Robot zo Silicon Valley zranil dieťa

Petra Lančaričová / 13. júla 2016 / Tech a inovácie

Robot pracujúci ako ochranka v nákupnom centre asi tak malý „objekt“ neregistroval.

Nákupné centrum Stanford v Californii má od minulého týždňa nepríjemnú reklamu. V tomto centre využívajú robotov ako ochranku a to im úplne nevyšlo. Robot, pracujúci v Stanford centre je typ K5 od startupu Knightscope zo Silicon Valley. Knightscope vyrába security guard roboty, ktoré majú byť kolektormi dát, nahrávať vizuálne aj audio a ochraňovať zákazníkov, zamestnancov alebo majetok 24 hodín denne.

Vďaka mnohým senzorom sa vedia pohybovať, samostatne, teda nie sú diaľkovo ovládané a vedia detegovať aj pohyb áut a ľudí okolo seba. Zaujímavé je aj to, že roboty sa samy vedia nabíjať a dokonca pritom pracovať.

robot s ludmi

foto: slate.com

K5 robot váži 136kg a meria približne 153 centimetrov. Incident bol pravdepodobne spôsobený množstvom ľudí, ktoré musel robot sledovať a nevšimol si len 16-mesačné dieťa. Po zrážke však K5 nezastavil, ale pokračoval v pohybe ďalej, čo spôsobilo asi najväčšie poranenie u dieťaťa. Našťastie však k zlomeninám nedošlo, preto zostáva len otázka, či využívať roboty od Knighscope je ten najlepší nápad pre nákupné centrá.

Roboty ako ochranka vyznejú ako skvelý nápad, najmä pri platoch. K5 pracuje za 7 dolárov na hodinu, čo je o 3 doláre menej ako minimálna hodinová mzda v Kalifornii. Ďalej roboty nevyžadujú dovolenky, nesťažujú sa, nepotrebujú sociálne ani zdravotné dávky, ani príspevky na deti. Ale ja toto naozaj cesta ktorou pôjdeme? Ako je možné, že robot ktorý má chrániť ľudí nevie zastaviť keď sa s niečím zrazí? A ako je možné, že vôbec do dieťaťa narazil?

K5 v centre

foto: mysecuritysign.com

Roboty od Knighscope boli pred časom využívané aj firmou Uber na stráženie ich parkovísk a vodičov. Pri tejto práci K3 ani K5 roboty nemali problém, keďže vodiči boli dospelé osoby s ľahko sledovaným pohybom.

Síce sa dieťaťu nič vážne nestalo, no nákupné centrum Stanford by malo určite prehodnotiť, či K5 nenechajú iba pri práci na parkovisku a nie v interiéri, ktorý je často veľmi preplnený.

zdroj: popsci.comknightscope.com, zdroj titulnej foto: wonderfulengineering.com

Pridať komentár (0)