Lampa ako ekosystém? Pre nemeckých dizajnérov žiaden problém

  • Nemecké dizajnérske duo We Love Eames prišlo so zaujímavým riešení pre ľudí, ktorí v ruchu veľkomestského života nestíhajú obstarávať rastliny - no zeleň im chýba. Riešenie je až primitívne priamočiare: Mygdal Plantlamp, rastlina, ktorá sa o seba stará sama. Teda, s pomocou ekologickej energie a prírodných javov.
Mygdal-Plantlamp-889x592
  • Nemecké dizajnérske duo We Love Eames prišlo so zaujímavým riešení pre ľudí, ktorí v ruchu veľkomestského života nestíhajú obstarávať rastliny - no zeleň im chýba. Riešenie je až primitívne priamočiare: Mygdal Plantlamp, rastlina, ktorá sa o seba stará sama. Teda, s pomocou ekologickej energie a prírodných javov.

Rastliny v našich príbytkoch už vo svojej akutálnej podobne – okrem toho, že nás vedia tešiť – napĺňajú aj dekoratívnu funkciu. Lenže aj tak bežné veci, ako kvety na parapete sa dajú robiť netradične, pôsobivo a pekne – so štipkou vedeckej kreativity. Niečo podobné si zrejme povedali Arne Sebrantke a Emilia Lucht, ktorí stoja za dizajnom We Love Eames a navrhli lampy schopné v sebe v rámci hocijakého priestoru živiť rastliny – bez neustálej ľudskej námahy.

 

Arne s Emiliou podľa predlohy ich múz, Charlesa a Ray Eamesovcov 

20160315101441719

Charles-Ray-Eames-Motorcycle

foto: aimailed, fast co-design

 

Nám, lenivým a zaneprázdneným tvorom uponáhľanej doby, nie vždy výjde čas na polievanie a hnojenie muškátov a orchidejí. Mygdal Plantlamp, ako znie názov tohto výtvoru, si to však vôbec nevyžaduje. Rastliny umiestnené do priesvitných sklenených lámp si v nich s pomocou inovatívnych technológií totiž vytvoria vlastný maličký ekosystém. V rámci neho budú môcť rásť a zelenieť sa.

Živiny budú prostredníctvom fotosyntézy získavať zo svetla samotnej LED lampy umiestnenej v sklenenom povrchu a podľa dizajnérok k tomu nebudú vôbec potrebovať vodu. Tým pádom zo scény úplne mizne potreba denného svetla a pravidelného pripomínania polievania. Majiteľ tak nebude musieť riešiť, kam ju umiestniť, aby mohla vôbec prežiť. Nejdem ani počítať kvety a rastliny, ktoré kedy padli za obeť mojej dôslednej starostlivosti, takže podobné vynálezy považujem za veľmi efektívne a ohľaduplné ľuďom podobného druhu, ako som ja sama.

Lenže Mygdal Plantlamp ešte ani zďaleka, bohužiaľ, nie je na predaj. Možno raz.

Mygdal-Plantlamp-Hanging-889x663

Mygdal-Plantlamp-Standing-889x654

fotky: 6sqft

 

Momentálne riešia dizajnéri skôr patent na technológiu lampy, pretože – ak si si myslel, že samostatnejšia už ani byť nemôže, mýlil si sa. To najlepšie na koniec – a síce ekologický vynález, na základe ktorého si lampa elektrinu vytvára sama a môže tak vznešene pohrdnúť akýmkoľvek elektrickým prúdom. Tomu sa hovorí autonómia. Ako správny ekosystém sa predsa ani inak správať nemôže. Je za to zodpovedná druhá vrstva lampy, mezdi ktorej schopnosti patrí predovšetkým elektrická vodivosť. Elektrická energia sa tak bude pohybovať po povrchu lampy a zásobovať malý ekosystém všetkým, čo mu k existencii bude treba.

 

Takto prebieha produkcia Mygdal Plantlamp

4-95-990x660

foto: ec gadget

 

Doteraz vytvorili Arne a Emilia dva modely – jeden závesný a druhý, ktorý sa celkom bežne položí na vodorovnú plochu. Spolu, ale aj samostatne, vyzerajú lampy ako doplnok botanicko-futuristického nadšenca. Sú užitočné, pretože ako každá lampa poskytujú svetlo, a zároveň „nezištne“ okrášľujú svoje prostredie. Presne preto sa dve dizajnérky pri vyberaní názvu svojho tímu nechali inšpirovať Charlesom a Ray Eamesovcami, ktorí svojím citom pre jednoduchú krásu a funkcionalitu tvarovali architektonickú a dizajnérsku scénu dvadsiateho storočia.

 

Keď už ju v najbližšej dobe nebudeme mať doma, Mygdal Plantlamp aspoň poukazuje na to, ako šikovne a pôsobivo spolu dokážu s trochou vynaliezavosti a kreativity fungovať príroda a moderné technológie. A že to naviac vôbec nemusí byť na úkor ani jednej z nich.

 

Asi najznámejšie dielo Charlesa a Ray Eamesovcov: 

charles-and-ray-eames-lounge-chair-_-ottoman-6477_1

foto: blogspot

Zdroj: InHabitat, zdroj titulnej fotografie: 6sqft

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech