EÚ zvažuje zásadnú zmenu pre časť Ukrajincov. Muži vo vojenskom veku by mohli prísť o dočasnú ochranu

  • EÚ zvažuje zásadné zmeny v ochrane utečencov
  • Niektorí muži môžu prísť o dôležité výhody
Kanada Ukrajina Carney Kanada Ukrajina Carney Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského (druhý zľava) víta generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Mark Rutte.
  • EÚ zvažuje zásadné zmeny v ochrane utečencov
  • Niektorí muži môžu prísť o dôležité výhody
ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Európska únia diskutuje o jednej z najvýznamnejších zmien v systéme ochrany ukrajinských utečencov od začiatku ruskej invázie v roku 2022. Viaceré členské štáty navrhujú, aby muži vo vojenskom veku už automaticky nemali nárok na dočasnú ochranu, ktorá im dnes umožňuje legálne žiť, pracovať a využívať sociálne služby v krajinách EÚ. O návrhu rokovali ministri vnútra členských štátov na stretnutí v Luxemburgu.

Diskusia prichádza v čase, keď sa Európska únia pripravuje na budúcnosť systému dočasnej ochrany. Ten bol aktivovaný krátko po ruskej invázii a poskytol útočisko miliónom Ukrajincov utekajúcich pred vojnou. V súčasnosti ochranu využíva viac ako 4,3 milióna ľudí naprieč členskými štátmi. Informoval o tom portál Reuters.

Nemecko a ďalšie krajiny chcú prísnejšie pravidlá

Jednou z najdiskutovanejších možností je vylúčenie mužov vo vojenskom veku z nároku na novú dočasnú ochranu. Podľa informácií z rokovaní podporujú túto myšlienku viaceré krajiny vrátane Nemecka a Poľska. Dôvodom sú obavy z rastúceho počtu mužov, ktorí odchádzajú z Ukrajiny napriek tomu, že krajina čelí pokračujúcemu vojenskému konfliktu.

Nemecký minister vnútra Alexander Dobrindt upozornil, že v posledných mesiacoch zaznamenali zvýšený prílev osôb vo vojenskom veku. Práve táto skupina sa stala predmetom intenzívnej politickej debaty o tom, či by mala mať rovnaký prístup k ochrane ako ostatní utečenci.

Podobný postoj prezentovalo aj Švédsko. Tamojší minister pre migráciu Johan Forssell argumentoval, že Európa musí naďalej poskytovať ochranu ľuďom utekajúcim pred vojnou, ale zároveň je podľa neho dôležité, aby čo najviac mužov zostalo na Ukrajine a podieľalo sa na obrane krajiny.

Zmeny by sa netýkali všetkých utečencov

Podľa doteraz diskutovaných návrhov by prípadné obmedzenia nemali zasiahnuť Ukrajincov, ktorí už dočasnú ochranu v Európskej únii získali. Zmeny by sa podľa Polsat News mali vzťahovať predovšetkým na nových žiadateľov prichádzajúcich do EÚ po schválení nových pravidiel.

Diplomati aj predstavitelia členských štátov zdôrazňujú, že momentálne nie je na stole návrh na odoberanie ochrany ľuďom, ktorí ju už využívajú. Diskusia sa týka najmä podmienok budúceho udeľovania štatútu a jeho prípadného sprísnenia.

V hre je aj ďalší scenár

Okrem vekového obmedzenia sa v Bruseli diskutuje aj o inom modeli. Niektoré krajiny navrhujú, aby sa ochrana v budúcnosti neposkytovala ľuďom pochádzajúcim z oblastí Ukrajiny, ktoré sú relatívne vzdialené od bojových operácií. Takýto prístup by znamenal posudzovanie žiadateľov aj podľa regiónu ich pôvodu.

Proti tejto možnosti sa však postavilo Poľsko. Varšava argumentuje, že situácia na Ukrajine zostáva nepredvídateľná a rozdeľovanie krajiny na „bezpečné“ a „nebezpečné“ regióny by neodrážalo realitu vojnového konfliktu. Európska únia navyše naďalej považuje celé územie Ukrajiny za krajinu zasiahnutú vojnou.

Česko volá po diskusii o budúcnosti systému

K štátom, ktoré chcú otvoriť debatu o úpravách ochranného režimu, patrí aj Česká republika. Tamojšie ministerstvo vnútra upozorňuje na vysoký počet nových príchodov a tvrdí, že súčasný systém bude potrebné prispôsobiť meniacim sa podmienkam.

Česko pritom patrí medzi krajiny s najvyšším počtom ukrajinských utečencov v prepočte na počet obyvateľov. Podľa údajov českých úradov malo začiatkom roka dočasnú ochranu takmer 400-tisíc Ukrajincov a ďalší stále prichádzajú.

Praha zároveň presadzuje, aby sa po prípadnom prímerí na Ukrajine zastavilo udeľovanie novej dočasnej ochrany a aby jednotlivé členské štáty nemuseli opakovane udeľovať ochranu osobám, ktoré ju už získali v inej krajine EÚ.

Rozhodnutie zatiaľ nepadlo

Aj keď diskusia naberá na intenzite, konečné rozhodnutie zatiaľ neexistuje. Akékoľvek zmeny bude musieť najskôr navrhnúť Európska komisia a následne ich budú musieť schváliť členské štáty. Proces preto môže trvať ešte niekoľko mesiacov.

Európska únia medzitým predĺžila platnosť systému dočasnej ochrany do marca 2027. Súčasná debata tak nie je len reakciou na aktuálnu migračnú situáciu, ale aj snahou pripraviť pravidlá na scenár, v ktorom vojna na Ukrajine bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch.

Čítaj viac z kategórie: Zo sveta

Zdroje: Reuters, EU, Polsat News, MVČR

Najnovšie videá

Trendové videá