Zo Severnej Kórey unikli vzácne výpovede ľudí: Doslova umierajú od hladu

  • Odborníci už dlho tušili, že KĽDR má problémy s jedlom
  • Vzácne výpovede občanov teóriu potvrdili
  • Mnohí obyvatelia umierajú od hladu
kim čong un
Ilustračná fotografia, TASR/AP/Korea News Service, Unsplash/Marcos Paulo Prado
  • Odborníci už dlho tušili, že KĽDR má problémy s jedlom
  • Vzácne výpovede občanov teóriu potvrdili
  • Mnohí obyvatelia umierajú od hladu

Nie je žiadnym tajomstvom, že v Severnej Kórei, oficiálnym názvom Kórejská ľudovo-demokratická republika, žijú ľudia v jednom z najprísnejších režimov na svete.

Prísne pravidlá, neustály drobnohľad a moc v rukách jedného človeka robia z KĽDR skutočne náročné miesto pre život. Nedávna reportáž spravodajského portálu BBC však odhalila realitu, ktorá je ešte temnejšia, než si ktokoľvek predstavoval.

Hlad v krajine zabíja

Britskému webu sa totiž podarilo získať veľmi vzácne výpovede samotných obyvateľov z krajiny, v ktorej sú inak interné informácie prísne strážené. Tí však odhalili strašidelnú pravdu – Severokórejčanov trápi hlad.

Situácia je dokonca až taká zlá, že mnohí z občanov od hladu umrú a ich telá objavia až ich blízki či susedia. Jeden z takýchto prípadov opísala Ji Yeonová: Zaklopali sme na ich dvere, aby sme im dali vodu, ale nikto neotváral, opísala osud trojčlennej rodiny, ktorú osobne poznala. Dvere sa podarilo otvoriť až polícii, ktorá už však našla len troch nebohých ľudí.

Podľa ďalších výpovedí občanov KĽDR je situácia skutočne kritická. Trhové stánky, ktoré boli kedysi plné zeleniny, sú údajne prázdne, vláda je neúprosnejšia než kedykoľvek predtým a mnoho obyvateľov sa uchyľuje k drastickým krokom. Ako opäť opísala Yeonová, počula už o niekoľkých prípadoch samovrážd či o ľuďoch, ktorí sa svojvoľne vybrali do hôr hľadať vlastnú smrť. 

BBC dodáva, že Severná Kórea nemala za posledných 15 rokov problémy s jedlom, ktoré by dosahovali až takéto rozmery. Všetko však malo zmeniť rozhodnutie z roku 2020 úplne uzatvoriť hranice KĽDR, čo znemožnilo dovoz potravín zo zahraničia. Práve však potraviny zo susediacich krajín, predovšetkým z Číny, tvorili veľkú časť obživy pre 26 miliónov obyvateľov KĽDR.

Riešenie žiada aj Kim

Na stav v minulosti reagoval aj samotný severokórejský vodca Kim Čong-un. Ako informoval vo februári spravodajský web The Guardian, najvyšší predstaviteľ KĽDR vyhlásil, že je nutná „zásadná reformácia“ miestneho poľnohospodárstva.

Kim povedal, že splnenie cieľov produkcie obilia v tomto roku je prioritou, a zdôraznil dôležitosť stabilnej poľnohospodárskej produkcie. Tamojšie médiá však už nespresnili, aké konkrétne kroky plánuje vodca podniknúť.

kim jong un
zdroj: TASR/AP/Korea News Service

Na krajinu sú v súčasnosti taktiež uvalené rozsiahle sankcie, ktorými svet reagoval na severokórejský nukleárny program a vývoj balistických rakiet. BBC odhaduje, že KĽDR len za minulý rok minula na testovanie svojich raketových technológií okolo 500 miliónov dolárov.

Testy aj naďalej pokračujú

Najaktuálnejší test rakiet sa pritom odohral len vo štvrtok (15.6). Podľa hlásení juhokórejskej armády Severná Kórea odpálila dve balistické rakety krátkeho doletu do Japonského mora. Odpálenie severokórejských balistických striel potvrdilo aj japonské ministerstvo obrany. TASR informácie prevzala z agentúry AFP a AP.

Obe severokórejské balistické rakety dopadli do výlučnej ekonomickej zóny Japonska, povedal predstaviteľ japonského ministerstva obrany. Podľa Soulu KĽDR rakety odpálila vo štvrtok večer miestneho času.

Pchjongjang tak vykonal ďalší zo série skúšok balistických rakiet, ktoré má na základe rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN zakázané. Vzťahy medzi Južnou Kóreou a KĽDR sú v súčasnosti najhoršie za posledné roky.

Severokórejský vodca Kim Čong-un v uplynulom období vyhlásil svoju krajinu za „nezvratnú“ jadrovú veľmoc a vyzval na zvýšenie produkcie zbrojárskeho priemyslu.

Zdroje: BBC, The Guardian, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá