Značka Reebok spustila predaj tenisiek z bavlny a kukurice

  • Od dnešného dňa si môžeš v online shope Reeboku kúpiť nové bio tenisky COTTON AND CORN
  • Predstavujú prvý krok spoločnosti k výrobe obuvi spĺňajúcej koncept udržateľného rozvoja
  • V pláne je už ďalšia generácia, ktorá by mala byť už úplne kompostovateľná
reebok
instagram/reebok
  • Od dnešného dňa si môžeš v online shope Reeboku kúpiť nové bio tenisky COTTON AND CORN
  • Predstavujú prvý krok spoločnosti k výrobe obuvi spĺňajúcej koncept udržateľného rozvoja
  • V pláne je už ďalšia generácia, ktorá by mala byť už úplne kompostovateľná

4. apríla 2017 informovala spoločnosť Reebok, že plánuje vyrábať bio tenisky iba z bavlny a kukurice. Ročne sa totiž vyrobí 20 miliárd topánok a z toho 300 miliónov skončí na smetisku. Väčšina tenisiek je pritom vyrábaná z materiálu, ktorý sa len tak ľahko nerozloží. Tím Future Reebok si uvedomuje tento problém a chce prispieť k zmene.

„Naším cieľom je priniesť obuv založenú na bio výrobe tak, aby sa po opotrebovaní dali topánky jednoducho skompostovať. Kompost chceme používať ako súčasť hnojiva na podporu rastu ďalšieho materiálu, z ktorého vyrobíme ďalšie tenisky. Berieme do úvahy celý cyklus,“ vyjadril sa na margo myšlienky bio vegánskych tenisiek riaditeľ oddelenia Future Reebok Bill McInnis.

Na projekte sa pracovalo dlhých 5 rokov. „Bavlna a kukurica neboli našou prvou voľbou“ opisuje proces výroby McInnis, „Začali sme otázkou recyklovania a možnosťou kompostovania. Ak zrecyklujete plast, stále pracujete s plastom. Problému ste sa nezbavili.“

Sen tímu Future Reebok sa konečne naplnil. A dnes si tieto bio tenisky môžeš kúpiť online za 95 dolárov. Ako vyzerajú? Nie je to nič špeciálne. Ide skrátka o obyčajné unisex tenisky dostupné v odtieni Natural/Chalk. Reebok využil tvar, ktorý je medzi ľuďmi populárny, len zmenil materiál.

Až 75 %  topánky je vyrobených z USDA, certifikovaného biologického materiálu. Vrchnú časť tvorí spomínaná bavlna. Kukurica si prešla zložitým procesom. Zrná musia byť najskôr zomleté, a potom pretransformované do biologického materiálu ako stvoreného na výrobu podrážky. Aj vložka tenisky si zachováva eko myšlienku, Reebok sa dokonca vyhýbal aj používaniu rôznych farbív.

Niečo viac o výrobe a vzniku myšlienky si môžeš pozrieť vo videu nižšie:

Napriek všetkým snahám, tenisky nespĺňajú predstavy svojich tvorcov na 100 %. Reebok sa ale nevzdáva. Podľa vyhlásení už teraz pracuje na druhej verzii, ktorá by už mala byť úplne rozložiteľná.

Prezident spoločnosti Matt O´Toole k projektu dodáva: “Filozofiou Reeboku je “Byť viac ľudský” a udržateľnosť je jadrom tejto myšlienky. Ako ľudské bytosti máme zodpovednosť zanechať planétu budúcim generáciám v rovnakom stave, do akého sme sa narodili my.”

Autori myšlienky bio tenisiek v Reeboku nie sú ani zďaleka prví, kto si uvedomuje problém nadmerného množstva odpadu. Napríklad taký Adidas začal vyrábať dresy pre športovcov z morského odpadu. Proti znečisťovaniu planéty radikálne zakročila aj vláda na Novom Zélande a úplne zakázala používanie plastových tašiek. Čo hovoríš na takéto tenisky ty? Stanú sa súčasťou tvojho šatníka?

Zdroje: www.engadget.com, www.livekindly.co, www.news.reebok.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK