10 tipov ako byť kreatívnejší webdizajnér

  • Webdizajnéri musia vedieť precízne pracovať s Photoshopom, byť majstrami jQuery a mať vynikajúci cit pre dizajn. Sú však tieto konkrétne zručnosti jediné charakteristiky vedúce k úspechu na poli webdizajnu? Čo je ešte dôležitejšie, keď si buduješ svoju profesionálnu reputáciu?
Startup Stock Photos
  • Webdizajnéri musia vedieť precízne pracovať s Photoshopom, byť majstrami jQuery a mať vynikajúci cit pre dizajn. Sú však tieto konkrétne zručnosti jediné charakteristiky vedúce k úspechu na poli webdizajnu? Čo je ešte dôležitejšie, keď si buduješ svoju profesionálnu reputáciu?

To, kto je dobrý web designer, je témou diskutovanou cez celé spektrum odborných komunít. Je to niekto, kto je schopný pripraviť chytľavý webdesign zahŕňajúci každodennú aktivitu a schopnosť spracovať obrovské množstvo informácií? Určite. Ale v skutočnosti, práca webdesignera nekončí pri tvorbe webových stránok, ktoré vyzerajú dobre. Zahŕňa oveľa viac.

web

KREATIVITA je kľúčové slovo, ktoré vedie k úspechu. Ale ako sa stať skutočne tvorivý web designer? Tu je niekoľko tipov, ktoré by si nemal prehliadnuť.

Sleduj nové trendy. Denne.

Rovnako ako v módnom priemysle, svet počítačovej techniky sa mení každý deň. Musíš disponovať aktuálnymi informáciami alebo, čo je ešte viac žiadúce, byť pred trhom o krok vpred. Najlepší spôsob, ako udržať toto šialené tempo a rozvíjať svoju kreativitu správnym smerom, je vyhradiť si určitý čas tvojho pracovného dňa výhradne na vzdelávanie.

Zisti si, čo je nové, a rovnako tak dôležité, čo padá na vedľajšej koľaji. Udržať sa na správnej ceste a zostať svieži. Odporúčam pravidelne si robiť prieskum, učiť sa, zisťovať informácie o horúcich témach a všímať si udalosti súvisiace s tým, čo je trendy.

 Napríklad: pozrite sa na tento populárny a pravidelne aktualizovaný zoznam kreatívnych webových tém, aby si tú správnu inšpiráciu pre svoj ďalší projekt!

Pracuj na skúsenostiach už počas štúdia. Alebo naopak?

Prax, prax, prax. Aj napriek tomu, že ešte študuješ, každý chce vedieť, čo všetko už vieš a každá skúsenosť sa počíta. Tvojho potenciálneho klienta bude s istotou zaujímať, koľko referencií už máš.

Môžete to však aj otočiť a prezentovať sám seba ako dizajnéra, ktorý sa neustále učí a zdokonaľuje s každým projektom. Nezáleží na tom, či máš vysokoškolské vzdelanie alebo sa samovzdelávaš z rôznych zdrojov – všetko sa počíta. Okrem toho, vzdelávanie ťa nenechá zaspať na vavrínoch, kreativita bude s novou inšpiráciou prekvitať a budeš určite ďaleko pred priemerom.

Vytvor cestu novým kreatívnym nápadom

Je všeobecne známe, že kreatívni ľudia sú často tí chaotickí. V prípade, že sa živíte webdesignom, tvoja práca môže miestami nabrať naozaj chaotické rozmery, že na nové nápady neostane priestor.

web1

Tvoj pracovný priestor je to, čo ovplyvňuje tvoju náladu; to je to, čo ťa obklopuje po väčšinu dňa. Ak vyzerá prehľadne, tvoja myseľ sa tak bude cítiť tiež. Zorganizuj si trochu počítač, a predovšetkým pracovnú plochu.

Potom si urob poriadok v textoch, obrázkoch, videách a vytvor zoznam úloh. Blahoželáme! Práve si upratal cestu, po ktorej teraz môžu prúdiť nové kreatívne nápady.

Aktualizuj si portfólio

Azda nemusím pripomínať, že každý dizajnér by si mal udržiavať svoje portfólio aktualizované a prezentovať ho v zodpovedajúcom dizajne a technickom prevedení. Pri hľadaní nových spolupracovníkov z radov webdizajnérov však musím povedať, že aktuálne portfólio nie je pre všetkých samozrejmosťou.

Udržiavanie aktualizovaného a pestrého portfólia je rozhodujúce pre úspech akéhokoľvek dizajnéra. A aktuálne myslíme blížiace sa k dnešnému dátumu najviac, ako je to možné. Portfólio je najlepší nástroj, ako potenciálnym klientom predviesť svoje schopnosti, estetiku a poskytnúť im ucelený obraz o vašej práci. To, že tak môžeš získať viac peňazí než priemerný dizajnér je ešte lepší dôvod.

Kupuj a čítaj knihy

Knihy sú ako tvoj starší, skúsenejší priateľ. Inšpirujú a učia. Mať po ruke zbierku inšpiratívnych kníh je nevyhnutnou súčasťou vzdelávania. Okrem toho, učíš sa tiež nové pojmy. Pokús si v pravidelných intervaloch kúpiť novú knihu či stiahnuť e-book – najlepšie každé 2 týždne. Žánrovo hľadaj inšpiratívne, edukačné témy až po tie technické. Nezabudni si však pozrieť pred samotnou kúpou recenzie!

web3

Čerpaj informácie od ostatných

Čítanie blogov ostatných webdizajnérov je najlepšia cesta, ako sa dostať k okamžitej dávke kreativity zadarmo. Blogy sa stanú nevyhnutný a extrémne užitočný zdroj informácii.

Pridaj sa ku komunite webdizajnérov

Ak pracuješ na voľnej nohe a sám sebe šéfom, pripojiť sa ku online či offline komunite webdizajnérov je nutnosťou. Udržíš krok s najnovšími trendmi, získaš konštruktívnu spätnú väzbu a kritiku. Dobré konštruktívne pripomienky od ďalších odborníkov preveria tvoju kreativitu a tlačia vás k zlepšovaniu sa. Niečo ako liek, ktorý ak si dáš v malom množstve, pomôže.

Startup Stock Photos

Určite si pozri dribbble.com a behance.net alebo podujatia grafických dizajnérov na MeetUpe!

Veľa foť

Prines si domov všetky druhy dizajnových prvkov, ktoré sa ti páčia. Je jedno či sú to budovy, textúry alebo tvary tieňov, ktoré ťa inšpirujú. Vyfoť ich a ulož niekam pre neskoršie použitie. Čokoľvek, čo odpúta tvoju pozornosť, aj keď len na chvíľu, stojí za archivovanie. Jeden totiž nikdy nevie, kedy sa to kreatívne miesto v tvojom mozgu premení na púšť.

web5

Maj sa pekne, komfortná zóna

Inou stratégiou je povedať ÁNO projektom, ktoré by si za zvyčajných okolností odmietol, pretože sú úplne mimo všetkého, na čo si zvyknutý. Život začína mimo komfortnú zónu – aspoň úspešní ľudia to tvrdia. Ak sa pozriem na prácu, ktorá ti pravidelne predkladá výzvy, v konečnom dôsledku pomáha tiež rozširovať tvoje zručnosti. Dávaj však pozor, aby si nevynaložil viac ako 50% svojho času mimo svoju zónu pohodlia. Aj výzvy treba akceptovať v rovnováhe s tým, na čo si zvyknutý, to znamená, že 50% času pre každodenné projekty a 50% pre nové výzvy. Čím skúsenejší si, tým bližšie sa môžeš priblížiť k tejto úrovni.

Hrajte sa s projektami

Presvedč sa, že máš voľný čas. Môžeš ho využiť napríklad na vytvorenie vymyslených projektov, pracovať na experimentálnych projektoch alebo s organizáciami tretieho sektora zadarmo. Týmto spôsobom budeš kŕmiť svoju kreativitu a pracovať na svojej svetlejšej budúcnosti. Ale určite však trvaj pri neplatených projektoch na absolútnej slobode vo tvorbe.

Choď do toho naplno a nezabudni sa baviť!

zdroj fotografií: pixels.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech