23 dní hrôzy: Izraelská armáda oslobodila prvých rukojenmníkov, vojačka je znovu s rodinou

  • Záchrana mladej izraelskej vojačky prebehla počas pozemnej operácie v pásme Gazy
  • Ori Megidish sa na slobodu dostala v nedeľu 29. októbra
Vojačka Ori Megidish s rodinou
Záchrana izraelskej vojačky sa podarila, Reprofoto: X/Israel ישראל
  • Záchrana mladej izraelskej vojačky prebehla počas pozemnej operácie v pásme Gazy
  • Ori Megidish sa na slobodu dostala v nedeľu 29. októbra

Záchrana izraelskej vojačky menom Ori Megidish prebehla v nedeľu 29. októbra. Podľa oficiálnych vyjadrení miestnych úradov Hamas zadržiaval mladú členku Izraelských obranných síl (IDF) v zajatí od prvého dňa teroristického útoku.

Vojačka sa ihneď podrobila lekárskemu vyšetreniu, ktoré nezistilo žiadne zranenia či iné zdravotné komplikácie. Aktuálne sa Megidish už bezpečne vrátila domov, kde sa stretla so svojou rodinou.

CBC uvádza, že podľa tvrdení IDF Ori Megidish oslobodili počas pozemných operácií v Gaze. Armáda poskytla niekoľko podrobností, ale zdá sa, že práve toto mladé dievča je prvým zajatcom, ktorého prepustili, odkedy Izrael zintenzívnil pozemnú vojnu.

Minister energetiky Israel Katz, člen izraelského bezpečnostného kabinetu, na mediálnej platforme X uverejnil príspevok s poďakovaním. „Chcem poslať silu a zablahoželať vojakom a veliteľom IDF a Shin Betovi k odvážnej operácii,“ napísal.

Záchrana vojačky ako pozitívny impulz posledných týždňov

Oznámenie o úspešnej misii prišlo niekoľko hodín po tom, ako hnutie Hamas zverejnilo video, ktoré zobrazovalo troch rukojemníkov zostávajúcich v zajatí v Gaze.

Podľa aktuálnych informácií však Hamas stále zadržiava najmenej 230 ľudí, vrátane civilistov, vojakov, ale aj cudzincov. Na danú skutočnosť upozorňuje aj Veľvyslanectvo Izraela na Slovensku, ktoré spúšťa aktivitu v uliciach Bratislavy s výnimočným, no zároveň aj smutným a reálnym konceptom.

K aktuálnej situácii v pásme Gazy sa vyjadril aj Philippe Lazzarini, ktorý vedie hlavnú agentúru OSN v Palestíne. Ten podľa denníka The Guardian tvrdí, že životy miliónov ľudí závisia od prímeria. „Celá populácia Gazy sa stáva dehumanizovanou.“

Philippe Lazzarini, generálny komisár pre Agentúru OSN pre pomoc a prácu v prospech palestínskych utečencov (UNRWA), bol jedným z troch rečníkov, ktorí ostro opísali rozsah škôd spôsobených v Gaze, keď agentúry OSN vyvíjali tlak na Bezpečnostnú radu, aby zrušila svoje divízie a podporila nejakú formu okamžitého humanitárneho prímeria.

Rečníci podrobne popísali rozpad občianskeho poriadku, stratu čistej vody a úmrtnosť detí, ktorá zodpovedá počtu detí zabitých v konflikte za posledné štyri roky.

Lazzarini obvinil Izrael z „kolektívneho trestu“ obyvateľov Gazy a z vynútenia ich vysídlenia zo severu územia na juh, kde stále nie sú v bezpečí.

Pri izraelskom útoku bolo teraz zabitých viac ako 8 000 Palestínčanov, medzi ktorými podľa Lazzariniho bolo 64 zamestnancov UNRWA. Išlo napríklad o pracovníka OSN menom Samir, ako aj Samirovu manželku a osem detí, ktorých zabili len niekoľko hodín pred stretnutím.

„Moji kolegovia z UNRWA sú jediným zábleskom nádeje pre celé pásmo Gazy… ale dochádza im palivo, voda, jedlo a lieky a čoskoro nebudú môcť fungovať,“ uviedol švajčiarsko-taliansky predstaviteľ.

Lazzarini dodal, že žiadne miesto v Gaze nie je bezpečné. Varoval, že ďalšie zrútenie občianskeho poriadku na tomto území by „extrémne sťažilo, ak nie znemožnilo“ poskytovanie ďalšej pomoci.

Od začiatku teroristického úteku bolo zabitých približne 1 400 Izraelčanov a cudzincov, vrátane 308 vojakov IDF.

Zdroje: CBC, X/ ישראל כ”ץ Israel Katz, Veľvyslanectvo Izraela na Slovensku, The Guardian, UNRWA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá