6 výhod coworkingu: Vieme, prečo by si si mal oddýchnuť od svojich kolegov

  • Ak sa tvoja produktivita od istého času zasekla, môže to mať niekoľko dôvodov
  • Nevyhovuje ti kolektív, máš stres z každodenných povinností alebo v chladničke už nezostalo miesto na tvoj obed
  • Preto je možno ten najlepší čas vyskúšať si zdieľanú kanceláriu
collage1
Martin Ondruš
  • Ak sa tvoja produktivita od istého času zasekla, môže to mať niekoľko dôvodov
  • Nevyhovuje ti kolektív, máš stres z každodenných povinností alebo v chladničke už nezostalo miesto na tvoj obed
  • Preto je možno ten najlepší čas vyskúšať si zdieľanú kanceláriu

Štatistiky hovoria jasne. Až 70 percent z tých, ktorí si niekedy vyskúšali prácu v coworkingu prehlásilo, že sa v tomto prostredí cítia omnoho zdravší, 64 percent už nikdy nemešká so svojim deadlinom, 91 percent ľudí pocítilo po skúsenosti s coworkingom zlepšenie svojich komunikačných schopností a až 50 percent si pochvaľuje vyššiu výkonnosť a narastajúce príjmy. Keďže v súčasnosti zdieľaným kanceláriám prepadáva čoraz viac a viac zamestnancov či freelancerov, očakáva sa, že do roku 2020 bude až 40 percent z nás využívať túto formu pracovného prostredia. Niet sa čo čudovať. Výhod je viac než dosť.

A nie je to len výmysel spoza hraníc. Určite si si všimol, že zdieľaných kancelárskych priestorov pribúda ako húb po daždi aj u nás na Slovensku.

Jedným takýmto výnimočným priestorom, kde by sa kreativita v ovzduší dala krájať, je aj najnovší Platform House na Račianskej ulici v Bratislave. Za jeho vznikom stojí Lukáš Horák, ktorý taktiež vidí v coworkingu samé výhody.

V roku 2015 coworkingu takmer nikto poriadne nerozumel. Dnes však nemôže nikto poprieť, že coworking je budúcnosť pracovných priestorov. Umožňuje mladým podnikateľom a ich tímom začať podnikať bez nutnosti platiť drahé kancelárie, investovať do nábytku a zariadení či sa upísať dlhodobým nájmom. Je to v podstate win-win situácia, za nižšie náklady dostanete pridanú hodnotu v podobe členských výhod a komunity talentovaných a podobne zmýšľajúcich ľudí,“ povedal v nedávnom v rozhovore pre Sketcher.sk

Budova s nádychom industriálneho štýlu ukrýva premyslený dizajn na troch jednotlivých poschodiach. Na tom prvom nájdu všetko potrebné jednotlivci – freelanceri, druhé poschodie patrí startupom a to posledné, tretie, využíva práve agentúra Platform. Sám Lukáš hovorí, že do Bratislavy spolu s týmto priestorom prinášajú ducha Sillicon Valley. Premyslená chill out zóna s toboganom, biliardom, vlastnou reštauráciou, posilňovňou či plátnom na premietanie veru bájne San Francisco, domov agentúry, pripomína.

Coworkingy však nikdy nie sú len o pracovných stoloch a oddychovej zóne, je to aj priestor, kde sa toho môžeš veľa naučiť. Platform House napríklad pripravuje pre svoju komunitu pravidelné aj nepravidelné akcie v podobe meetups, demo days, panelových diskusií, tech talks, entrepreneur talks či launch parties pre všetkých, ktorí sa chcú zlepšovať vo svojom biznise, premietanie filmov či diskusie s mladými slovenskými umelcami potešia dušu každého, kto baží po kultúre a postarané bude aj o zábavu v podobe quizz nights, hackathonov či spoločných obedov. Pre tých najaktívnejších dokonca Platform House ponúka aj coaching a mentoring internými či externými odborníkmi.

Ak sme ťa ešte stále vyskúšať zdieľané priestory s ďalšími kreatívcami nenamotivovali, už len jedna štatistika. To, že je vo svete práca v coworkingu mimoriadne obľúbená a jej popularita stále rastie, potvrdzuje aj fakt, že zatiaľ čo v roku 2005 bolo na svete registrovaných len približne 5 takýchto priestorov, čísla z tohto roka už presiahli hodnotu 18 900.

Článok bol vytvorený v spolupráci s Platform House.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá