Slovensku. Ako bezstarostné dieťa sa hráš vonku a vymýšľaš veci, ktoré ťa bavia. Vnímaš život intenzívnejšie ako dospelý, zaujíma ťa všetko okolo teba. Zisťuješ čo viac a čo menej. Potom škôlka, škola a časom si možno tam, kde si ani nechcel byť. Náš systém je nastavený tak, že vypľúva ľudí so všeobecným vzdelaním, ktorí nedostali priestor nájsť si vhodné zameranie pre uplatnenie v živote.

zmena

foto: pixabay.com

Tak si po škole nájdeš prácu, naučíš sa ju vykonávať dobre a takto zostávaš prinajlepšom pár rokov niekde ani nevieš prečo. Neskôr iba zhodnotíš, že zarezávaš v práci, ktorú robíš len kvôli výplate.

Myslíš si, že keď ti ide dobre mal by si v nej pokračovať. Ale daj si otázku. Kto nie je dobrý v tom, čo vykonáva denne? Denným tréningom sa z teba stane šikovný človek v obore, ale je to vlastne to, čo chceš ?

Všade čítaš, že na Slovensku je málo pracovných príležitostí, tak sa zľakneš a uspokojíš sa tým, čo máš. Veď môže byť aj horšie.

Skús položiť sám sebe tieto otázky.

 

Čo by som robil, ak by som za každú činnosť dostal rovnakú odmenu?

Predstav si, čo by si chcel robiť, bez ohľadu na peniaze. Nezabudni sa pýtať svojho vnútra, nedaj priestor myšlienkam iných ľudí, ktorí by si ťa možno vážili viac v tej, či onej profesii. Veď vieš, že život je príliš krátky na to, aby si žil život iných. Neverím, že keby máme na výber, tak by každý chcel byť riaditeľ firmy, či top manažér. Dali sme si umelé nálepky jeden na druhého, ale zabudli sme žiť pre to, čo máme radi. Smer nasledujúci srdce je vždy ten správny. Aj keď chceš robiť navonok obyčajnú prácu tak ju rob! Je len otázka času kedy sa vypracuješ a budeš v tom expert. A v tom je väčšia hodnota pre teba aj iných, keď robíš to, čo ťa napĺňa.

 

Musím robiť to, čo som vyštudoval?

To, že si vyštudoval hotelovú akadémiu neznamená, že tomuto odboru musíš zasvätiť celý život. Myslím si, že je dosť skoro, aby sa človek, ktorý vychádza základnú školu rozhodol pre smer, v ktorom chce v budúcnosti pracovať. Rozhodujú predovšetkým rodičia, ale to, čo baví tvojich rodičov nemusí baviť automaticky teba. Až časom zistíš v čom si prirodzene dobrý a k čomu ťa to ťahá, preto, ak to tak cítiš, zmeň smer čo najskôr.

 

Aké možnosti mám na Slovensku?

foto: unsplash.com

Žiješ v malej krajine, kde je ale dosť možností. Nemaj strach klopať na dvere, skúšať, padať a znovu vstávať. Ak nevieš s čím máš začať tak začni s hocičím. Čím horšiu prácu si vyberieš na začiatok, tým skôr budeš chcieť vymyslieť niečo, vďaka čomu sa z nej dostaneš preč. Začni robiť 12 hodín v stoji, kde si rád, že stihneš obed, aby ti z pásu neutiekli nedokončené súčiastky ku kolegovi vedľa. Tento príklad je na začiatok samozrejme extrém. Máme aj kvalitné firmy, v ktorých môžeš osobnostne rásť a kde ťa budú považovať za kolegu a nie vec. Startitup je plný hodnotných článkov, vďaka ktorým sa môžeš naučiť nespočetne veľa vecí a lepšie si nájsť miesto v dobrej firme. Ver, či nie, ale aj na Slovensku sa to dá.

 

Nechcem pracovať vo firme, čo keby začnem podnikať? 

foto: pixabay.com

V tomto prípade to niekedy vyzerá tak, že ti štát hádže pod nohy polená a komplikuje všetko čo sa len dá. Ak už máš veľa informácií a nevieš sa rozhodnúť, proste to sprav. Možno zistíš, že to až také strašné nie je. Ak si nevieš vybrať prácu a si maximálne zanietený do niečoho, začni podnikať!

Len vo svojom okolí vidím toľko nadaných ľudí, ktorí by aj chceli ale boja sa niečo začať. V hlave si nastav plán, prípadne nájdi správnych ľudí a pusti sa do toho. Ak sa to nepodarí získaš skúsenosť a ak áno, dostaneš životnú ponuku po ktorej si túžil. Máme okolo seba plno unikátnych prírodných krás, môžeš cestovať a pracovať sám aj ako freelancer.

 

Viem, že každý zo dňa na deň prácu zmeniť nemôže. To ale neznamená, že nemôžeš na svojich snoch postupne pracovať už teraz. Začni menšími krokmi, pretvor ich v dobré zvyky a kráčaj k tomu, po čom túžiš.

Tak nemaj strach zo zmeny a staň sa zmenou pre iných. Nemusíš kvôli tomu do sveta, dá sa to aj u nás. Začať môžeš napríklad vstúpením do mnohých záujmových komunít na facebooku ako sú napríklad: Učíme sa podnikať, Startupisti, Slovenskí a Českí dizajnéri alebo Vývojárimôžeš začať ponúkať svoju prácu/služby v skupinách Susedská burza, Susedská obživa či na stránke JaspravímMôžeš sa začať učiť programovať online na webe learn2code, naučiť sa mnoho vecí o online marketingu z youtube kanálu Visibility alebo jednoducho zájsť za slovenské hranice internetu a naučiť sa doslova čokoľvek z videí na YouTube a množstva ďalších stránok.

Zdroj titulnej fotografie: Aapo Haapanen

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech