Znalec priznal, že fatálne pochybil. Pán Šipoš aj tak dostal za konopné mastičky drakonický trest

  • Okresný súd odsúdil Josefa Šipoša na pätnásť rokov väzenia a prepadnutie majetku v prospech štátu
  • Súd konštatoval, že zníženie trestov za marihuanu, ktoré platí od 1. mája, sa obžalovaného netýka
Josef Šipoš
Facebook/Martin Hojsík
  • Okresný súd odsúdil Josefa Šipoša na pätnásť rokov väzenia a prepadnutie majetku v prospech štátu
  • Súd konštatoval, že zníženie trestov za marihuanu, ktoré platí od 1. mája, sa obžalovaného netýka

Okresný súd v Trnave odsúdil Josefa Šipoša na pätnásť rokov väzenia a prepadnutie majetku v prospech štátu. Pánovi Šipošovi našli v dome v Dolných Zeleniciach v okrese Hlohovec marihuanu. Vyrábal z nej mastičky pre svojich rodičov.

Súd zároveň konštatoval, že zníženie trestov za marihuanu, ktoré platí od 1. mája 2022, sa obžalovaného nijako netýka. Rozsudok nie je právoplatný, obžalovaný sa proti nemu odvolal.

Nikomu neublížil, hovorí syn

Pán Šipoš býval so svojimi rodičmi a synom Patrikom v dome, o ktorý má teraz prísť. Jeho rodičia sú onkologickými pacientmi a mastičky im pomáhali.

Nikomu neublížil, len prechovával rastliny konope. Rastlinu, ktorej priaznivé účinky na zdravie sú vedecky preukázané,“ hovoril jeho syn Patrik ešte v auguste minulého roka na zhromaždení, ktoré malo upozorniť na neprimerane vysoké tresty za držanie marihuany.

Vtedy sedel jeho otec vo vyšetrovačke desať mesiacov a ešte nevedel, aký osud ho čaká. Nikdy predtým nebol trestaný.

Na fotografii syn, Patrik Šípoš
zdroj: SIU

Pána Šipoša na súde zastupuje advokát Igor Ribár, zakladateľ advokátskej spoločnosti RIBÁR & PARTNERS. Podľa jeho slov sudca priznal, že znalec urobil zle váženie.

Na základe posudkov, ktoré si dala advokátska kancelária zhotoviť, mal pán Šipoš dostať maximálne 10-ročný trest. Odborné posudky sa týkali napríklad ceny drogy, ktorá je problematická, čo sme rozoberali bližšie v tomto článku. Súd to však odmietol vykonať.

„Sud odsúdil pána Šipoša na trest odňatia slobody 15 rokov a dal mu aj trest prepadnutia majetku. Po tom, ako Krajský sud zrušil pôvodný 20-ročný trest, sme do konania predložili odborné posudky ohľadne ceny drogy a účinnosti THC. Súd odmietol vykonať dané dôkazy, ktoré mohli a mali by vplyv na výšku trestu,“ uviedol advokát pre Startitup.

„Súd odmietol kontrolný posudok, aj napriek tomu, že sa znalec priznal, že fatálne pochybil a nesprávne zvážil rastliny. Súd daný argument uznal ale len vo vzťahu cca 6kg marihuany, preto znížil trest na 15 rokov. Znalec nám dokonca odmietol predložiť celý posudok.“

Sud odmietol tiež ich podnet, aby sa obrátil na Ústavný súd SR, prípadne Súdny dvor v Luxemburgu, aby tie posúdili naše zákony.

„Súdu sme doložili dokonca dve aktuálne rozhodnutia Špecializovaného trestného súdu, kde súdy uvádzajú, že aj pri drogových trestoch musia byť tresty humánne,“ dodáva Igor Ribár.

Išlo o dve pervitínové kauzy, kde hrozilo 20 až 25 rokov a kde sa mal ukladať trest prepadnutia majetku. Súdy ale tento trest neuložili, lebo rodiny odsúdených by skončili na ulici. Rodina pána Šipoša takú možnosť ale nedostala.

„Všetko súhrnne vnímame ako obmedzenie práva pána Šipoša na obhajobu, a preto sme sa odvolali,“ uzatvára Ribár.

Drakonické tresty

Súd pôvodne koncom minulého roku odsúdil Josefa Šipoša za drogovú trestnú činnosť na 20 rokov väzenia a prepadnutie majetku, Krajský súd v Trnave však tento rozsudok zrušil a vrátil vec na opätovné rozhodnutie prvostupňovému súdu.

Prípad Josefa Šipoša uvádzali ako príklad drakonického trestu aktivisti aj politici, ktorí sa zasadzovali o zníženie trestov za marihuanu. Na vyhlásení rozsudku bol prítomný aj europoslanec Martin Hojsík, ktorému sa trest nepozdával.

„Potrebujeme zásadné zmeny, potrebujeme dekriminalizovať marihuanu a riešiť veľkých drogových dílerov, ktorí tu robia reálne problémy,“ povedal Hojsík.

Pýtal sa, čo je to za krajinu, v ktorej dostane pestovateľ konope 15 rokov natvrdo a prepadnutie majetku, ale skorumpovaný sudca, ako bol sudca Polka, dostane podmienku a pokutu 150-tisíc eur.

Kolíková chce meniť zákon

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (klub SaS) je je za zmenu právnej úpravy trestu prepadnutia majetku aj úpravu drogových trestných činov. Ministerka vníma agendu ako kľúčovú výzvu na poste ministerky spravodlivosti. Reagovala tak na dnešné rozhodnutie Okresného súdu v Trnave v prípade Jozefa Š. za pestovanie marihuany. O jej stanovisku informoval Peter Bubla z tlačového oddelenie ministerstva spravodlivosti.

Je k tomu však potrebná dohoda a podpora koalície, čo sa mi, žiaľ, zatiaľ nepodarilo dosiahnuť. Ale budem sa o to naďalej usilovať, nech budem v akejkoľvek politickej role,“ uviedla Kolíková.

Josefovi Šipošovi našli policajti NAKA začiatkom minulého roku pri prehliadke rodinného domu v Dolných Zeleniciach pri Hlohovci niekoľko kilogramov marihuany v škatuliach, vreckách, pohároch aj dózach.

Celkovú hodnotu omamných a psychotropných látok pôvodne vyčíslili na 183-tisíc eur, súd pred novým rozsudkom niektoré dôkazy vyradil a hodnotu látok tak znížil na 114-tisíc eur.

Zdroje: SITA, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá