5 biznisov zo Slovenska, ktoré sme ti predstavili v roku 2018 a mal by si ich určite poznať

  • Rok 2018 je už za nami a my v Startitup sme ti počas neho priniesli množstvo parádnych rozhovorov s ľuďmi, ktorí sa nebojácne pustili do vôd biznisu
  • Bolo to gastro, fashion, eko aj technológie
  • Ak si niektorý z našich rozhovorov nezachytil, je čas pripomenúť si ho
collage
miroslavheredos.com,Facebook/Katarina Žiak jewellery
  • Rok 2018 je už za nami a my v Startitup sme ti počas neho priniesli množstvo parádnych rozhovorov s ľuďmi, ktorí sa nebojácne pustili do vôd biznisu
  • Bolo to gastro, fashion, eko aj technológie
  • Ak si niektorý z našich rozhovorov nezachytil, je čas pripomenúť si ho

NG Aviation

Začneme hneď zhurta. Jedným z naozaj výnimočných biznisov, ktoré na Slovensku fungujú a s najväčšou pravdepodobnosťou si o nich ani nepočul, je spoločnosť NG Aviation, ktorá rieši softvér pre leteckú dopravu. Konkrétne za ním stoja súrodenci Simona a Marek Frankovci spolu s Michalom Demkom, ktorí pri svojej práci mohli využívať množstvo skúseností Simony z predošlej práce pre Eurocontrol v Bruseli. V našom rozhovore nám spoluautorka myšlienky porozprávala, v čom sú ťažké začiatky tohto špecifického podnikania, ako sa im podarilo zohnať investíciu vo výške 2,5 milióna eur, aj na čom v súčasnosti pracujú: „Najviac som hrdá na to, že pôsobíme na zahraničnom trhu ako nová firma máme zákazníka AirNav Indonesia, ktorá spravuje 600 letísk, čo je v rámci letectva obrovský pojem,” prezradila. Viac si prečítaš TU.

Z gastro sveta

Miroslav Heredoš je jediným profesionálnym šéfkuchárskym poradcom na Slovensku a v našej krajine malým Gordonom Ramsaym, Jamiem Oliverom (u ktorého sám stážoval) aj Zdenkom Pohlreichom v jednom. Založil si biznis na svojich dlhoročných skúsenostiach a podniky, ktoré svoju prevádzku nezvládajú ako by chceli, ho samé volajú a prosia o pomoc. V našom rozhovore prezradil: „Navštívil som už vyše 30 miest po celom Slovensku, snažím sa mať jedného zákazníka za mesiac, to mi úplne postačuje, aby som v pokoji urobil dobrý produkt. Niekedy sú mesiace, keď to mám nakopené, niekedy mám zas mesiac voľno. Na každé poradenstvo sa však musím dôkladne pripraviť, musím veľa cestovať. Samozrejme sa tiež stáva, že vycestujem na stretnutie a nakoniec sa s majiteľom nedohodneme. A či ma to primárne živí? Áno, toto podnikanie je primárny zdroj môjho príjmu, je to produkt, ktorého cena mi plnohodnotne prinesie napríklad špičkový manažérsky plat v nadnárodnej firme.“

Chceš vedieť o jeho pôsobivej práci viac? Pripomeň si náš rozhovor priamo TU. Miro nám prezradil tipy na skutočné klenoty medzi slovenskými reštauráciami, aká bola jeho stáž v tíme Jamieho Olivera a aj to, ako je to vlastne s gastrom na Slovensku.

K 100-miliónovému obratu

Prvým startupom Michala Juhása z Revúcej bola sociálna sieť pre knihomoľov, BookFan, s ktorou sa mu podarilo zabodovať v pár súťažiach, avšak mala neslávny koniec. Potom prišil rad na HotelQuickly, ktorý už pomohol rozbiehať v ďalekej Ázii, v Thajsku. Tu získal miliónovú investíciu a naučil sa mnohé o novej kultúre: „Prechod z nášho malého česko-slovenského rybníčka do Ázie mne osobne veľmi otvoril oči a zmenil perspektívu pri podnikaní. Myslím však, že nestačí byť tam dva – tri týždne. Snáď až po roku som začal vnímať rozmery Bangkoku, ktorý aj s okolím má viac obyvateľov ako celé Česko-Slovensko. Kultúrne rozdiely nás neprestávali prekvapovať ani po troch – štyroch rokoch. Keď už sme si mysleli, že trochu poznáme správanie Thajcov, tak nás zaskočili Kórejci alebo Vietnamci.“

Čas, kedy Michal pôsobil v Thajsku je však minulosťou a šikovného IT-čkára to ťahalo domov. V súčasnosti sa naplno venuje ďalšej firme, ktorú založil, EdTech Labs Europe a chce vzdelávať freelancerov a zamestnancov. Celý rozhovor s Michalom si môžeš prečítať TU.

Šperky do Vogue

Katarína Žiaková sa ešte donedávna preháňala na chrbte koňa po pláňach Horehronia. Okrem jazdenia bola však oddávna jej veľkou vášňou fotografia a slovenské tradície. Po tom, ako začala študovať na univerzite, na jej milovaný šport – drezúrne jazdenie viac nezostal čas a našla sa v novej sfére, šperkoch. A nie hocijakých. Katarína sa môže ako jedna z mála Slovákov pochváliť tým, že jej šperky boli prezentované v módnej biblii, britskom vydaní časopisu Vogue.

Dnes má už mladá Horehronka za sebou niekoľko úspešných prehliadok, viacero kolekcií a navyše aj kolekciu obrazov. „Šperky tvorím podľa toho, čo ma osloví, či už je to ľudový ornament zo 100-ročnej historickej knihy, alebo len malý motýlik, ktorý mi v lete pristál na  ruke. Inšpiráciou pre mňa je okolitý svet, príroda ale určite aj ľudová tradícia, v ktorej je ukrytá nevšedná krása histórie nášho národa,” prezradila nám. A ak chceš vedieť viac, celý rozhovor nájdeš TU.

Keď ti ukradnú bicykel

Náš rozhovor so zakladateľom spoločnosti HAKA, ktorá z vlastných zdrojov pomáha nachádzať stratené autá či bicykle vás, našich čitateľov, mimoriadne zaujal. Štefan Farkaš dokázal prepojiť médiá, políciu aj občanov pre dobrú vec a dnes má pod palcom 20 dobrovoľníkov, ktorí prostredníctvom aplikácie HAKA system (neskôr vznikla aj HAKABike) pomáhajú občanom hľadať ukradnuté autá a bicykle. „Skupina HAKA má 200-tisíc členov na Facebooku. Aplikácia HAKA System+ má 110-tisíc užívateľov. Druhá aplikácia na vyhľadávanie kradnutých bicyklov HakaBike má momentálne do 2000 užívateľov, nakoľko ešte iba začína,“ prezradil nám Štefan v našom nedávnom rozhovore. Za dobu svojho fungovania HAKA pomohla k nájdeniu desiatok aoutomobilov. Viac sa dočítaš TU.

Ešte sa ti máli? tak to jednoducho napravíme. Všetky naše rozhovory nájdeš na jednom mieste, a to presne TU. Hľadaj to, čo ťa zaujíma, prípadne nám napíš, kto by sa do našich rozhovorov hodil.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá