Zo žien urobili dobytok. Zákaz interrupcií si dodnes vyberá daň v Rumunsku

usa protest interrupcie roe vs wade
TASR/AP Photo/Steve Helber

Múdry človek sa učí na chybách druhých a idioti na tých vlastných.

Najvyšší súd USA zrušil ústavné právo žien na interrupciu a mnohé republikánske bašty nelenili a obratom zakázali potraty za každých okolností. Je jedno, či je plod výsledkom znásilnenia, incestu, či je životaschopný alebo či neohrozuje život ženy. Po Amerike už kolujú „vtipy“, že zbrane majú väčšie práva ako ženy, rozpútali sa mnohé protesty a ľudia z liberálnejších štátov ponúkajú ženám v núdzi oporu.

Neviem, čo sudcovia v USA zákazom potratov sledovali, hoci tvrdia, že je to „ochrana života“. Alebo ako sa nedávno preriekla istá republikánka z Illinois, je to „víťazstvo pre biele životy“. 

Joe Biden na margo toho povedal, že USA sa vrátili 150 rokov do minulosti. My si urobíme výlet do socialistického Rumunska v roku 1966, kedy diktátor Nicolae Ceaușescu zákonom zakázal akékoľvek interrupcie i antikoncepciu. Ukážeme si na ňom, ako môže vyzerať takýto zákon v praxi.

Zákon číslo 770

V 60. rokoch sa štátostrana v Rumunsku jednoducho rozhodla, že zvýši populáciu z 23 miliónov ľudí na asi 30 miliónov. Aby mal v prosperujúcom socialistickom hospodárstve kto pracovať. Lenže ako? Podporou škôlok? Príspevkami na deti? Istotou príjmu pre matky? Kdeže. Súdruhovia si vymysleli ešte nezmyselnejšie opatrenie, než sú obedy zadarmo a prorodinný balíček dokopy. Zakázali potraty aj antikoncepciu a stanovili drsné tresty za porušovanie týchto pravidiel.

Zákon bol ešte miernejší ako niektoré súčasné zákony v USA. V Rumunsku totiž bolo možné vykonať interrupciu žene, ktorá počala počas znásilnenia, ak tehotenstvo priamo ohrozovalo jej život, alebo bol plod neživotaschopný či ťažko poškodený. Žena od 25 do 45 rokov bola podľa vodcu povinná porodiť aspoň 5 detí. Inak musela platiť špeciálnu daň. Ženy po 45-ke už potraty podstupovať mohli.

V jednej veci však Rumuni zašli o krok ďalej. Zakázali akúkoľvek formu antikoncepcie. A sexuálnu výchovu. Mladé, chudobné a nevzdelané ženy sa dostali do fatálnej nevýhody.

Hneď v prvom roku sa súdruhovia veselo potľapkali po pleciach, lebo pôrodnosť skutočne vzrástla, a to o šialených 93 percent. 

Porodiť a nechať tak

Rumunsko však doplatilo na klasickú mentalitu pro-life aktivistov, ktorí síce pchajú paprče do materníc, ale už sa nestarajú o to, čo bude s narodenými deťmi. Rumunský systém škôlok, škôl a ďalších inštitúcií nebol na takýto nápor detí pripravený. V školách bolo v jednej triede aj viac ako 40 detí naraz. Pôrodnice a nemocnice boli pod obrovským tlakom. Sila tejto generácie sa napokon pozitívne prejavila aj pri zvrhnutí diktátora Ceaușescu. Ale problémy sú s ňou dodnes.

O hrozivých dôsledkoch zákazu potratov a antikoncepcie hovorí práca Manuely Lataianu z Poľskej akadémie vied. Štatistiky z tých rokov hovoria o obrovskom náraste úmrtí matiek a taktiež vysokej úmrtnosti detí do 1 roka. Rumunsko bolo totiž povestné svojou chudobou, ktorú nedokázal vyriešiť ani ospevovaný socializmus.

Situáciu vystihuje dobový vtip. 

Súdruh Ceauşescu vstáva a celá krajina vstáva s ním. Súdruh Ceauşescu sa umýva a celá krajina sa umýva s ním. Súdruh Ceauşescu raňajkuje a celá krajina mu praje dobrú chuť.

Detí síce bolo veľa, ale ako podotýka Manuela Laitanu, táto generácia bola biologicky nekvalitná. Medzi rokmi 1967 a 1989 sa v Rumunsku narodilo asi 10 miliónov detí, z ktorých až 340 000 zomrelo v prvom roku života. 20 percent detí narodených v tomto období sa rodilo s podváhou alebo malo vážne defekty.

Vysoká úmrtnosť postihovala aj matky. Odhaduje sa, že asi 15 000 ich zomrelo len pri pokusoch o podomácky vykonanú interrupciu. Do štatistík sa však nedostali všetky, prezradenie potratu znamenalo vysoký trest nielen pre ženu a toho, kto potrat vykonával, ale aj pre rodinu, ak o tehotenstve vedela. Mnohé ženy si kvôli nechcenému tehotenstvu a strachu o svoju rodinu radšej siahli na život.

V chudobe aj v chudobe

Hlad a chudoba tu boli absolútne bežné. Deti sa rodili nasilu, podvyživené a nechcené. Ich matky nemali dosť jedla a zomierali vyčerpané a vyhladované po opakovaných pôrodoch. 

V dôsledku toho bolo v Rumunsku neskutočne veľa sirôt. Keď po roku 1989 padol režim, teda po viac ako 20 rokoch, sa naplno odkryl obrovský problém so sirotincami. V zanedbaných inštitúciách ich našli až 170 000. Deti boli vyziabnuté, špinavé, často pripútané k posteliam. Komunisti však sirotince starostlivo ukrývali a prakticky do poslednej chvíle sa o nich nevedelo.

Dnes sú z nich dospelí ľudia a až 40 % z nich má oficiálne potvrdenú nejakú vážnu duševnú diagnózu. Život v takomto sirotinci nebol žiadna rozprávka a aj keď mnoho týchto detí skončilo v adoptívnych rodinách v zahraničí, z traumy sa nikdy nespamätali. Hádam okrem tých úplne najmenších.

Zákaz mal vplyv aj na medziľudské vzťahy, ktoré dôkladne rozvrátil. Sex už nebol príjemnou súčasťou života, ale absolútnou hrôzou a postrachom žien. Posmešný slogan republikánov, že stačí, aby ženy nerozťahovali nohy a nebudú žiadne nechcené tehotenstvá, sa tu pretavil do praxe. Ženy jednoducho odmietali pohlavný styk a kvôli tomu sa rozpadli státisíce rodín.

Bola to príšerná doba,“ spomína pre Project Syndicate gynekologička, ktorá v čase generácie „ceausei“ žila. „Ženy odmietali viesť sexuálny život, čo viedlo k rodinným hádkam a rozpadom rodín. Pre ženy sa akýkoľvek intímny kontakt premenil na paniku a bolesť,“ hovorí.

Cestičky sa našli

Samozrejme, miera interrupcií sa pomaličky vrátila do normálu aj napriek ich zákazu. Bohaté ženy si dokázali zaplatiť falošnú diagnózu u lekára, vycestovať do zahraničia, alebo si nechať priviezť antikoncepciu. Bremeno rodenia detí tak padlo na chudobné, nevzdelané ženy.

Po páde socializmu v roku 1989 bol zákaz potratov jedným z prvých opatrení, ktoré demokratická vláda zrušila. Problémy, ktoré šialený zákon narobil, však neustali a prejavia sa aj v budúcnosti. Po páde režimu mali „ceausei“ okolo 20 rokov a život pred sebou. Kvantum ľudí však potrebovalo niekde študovať a pracovať, čo sa podarilo len málokomu. Rozbitá ekonomika neponúkla veľa možností. 

Ďalším problémom bude, keď táto mnohopočetná generácia dovŕši dôchodkový vek. Dnes sú z nich päťdesiatnici, no je otázne, z čoho im bude štát vyplácať dôchodky.

Mnohí historici opisujú rumunský zákaz interrupcií k praktikám množiteľov zvierat. Kravy v maštaliach nemajú inú možnosť, ako nechať sa oplodniť, donosiť potomka a potom poskytovať mlieko. Aj USA dnes ponížili Američanky na dobytok, ktorý má právo akurát tak držať hubu. A nosiť zbraň.

Rozhodnutie zrušiť ústavnú ochranu práva rozhodovať o svojom tele je krátkozraké a mimoriadne škodlivé. Z histórie pritom vieme, že účinok na pôrodnosť je len dočasný a aj to prináša v dlhodobom horizonte len problémy. A to nielen s premnožením ľudí, o ktorých sa nemá kto postarať.

Vytvára sa nebezpečný precedens, ktorým sa môžu inšpirovať konzervatívne vlády na celom svete. Na svete je takmer 8 miliárd ľudí a zdroje nám len tak-tak vystačia. Ak chceme ísť do pekla, toto je naozaj efektívna skratka.

Odomknúť kamošovi / rodine
Zdroje: ForeignPolicy, Guardian, The Atlantic

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá