5 spôsobov ako nakopnúť kreativitu

  • Chceš chrliť nápady na počkanie? Zdá sa ti, že máš kreatívny potenciál, ale nevieš ho zapojiť v praxi? Či už ide o voľný čas alebo kreativitu potrebuješ v práci, treba ju trénovať. Ako s tým začať ti napovie týchto 5 spôsobov, s ktorými budeš nápady zakrátko tvoriť oveľa jednoduchšie.
Collaboration
  • Chceš chrliť nápady na počkanie? Zdá sa ti, že máš kreatívny potenciál, ale nevieš ho zapojiť v praxi? Či už ide o voľný čas alebo kreativitu potrebuješ v práci, treba ju trénovať. Ako s tým začať ti napovie týchto 5 spôsobov, s ktorými budeš nápady zakrátko tvoriť oveľa jednoduchšie.

Tak ako svaly, aj mozog treba cvičiť. Určite poznáš ľudí, ktorí chrlia jeden dobrý nápad za druhým – a hoci niektorí na to možno majú jednoducho talent a ide im to samo od seba, väčšina kreatívcov to má jednoducho natrénované.

Existuje obrovské množstvo osvedčených cvičení a činností rozvíjajúcich a podporujúcich kreativitu. Poďme sa pozrieť na 5 z nich, ktoré som osobne vyskúšal a môžem ti ich vrelo odporučiť.

Handwriting

foto: picjumbo.com

 

Písanie v časovom limite

Výborné cvičenie na objavenie nápadov, ktoré si ani netušil, že máš. Daj si časový limit, napríklad päť alebo desať minút a zober si papier s perom. Pointou cvičenia je neprestať písať, kým ti nevyprší čas. Je úplne jedno, čo budeš písať, podstatné je nezastavovať, ani keď skutočne nemáš čo písať.

Ak nezdvihneš pero z papiera, je takmer isté, že kým skončíš, objaví sa tam aspoň jeden dobrý nápad, ktorý stojí za rozvitie.

 

Desať nápadov

Ďalší spôsob, akým na seba trochu pritlačiť. Opäť bude základom papier a pero. Tentokrát však nebudeš hľadať nápady v texte, ale ich budeš rovno písať. Desať. Je jedno akých – môže to byť 10 nápadov na knihy, ktoré by si chcel napísať alebo napríklad 10 vylepšení komunikácie na pracovisku.

Notes

foto: picjumbo.com

 

Prvých 5 bude jednoduchých. Okolo osmičky sa však už poriadne zapotíš. A ver mi, to je práve ten najproduktívnejší moment. Musíš sa dotlačiť do chvíle, kedy už naozaj nevieš, čo ďalej – po chvíli sa mozog zobudí a nápady prídu. Dôležité je, aby si k nim v tejto fáze pristupoval nekriticky – nesnaž sa ich vyhodnocovať ako dobré alebo zlé, jednoducho ich napíš a ber ako nápady. Práve negatívne hodnotenie totiž dopredu zabíja kreativitu.

 

Brainstorming

Veľmi otrepaný buzzword, pod ktorým sa dá predstaviť naozaj čokoľvek. Pre mňa to v tomto prípade znamená sadnúť si s niekým, koho dobre poznámvymyslieť niečo, nejakú šialenosť. Čokoľvek, čo nás baví vymýšľať. Nový systém volieb, alebo napríklad službu prenajímajúcu gumené domy na divoké oslavy (true story). Je jedno, či je to praktické alebo len vtipné – zabavíte sa a potrápite si hlavu – a to je presne cieľom brainstormingových cvičení.

Brainstorming

foto: pixabay.com

 

Kreatívne koníčky

Znie to ako samozrejmosť, no mnohí si to stále neuvedomujú. Pokiaľ budeš vo voľnom čase iba pozerať televízor alebo sa hrať počítačové hry, nové nápady samé od seba neprídu. Skús namiesto toho písať, maľovať alebo fotiť. Bude ťa to nútiť vymýšľať stále čosi nové. Opäť môžem potvrdiť vlastnou skúsenosťou – článok, ktorý práve čítaš poslúžil aj mne ako kreatívne cvičenie :)

Camera

foto: pixabay.com

 

Čas na seba

Opäť niečo, čo vyznieva triviálne, no čo je kritické. Pokiaľ utekáš od jednej veci k druhej, stále niečo robíš, s niekým sa rozprávaš a niečo plánuješ, večer namiesto vymýšľania nových vecí odpadneš od únavy. Skús si nájsť aspoň raz za týždeň hodinku-dve sám na seba. Sadni si, pusti hudbu a nerob nič iné. Môžem ti potvrdiť, že najlepšie nápady prichádzajú práve v podobných momentoch.  Mne osobne sa to spravidla stáva v sprche – tam však nemám notes, takže to nahrádzam vždy vypočutím jedného albumu v hojdacom kresle. :)

Headphones

foto: pixabay.com

 

Spôsobov, akými sa dá nakopnúť kreativita, je nepochybne ešte oveľa viac. Navyše na každého zaberá niečo iné – preto určite skúšaj všetko možné a hľadaj to, čo najviac vyhovuje tebe.

Máš nejaké vlastné tipy, ako nakopnúť kreativitu? Podeľ sa s nimi v komentároch!

 

Zdroj titulnej foto: cultofmac.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech