9 fotiek, ktoré dokazujú obrovský pokrok v technológiách

  • Ak sa sťažuješ na to, ako málo vydrží batéria na tvojom Macbooku, pozri si nasledujúce fotografie a zamysli sa nad tým, kam sa ľudstvo posunulo za 50 rokov.
index
  • Ak sa sťažuješ na to, ako málo vydrží batéria na tvojom Macbooku, pozri si nasledujúce fotografie a zamysli sa nad tým, kam sa ľudstvo posunulo za 50 rokov.

Žiť vo svete, v ktorom si môžeš objednať jedlo, prezrieť si celú históriu vesmíru a zahrať si GTA prostredníctvom zariadenia, ktoré sa ti zmestí do tvojho vačku je neuveriteľné. Fotografie dokážu vyjadriť viac ako slová, a nižšie sú fotky, ktoré hovoria samé za seba.

Toto je PDP-7 minipočítač, vytvorený Digital Equipment Corporation v roku 1965. Vtedy sa považoval za extrémne výkonný a stál $72 000 dolárov. A to popritom mal 9kb pamäť, ktorú si mohol rozšíriť na 144 kb. No wau!

Tech1

 

Menšia aktualizácia – dnes sa zmestí už 1 000 terabajtov na CD.

Tech3

 

Jedna minúta má už iný význam ako kedysi – netreba sa čudovať, prečo ten čas letí tak rýchlo.

Tech8

 

Je neuveriteľné, ako sa každý deň dozvieme, že vesmír je oveľa väčší, ako deň predtým. Náš solárny systém pravdepodobne má nový mesiac, novú planétu, ktorú sme nikdy predtým nevideli, a zdá sa, že i obrovskú galaxiu, ktorá obieha tú našu.

Tech6

 

Počítač, ktorým pristálo Apollo 11 na mesiaci mal menej výkonu, ako kalkulačka TI-83. Inžinieri dokázali s limitovanou technológiou urobiť famózne veci.

Tech7

 

Keď už hovoríme o vesmíre, niektoré veci v ňom sú oveľa jasnejšie. Vďaka New Horizons, je planéta Pluto oveľa viac, ako si myslíme.

Screen_Shot_2016-05-09_at_4.35.44_pm

 

1993 vs 2013 – všetko toto sa ti zmestí do vačku. Čoskoro budeme môcť nahradiť video a displej  našich smartfónov žmurknutím oka, resp. integráciou do našej kože.

Tech2

Veci sa oveľa viac zmenšili. A ľudia, ktorí tento počítač prenášali, možno prišli o prácu :)

 

Toto sa dokonca zmenilo za 9 rokov.

Tech4

 

Spoločnosť má ešte síce čo robiť, no ešte v roku 1946 bolo týchto šesť žien vymazaných z histórie technológii. Dnes? Ženy bez problémov dokážu pracovať rovnako dobre ako muži. Klobúk dolu.

Zdroj: sciencealert.com, zdroj všetkých fotiek: koláž Sciencealert/Youtube

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech