5 príznakov, ktoré varujú pred zlou investíciou do startupu

  • Spoločnosť, ktorá v dnešnej dobe nerastie, prakticky umiera. Takáto je odvrátená strana kapitalizmu, čo je obzvlášť kruté pre menšie či novšie spoločnosti. Obavy z dlhov, problémy so získavaním zdrojov a starostlivosťou o klienta vedú vo väčšine prípadov k zaťažkávajúcim problémom. Štatistiky tvrdia, že až 80 % malých podnikov v tomto smere zlyháva.
image_1405765623.jpeg
  • Spoločnosť, ktorá v dnešnej dobe nerastie, prakticky umiera. Takáto je odvrátená strana kapitalizmu, čo je obzvlášť kruté pre menšie či novšie spoločnosti. Obavy z dlhov, problémy so získavaním zdrojov a starostlivosťou o klienta vedú vo väčšine prípadov k zaťažkávajúcim problémom. Štatistiky tvrdia, že až 80 % malých podnikov v tomto smere zlyháva.

Uvedomelý investor by preto mal sledovať minimálne týchto 5 varovných znakov:

 

  1. Nevýrazný produkt.

Pri rozbehu každého typu podnikania je spočiatku výzvou, a zároveň príležitosťou odčleniť sa z davu. Spoločnosť schopná poskytnúť kvalitný výrobok disponujúci konkurenčnou výhodou má správne našliapnuté pred ostatnými, už zavedenými vo svojom odbore.

Pozrite sa skrz produktový katalóg firmy aby ste zistili, či je jej výkladný produkt niečím výnimočný. Ak nevyniká vlastnou jedinečnosťou buď na určitom území alebo na trhu všeobecne, buďte si istý, niekto iný ho už poskytuje. V tom prípade by ste sa mali vyhnúť investovaniu do spoločností, ako je táto, pretože je väčšia pravdepodobnosť, že na konci budete sklamaní.

 

  1. Nedostatočná vízia.

Ak chcete prežiť, spoločnosť potrebuje solídny podnikateľský plán s uvedením cieľových trhov, rovnako ako vyhlásenie o vízii, ako na jednotlivé trhy preniknúť.

Jedným z hlavných problémov, s ktorými sa malé firmy stretávajú, je ich neschopnosť osloviť, získať si pozornosť verejnosti, a hlavne presvedčiť, aby ich služby alebo produkty využívali. Vypýtajte si k nahliadnutiu plánovacie dokumenty spoločnosti. Ak nemajú ani jeden, je to signál k zamietnutiu investície.

 

 

  1. Slabý rast.

Mladá spoločnosť potrebuje k prežitiu rýchly, a najmä prispôsobivý rast. Dôvod je jednoduchý. Neexistuje žiadna záruka, že verní zákazníci tu budú aj zajtra. Je podstatné nájsť nových, potenciálnych, tak často, ako to je možné.

Opýtajte sa na kúpnu históriu spoločnosti a porovnajte ju s jej zoznamom klientov. Spoločnosť pravdepodobne nemá veľmi svetlú budúcnosť v prípade, že majú len jeden alebo dvoch významných klientov a žiadne aktívne plány pre expanziu. Vložte svoje peniaze za značku, ktorá chápe význam rôznorodej klientskej základne.

 

  1. Presýtený trh.

Vstup na trh s desiatkami, ak nie stovkami konkurentov sa rýchlo ukáže podstatne náročnejší pre nové spoločnosti s obmedzenými zdrojmi pre marketing a ďalšie služby.

Pozrite sa na firmy, ktoré začínajú v menších oblastiach, alebo majú svoj výrobok patentovaný či registrovaný pod ochrannou známkou. Ak si nie ste istí, skontrolujte, či sa spoločnosť rozšírila. Startup má oveľa väčšiu šancu na úspech, ak existuje na viac ako jednom trhu, obzvlášť pri koexistencii konkurencie.

 

  1. Žiadny rozpočet na výskum a vývoj.

Trhy sa v dôsledku zmien v dopyte a neustále rastúcemu tempu technologickej inovácie často menia. Pre úspech je dôležité, aby spoločnosť jednotlivé zmeny včas rozpoznala, adaptovala sa na ne a využila ich pred konkurenciou vo svoj prospech.

Skontrolujte si finančné správy spoločnosti. Odstúpte od akejkoľvek firmy, ktorá nevenuje dostatočnú porciu zo svojich ziskov k príprave na budúcnosť. Výdatný rozpočet na výskum a vývoj je v každom smere nesmierne dôležitý.

Treba si uvedomiť, že investovanie rizikového kapitálu neponúka žiadnu záruku, že budete vytvárať zisky ani či dokonca dostanete vaše peniaze späť. Z uvedeného dôvodu som pre vás zhrnul 5 základných varovných príznakov predikujúcich zlyhanie startupu. Získajte potrebné doklady a nájdite si čas poradiť sa s finančným analytikom. Pre elimináciu rizika sa držte viac zabehnutých firiem, čím sa vyhnete osemdesiatpercentnej miere zlyhania.

 

 

Zdroj: entrepreneur.com, tech.co

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech