5 faktorov úspechu startupov z pohľadu VC

  • VC a angel investori sa asi zhodnú, že úspešnosť pri investovaní do startupov je mizivá. Ľudovo sa hovorí o čísle niekde okolo 10%. Business Insider však prišiel nedávno s analýzou, že len 4% startupov, ktoré sa dostali do Y Combinatora, sa stali naozaj úspešnými (aj keď nie je presne ten "úspech" definovaný).
image_1404946473.png
  • VC a angel investori sa asi zhodnú, že úspešnosť pri investovaní do startupov je mizivá. Ľudovo sa hovorí o čísle niekde okolo 10%. Business Insider však prišiel nedávno s analýzou, že len 4% startupov, ktoré sa dostali do Y Combinatora, sa stali naozaj úspešnými (aj keď nie je presne ten "úspech" definovaný).

OMG! To je už percento naozaj hraničiace so športkou. Ako je to u VC a angel investorov? Podľa The Harvard Business School iba každý štvrtý startup vráti svojmu investorovi jeho investíciu. Síce lepšie ako 4%, ale aj tak žiadna sláva. 

 Aj napriek tomu si veľká časť študentov (aspoň v US) myslí, že startup je najlepšou cestou ako naštartovať ich budúci biznis. Taktiež veria, že práve v startupe budú schopní niečo na tomto svete zmeniť. Na Slovensku je bohužiaľ ešte stále slovo „startup“ veľakrát neznámym pojmom :/. 

Matthew Sawyer (Rocket Market Development) dal dokopy 5 základnych faktorov úspechu pre startupy. Tieto kritéria vyplývajú z zdlhoročných skúseností a hlavne z odsledovania problémov, s ktorými sa startupy zvyknú boriť.

 

1) Štandartizované procesy 

Čo tým autor myslí je jednoduché. Od určitého momentu nestačí len čarovná formulka „správ to prosím ťa“, ale všetky procesy musia mať hlavu a pätu. Samozrejme sa toto nerieši hneď na začiatku, je to však absolútnym MUST v neskôršich fázach. Od startupu sa očakáva, že bude rásť extrémne rýchlo, preto aj samotná firemná štruktúra a jej procesy musia byť schopné (tak ako jej income) rýchlo rásť a zachovať určitú formu. Toto zabezpečí stabilitu v rámci firmy.

 

2) Talent na rast

Asi najdôležitejší predpoklad k úspechu je mať ľudí s talentom, skúsenosťami a s túžbou byť víťazom. Od investora budete často počuť, že kvalita manažmentu je hlavným dôvodom, prečo sa nakoniec rozhodnú zainvestovať. David Rose, founder New York Angels a CEO Gust pri rozhodovaní do ktorého startupu investujem, je prvoradá intergrita zakladateľov, nato dbám najviac“.

 

 

3) Škálovateľný technologický náskok

Startupy potrebujú technológiu na to, aby vedeli efektívne produkovať prácu. Toto nie je síce absolútnou nevyhnutnosťou, ale je to faktor, ktorý pozitívne ovplyvňuje rast spoločnosti, bez dramatického nárastu zamestnancov a celkových nákladov. Škálovateľnosť je mnohokrát jediný spôsob ako u startupu dosiahnuť profitabilitu a nárast revenue.

 

4) Riešiť reálne potreby trhu

Až príliž často, začnú startupové tímy vyvíjať produkt alebo technológiu bez toho, aby mali jasné kto je ich zákazník a hlavne ako mu má ich výtvor poslúžiť. Aké sú jeho potreby a túžby? Zaujímavé zistenie je, že aj potreby a túžby early adopterov sa dosť často líšia od maistremových zákazníkov. 

 

5) Konzistentný cash flow

Warren Buffet povedal „ak chcete vedieť ako sa naozaj darí firme, choďte do ich banky a spýtajte sa ich bankového analytika, lebo oni rozprávajú rečou „cash flow““. Aj keď je startup dostatočne zásobovaný cashom, stále musí dbať o stabilizované náklady (optimálne do 10% incomu). Ak nie, tak aj investori budú váhať, či nahádžu ďalšie peniaze do projektu. Ustálený inflow, hlavne to je znakom pre investorov, že ponúkate kvalitnú službu po ktorej je aj dopyt.

 Ani týchto päť faktorov samozrejme tiež nezaručí úspech startupu. Existuje množstvo externých faktorov, ktoré to môžu ovplyvniť – od novej konkurencie až po vyvinutie novej, možno lepšej technológie a xy ďalších. Napriek tomu týchto päť požiadaviek určite vie zvýšiť šance vášmu startupu, aby prišla potrebná investícia.

 

Zdroj: startupbeat.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech