18-ročná Karin sa stala najlepšou mladou vedkyňou Európy

  • Češka Karin Movsesjan je dôkazom, že na kariéru vedca nepotrebuješ dlhé roky praxe
  • Na prestížnej súťaži v USA sa jej podarilo získať hneď 3 ceny
kar
facebook.com/movsesjan.karina
  • Češka Karin Movsesjan je dôkazom, že na kariéru vedca nepotrebuješ dlhé roky praxe
  • Na prestížnej súťaži v USA sa jej podarilo získať hneď 3 ceny

Karin je mladá vedkyňa, ktorá je momentálne v treťom ročníku na gymnáziu v Karlových Varoch, no takmer všetok čas trávi v laboratóriu biologického ústavu lekárskej fakulty v Brne. Tu sa naplno venuje svojmu najväčšiemu koníčku, teda molekulárnej biológii, v ktorej chcela vždy dosiahnuť vysoké ciele.

Aj preto jedného dňa na internete našla informáciu, že na Masarykovej univerzite existuje pracovisko, ktoré príjíma stredoškolákov v ich vysnenom obore. Jeho vedúcemu Lumírovi Krejčímu napísala e-mail či by ju sem prijal. Docent Krejčí sa s ňou najskôr porozprával cez Skype a potom jej ponúkol miesto vo svojom profesionálnom laboratóriu.

To, že sa jedná o výnimočnú študentku, spozoroval veľmi rýchlo. „Odlišovala sa tým, že vedela, čo chce robiť. Často to nedokážu ani vyrovnaní študenti bakalára alebo doktorandi. Je veľmi inteligentná. A za tretie, je šikovná v laboratóriu – na základe teórie dokáže urobiť experiment. Táto kombinácia schopností je unikátna,“ hovorí Krejčír

Vedúci laboratória zadal vtedy 16-ročnej študentke vlastný projekt – bolo ním vyskúmať, čo sa deje v bunkách nakazených rakovinou. Karin sa mala zamerať predovšetkým na proteín RAD51. Skúmala ho viac ako rok a svoje poznatky spísala do 100 stranovej odbornej práce. Zistila, že ak je tento proteín nakazený rakovinou, stráca svoju schopnosť chrániť bunky pri ich rozmnožovaní. Nechránené bunky nakazené rakovinou preto pri ich ďalšej replikácii mutujú, čím sa mení ich vzhľad a teda liečba, ktorá platila na ich pôvodnú podobu, už nefunguje.

Karinin projekt vyhral krajské a nakoniec aj celoštátne kolo súťaže pre mladých vedcov. Preto bola vybraná, aby spolu s ďalśími dvomi študentmi išla zastupovať Česko na súťaž ISEF do Los Angeles. Tu súťaží 17 študentov zo 70-tich krajín sveta. Svoj výskum musela obhajovať pred 11-timi porodcami. Popis, ako sa rakovina dokáže meniť, môže dnes iným vedcom pomôcť vyvinúť spôsob, ako chorobu efektívne liečiť.

Karin na súťaži vyhrala hneď tri ceny – dve hlavné v kategórii biochémia a k tomu ešte zájazd na udeľovanie Nobelových cien. Študentka má teraz ponuky aj z najlepších amerických univerzít. Je však pevne rozhodnutá zostať v Brne. Jej štúdia o vybranom proteíne by pritom podľa odborníkov stačila k obhajobe doktorátu. Momentálne sa Karin chystá publikovať články v dvoch medzinárodných odborných časopisoch. My jej držíme palce a veľa úspechov v rozbehnutej kariére vedkyne.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá