Zomrel obľúbený slovenský herec Ivan Letko, mal 89 rokov

  • Ivan Letko dlhé roky pôsobil nielen v divadlách, ale aj v dabingu
  • Slováci ho poznajú najmä z televíznych obrazoviek
slovenský herec
Ivan Letko, TASR/Zuzana Čižmáriková
  • Ivan Letko dlhé roky pôsobil nielen v divadlách, ale aj v dabingu
  • Slováci ho poznajú najmä z televíznych obrazoviek

Zomrel herec a pedagóg Ivan Letko. Mal 89 rokov. Pre TASR to potvrdil jeho vnuk Daniel Gajdoš.

Letko pôsobil v divadle, filme, dabingu aj televízii. Popri hereckej kariére bol viac ako 30 rokov pedagógom na katedre herectva a réžie na bratislavskej Vysokej škole múzických umení.

Narodil sa 9. decembra 1934 vo Farnej pri Leviciach. Vyrastal v Hlohovci, kde už popri štúdiu na gymnáziu pôsobil v ochotníckom divadle.

Zarmútení kolegovia

Na sociálnej sieti sa so svojím kolegom rozlúčil aj Činoherný klub Bratislava. „S hlbokým zármutkom sme dnes prijali správu, že nás navždy opustil náš patrón a stály návštevník našich predstavení, Ivan Letko,“ píše sa v príspevku.

„Ivan Letko bol nielen divadelný, televízny, dabingový a rozhlasový herec, ale aj dlhoročný pedagóg hereckej tvorby na konzervatóriu a vysokej škole, ktorý odchoval mnohých úspešných a známych hercov. Činoherný klub z celého srdca vyjadruje rodine a pozostalým úprimnú sústrasť. Ivan, budeš nám veľmi chýbať,“ pokračuje text.

Pestrá kariéra aj komplikovaný osobný život

Letkova životná púť bola pestrá, ako píše portál Plus jeden deň. Okrem hereckej kariéry, ktorá ho zaviedla do Divadla SNP v Martine a neskôr na Novú scénu v Bratislave, sa venoval aj pedagogickej činnosti.

V roku 1956 ukončil štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave, potom 10 rokov pôsobil v Divadle SNP v Martine. V roku 1967 sa stal členom činohry Novej scény v Bratislave, kde pôsobil aj ako umelecký šéf.

Na divadelných doskách stvárnil približne 150 postáv. Vynikol najmä vo výrazne vyhranených tragikomických charakteroch ako Valér v Moličrovom Tartuffovi (1966), Happy v Millerovej Smrti obchodného cestujúceho (1967), Osric v Shakespearovom Hamletovi (1974), Helmer v Ibsenovej Nore (1975), Pyskuliak v Čaji u pána senátora (1976) od Ivana Stodolu, Trigorin v Čechovovej Čajke (1976), či ako Manžel v Brechtovej Malomeštiakovej svadbe (1985).

Ako učiteľ herectva na VŠMU vychovával Ivan Letko mnoho talentovaných hereckých osobností. Medzi jeho študentov patrili poprední slovenskí herci ako Zdena Studenková, Jozef Vajda, Anna Javorková, Ivo Gogál, Ján Kroner, Jana Oľhová, ale i jeho dcéra Hana Letková a mnohí ďalší.

Napriek tomu, že neskôr kvôli rozdielnym názorom s vedením opustil fakultu, pokračoval vo vyučovaní na rôznych konzervatóriách v Bratislave a Topoľčanoch.

Jeho herecká kariéra bola plná významných úloh vo filmoch a televíznych seriáloch, ako napríklad v klasikách „Živý bič“, „Tanec nad plačom“ či vo francúzsko-československom filme „Muž, ktorý luže“.

Predstavil sa v televíznom spracovaní románu Stefana Zweiga Amok (Martin Hollý, 1977), či v zázname Shakespearovho Macbetha v réžii Vladimíra Strniska (1980). Naposledy sa objavil v seriáloch „Búrlivé víno“ a „Oteckovia“ a v nadchádzajúcom filme „Smršť“.

Letkov nezameniteľný hlas znel na vlnách Slovenského rozhlasu a v zábavných reláciách, ako napríklad Echorádio s Magdou Pavelekovou či s Petrom Bzdúchom, s ktorým vytvorili legendárnu humoristickú dvojicu „Dôchodcovia na potulkách“. Hlasom Ivana Letka hovorila tiež Baba Jaga v kultovej ruskej rozprávke Mrázik (1964).

Okrem svojej kariéry musel Letko čeliť aj osobným tragédiám, ako je samovražda jeho druhej manželky, herečky Táne Hrivnákovej. Tá zanechala ich spoločný dom charite. Táto udalosť bola pre herca bolestnou stránkou jeho života.

Zdroje: TASR, FB/Činoherný klub Bratislava, Plus jeden deň

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá