4-dňový pracovný týždeň: Zamyslime sa nad ním s chladnou hlavou, upozornil INESS

Žena a žena
Startitup/Dominik Bízik

Autor komentáru pôsobí v platforme INESS

Ide leto, bude teplo a ľudom sa bude ťažšie pracovať. Hlavne v piatok. Asi aj preto naberá na obrátkach diskusia o štvordňovom pracovnom týždni. Skôr ako nám slnko zavarí mozgové závity, zamyslime sa nad týmto návrhom s chladnou hlavou.

Zaujímavý benefit pre firmy

Hlavná myšlienka hneď na úvod: štvordňový pracovný týždeň je zaujímavý zamestnanecký benefit, ale hrozná verejná politika. Teda je to niečo, čo patrí do rúk manažérom oddelenia ľudských zdrojov, ale určite nie poslancom výboru Národnej rady SR pre sociálne veci.

Aj preto považujem za osviežujúce, že jedna slovenská banka vypustila do sveta informáciu, že ide testovať štvordňový pracovný týždeň. Ak sa im to osvedčí, možno sa pridajú aj ďalší zamestnávatelia a nakoniec sa dočkáme aj my, ekonomickí analytici, voľných piatkov.

Takéto experimentovanie na úrovni firiem má mnoho výhod. Súkromná spoločnosť ide s kožou na trh. Musí niesť náklady svojich rozhodnutí. A to je dobrá spätná väzba. Firma ľahko zistí, či tento zamestnanecký benefit funguje, alebo bude 20 % odpracovaných hodín chýbať. A nedobehnú to ani viac vyrelaxovaní a opálení zamestnanci.

Tento prístup je v úplnom protiklade k nápadom niektorých naivných revolucionárov, ktorí by z tohto zamestnaneckého benefitu najradšej spravili verejnú politiku.

Hrozná verejná politika

Ak politici začnú prikazovať alebo dotovať štvordňový pracovný týždeň, tak odpadajú všetky vyššie spomenuté výhody. Poslanci nemusia ísť s kožou na trh. A nie, nepočíta sa to, že v piatky sa v parlamente nehlasuje. Z toho vyplýva, že nemajú ani spätnú väzbu. Nevedia povedať, komu a do akej miery sa podarilo vykompenzovať kvantitatívny úbytok odpracovaných hodín kvalitatívnymi benefitmi dlhšieho víkendu.

Nemusíte byť analytické eso, aby ste vedeli povedať, že existuje veľa povolaní, kde menej odpracovaných hodín znamená v priamej úmere nižšiu produktivitu práce. To je ekonomický terminus technicus pre nižšie mzdy. Snáď nikto neverí, že strážnik dokáže za 4 dni odstrážiť toľko ako za 5 dní. Alebo že učiteľka odučí rovnako veľa bez piatkov.

Veriť podobným veciam pripomína známy vtip o Chuckovi Norrisovi, ktorý zabehol 12-minútovku za 6 minút. Niektorí naivní revolucionári nakoniec priznajú červenú farbu a navrhnú, aby výpadky produktivity zamestnancov kompenzoval štát. Teda chcú dotácie.

Dotovanie 4-dňového pracovného týždňa

To je finálne štádium nápadov o štvordňovom pracovnom týždni. Keď sa nad tým zamyslíte, tak ich cieľom je spraviť zo všetkých pracujúcich pätinových dôchodcov. Ale dnešné štáty nedokážu uživiť ani tých starobných. A problém nie je len, že to bude stáť veľa peňazí, ale zároveň budú ľudia pracovať menej. Čo znamená menej príjmov do verejnej kasy, menej zdrojov na dôchodky.

Dotovať štvordňový pracovný týždeň je teda ako snaha vytiahnuť sám seba z vody za vlasy. Asi sa utopíte. A nakoniec mnoho zamestnancov už dnes pracuje v priemere štyri dni do týždňa. Na Slovensku máme 15 sviatkov, 20 až 25 dní dovolenky (verejní zamestnanci ešte o 5 viac), 7-krát do roka môžeme navštíviť lekára, rovnaký počet aj ako sprievod rodinného príslušníka a netreba zabúdať na PNky a OČRky.

Nehovoriac o tom, že verejní zamestnanci majú už dnes vylobovaný 37,5-hodinový týždenný pracovný čas. A zamestnanci v dvoj a trojrozmerných prevádzkach 36 a štvrť a 35-hodinový. Toto sú dôvody, prečo som presvedčený, že štvordňový pracovný týždeň je zaujímavý zamestnanecký benefit, ale hrozná verejná politika. A platí to bez ohľadu na to, aké horúce budú letné piatky.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá