Majiteľ „falošného Disneylandu“ unikol väzeniu: Za miliónové machinácie dostal podmienku

  • František Pinke bol usvedčený z miliónového daňového podvodu
  • Za škodu štátu dostal podmienečný trest a jeho megarezidencia zostáva nedostavaná
Zámok pred Gbelcami
  • František Pinke bol usvedčený z miliónového daňového podvodu
  • Za škodu štátu dostal podmienečný trest a jeho megarezidencia zostáva nedostavaná
ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Súd vstredu v Nitre uznal podnikateľa Františka Pinkeho vinným z rozsiahleho daňového podvodu. Pinke v rokoch 2001 až 2005 pripravil štát o milióny eur. Bol označený za hlavu organizovanej skupiny, ktorá zneužívala vratky DPH v hodnote viac než 5 miliónov eur.

Spolu s ním boli uznaní vinnými aj ďalší traja muži, vrátane bývalého colníka a daňového kontrolóra, ktorí manipulovali dokumenty a daňové kontroly tak, aby zabezpečili vyplatenie neoprávnených vratiek. Informuje portál Aktuality

Za závažný podvod podmienka

Podnikateľ z juhu Slovenska dostal trest 2,5 roka s podmienečným odkladom na 5 rokov. Jeho komplici dostali dvojročné tresty s podmienečným odkladom na 3 roky a najnižší trest získal daňový kontrolór.

Prokurátor si vyhradil lehotu na odvolanie. Zatiaľ teda nie je isté, či prípad bude postúpený vyššiemu súdu.

Pinkeho rezidencia v Gbelciach

František Pinke už vyše 20 rokov vlastní nedostavanú rezidenciu v obci Gbelce, ktorá svojim rozmerom a architektúrou pripomína skôr zámok než bežný rodinný dom. Stavba je známa svojím výstredným vzhľadom s vežičkami, kovanými bránami a rozsiahlym pozemkom, ktorý kedysi slúžil aj ako súkromná „ZOO“ so zvieratami ako lamy či kone.

Projekt bol financovaný firmou, ktorú Pinke vlastnil, no nikdy nebol dokončený a dnes pripomína nedokončený monument podnikateľskej veľkoleposti.

Fejkový „Disneyland“ a miliónové machinácie

Ako sme v minulosti informovali, podobne ako Pinkeho megastavba, aj celý príbeh okolo jeho podnikania je zahalený do kontroverzií. Stavba pri Gbelciach bola často prirovnávaná k „vidieckemu Disneylandu“ alebo „amateur show“ v štýle Richieho Richa, ktorá neprimerane vyčnieva z miestneho prostredia a nikdy nebola dokončená.

Za bizarným zámkom s mohutným múrom, ktorý podľa miestnych legiend Pinke postavil tak, že si kúpil rovno celý kameňolom, sa skrýva rozsiahla daňová megakauza. Pinke a jeho skupina mali vyfakturovať falošné faktúry a získať od štátu neoprávnené vratky DPH v hodnote miliónov eur.

V kauze sa objavili aj mená ďalších spolupracovníkov a „bielych koní“, ktorí prepisovali firmy, aby sa zakryli skutočné vlastnícke vzťahy.

 

 

Čítaj viac z kategórie: Kontroverzné príbehy

Zdroje: Aktuality, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá