4 TIPY, ako si zabezpečiť dáta na počítači a neľutovať, keď už bude neskoro

  • Vedel si, že apríl je mesiac bezpečnosti? Ak aj nie, nech ti je to motiváciou zamyslieť sa nad tým, ako zodpovedne chrániš svoje údaje.
secuty
  • Vedel si, že apríl je mesiac bezpečnosti? Ak aj nie, nech ti je to motiváciou zamyslieť sa nad tým, ako zodpovedne chrániš svoje údaje.

Neviem, čím to je, ale mám pocit, že práve na Slovensku je táto hrozba stále tak nejak podceňovaná. O to viac sme zaujímavým trhom pre rôznych hackerov a špekulantov, ktorí majú zálusk na tvoju kreditku, či na tajné informácie tvojej firmy.

Asi to je tým, že sa nám, Slovákom, jednoducho nechce. Nechce sa nám pamätať si 20 rôznych zložitých hesiel, nechce sa nám neustále riešiť nejaký antivírus, nechce sa nám toto a tamto. Preto na to treba ísť jednoducho.

Screen Shot 2016-04-05 at 14.47.11

foto: wikipedia.com

Dal som pre teba dokopy štyri hlavné tipy, ktoré by ťa nemali extra obťažovať a ochránia ťa pred problémami.

 

  1. Správca hesiel

Áno, môžem ti tu menovať desiatky pravidel, ako vytvárať heslá. Že by si ich mal meniť každých šesť mesiacov, že by mali obsahovať rôzne kliky-haky, že by si mal mať pre každý zo 150 účtov úplne iné heslo. A ty by si ma za to poslal kadeľahšie. Uľahčím ti to. Mnohé prehliadače v sebe správcu hesiel majú zabudovaného, príp. môžeš využiť aj nejaký ten externý. Stačí ti pamätať si jedno hlavné heslo.

Konkrétne? Najpopulárnejšie sú Dashlane alebo LastPass, z lokálnych riešení je to vynikajúci slovenský SaferPass.

SaferPass

foto: saferpass.net

  1. Zálohuj

Prísť o všetko kvôli nečakanej poruche HDD? Divil by si sa, ale od kamošov to počúvam pravidelne. Dnes, keď už používaš cloud bez toho, aby si o ňom vôbec vedel, je to pre mňa nepochopiteľné.

Pre firmy platí toto pravidlo stonásobne. Tu už sa ale nebavíme o fazuľkách, stiahnutých filmoch a fotkách z dovolenky, ale o dôležitých dátach, ktoré znamenajú veľké peniaze a ich strata by bola pre každého biznismena katastrofou. Tam by som sa už na nič naozaj nehral a zvolil poriadne bezpečný a spoľahlivý cloud. Vlastné servery sú už dávno prežitok.

Aký? Číslom jedna vo svete je Cloud od Amazonu, veď ho používa dokonca aj CIA. Snáď ti je to zárukou dostatočnej bezpečnosti. Na Slovensku dosahuje porovnateľné kvality cloud od Telekomu, ktorý ako jeden z prvých poskytovateľov úspešne absolvoval nezávislý audit ISO 27 018, ktorý dokazuje, že to s bezpečnosťou myslia naozaj vážne. Ak si chceš do cloudu len pravidelne zálohovať vybrané súbory zo všetkých svojich zariadení, magentový operátor ponúka aj cenovo dostupný TelekomCloud Backup.

Screen Shot 2016-04-05 at 14.48.38

Dátové centrum Telekomu. foto: telekom.sk

Už dávno pominuli časy, kedy na zálohu dôležitých dát stačili diskety, cédečká, USB kľúče alebo externé disky. O tie sa treba starať a ich kapacita je veľmi obmedzená. Dnes je doba cloudu, v ktorom už dávno si, aj keď o tom niekedy ani nevieš.

A prečo by si mal ignorovať možnosť mať vlastné servery? Pretože požiar, pretože voda, pretože výpadok prúdu, pretože hackeri, pretože tisíc ďalších rizík..

 

  1. Aktualizuj a stále dokola aktualizuj

Najväčší “prúser” Androidov? Že najnovšiu verziu má tak 5% používateľov. Aktualizácie existujú, aby zaplátali všetky chyby. Zváž to, keď ti bude tvoj mobil, OS na počítači, ale aj antivírus ponúkať aktualizáciu. Ja by som nečakal ani minútu. Aktualizuj pravidelne úplne všetko, čo sa dá.

 

  1. Antivírusy

Možno sa ti zdá, že časy, kedy si mal po každom zapnutí antivírusu tak 250 infikovaných súborov sú preč. Nenechaj sa oklamať – útoky sú čoraz sofistikovanejšie a nebezpečnejšie. Môj prvý vírus s viditeľnými následkami spôsobil, že mi po ploche skákala ping-pongová loptička. Dnes by mi bez poriadneho antivírusu hrozili oveľa vážnejšie dôsledky.

1_foto_ObchodnaUlica_sk_jpg

foto: obchodnaulica.sk

Stredná Európa je v tomto ohľade mimoriadne silná, okrem špičkového slovenského Eset-u môžeš vyskúšať napr. český Avast či AVG, skvelý je aj ruský Kaspersky.

titulná foto: theregister.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech