2SIS cosmetics – Samé na sebe vidíme účinky našej bio kozmetiky

Martina Ditrichová / 2. apríla 2017 / Rozhovory

zdroj: 2SIS cosmetics

2SIS sú dve sestry. Jedna je chemička, druhá grafická dizajnérka. Svoje vedomosti spojili do jedného biznisu – výroby domácej kozmetiky.

Ako vznikol celý koncept 2SIS cosmetics?

Niekedy pred Vianocami v roku 2013, sa moja sestra Katka pustila do výroby handmade balzamov na pery ako darček pre mňa a ďalšie dámske osadenstvo z rodiny. Lenže tie balzamy sa jej veľmi nepodarili, a potom mi povedala: „Veď ty si chemik, prečo nevyrobíš lepšie balzamy alebo mydlá?“. Dovtedy ma nič také nenapadlo. Naštudovala som si výrobu, zostavila som si recept a o pár dní som mala prvé mydlo. Bolo to úžasné a začalo ma to veľmi baviť. Čoraz viac som sa zaujímala o výrobu a vlastnosti látok používaných v kozmetike, študovala som knihy a blogy. Každým dňom som tomu venovala viac a viac času, snažila som sa ísť stále hlbšie, až sa mi začali pred očami vynárať recepty na nové produkty. Išlo to celkom prirodzene, a tak je tomu dodnes. Neustále sa vzdelávam a robím to, čo milujem.

zdroj: 2SIS cosmetics

Ako sa záľuba výroby mydiel pretavila až do biznisu?

Keď som sa pozrela, čo mám v kúpeľni, zistila som, že väčšinu z toho viem vyrobiť. Začala som všetko nahrádzať vlastnými výrobkami. Teraz používam veci, ktoré mi neubližujú a vidím aj sama na sebe, že koža a kvalita vlasov sa mi o dosť zlepšila. Vždy výrobky testujem najprv na sebe. Zo začiatku som ich rozdávala známym a dostávala pozitívne ohlasy. Naplno sa to začalo, až keď ma vylúčili zo školy. To bolo také „nakopnutie“, povedala som si, že to asi nebola tá správna cesta a so sestrou sme sa rozhodli, že je ten správny moment založiť firmu. Idea, koncept a dizajn značky už boli hotové, pretože boli výsledkom sestrinej diplomovej práce. Tak sme sa pustili do tej právno-ekonomicko-administratívnej činnosti.

Takže ste sa do toho pustili samé so sestrou?

Áno, sme dve. Ja som chemička, ona grafická dizajnérka. Každá sme z iného oboru a tie sa perfektne spojili v 2SIS cosmetics. Všetko si robíme samé, cez výrobňu, ktorú sme si poskladali, vymaľovali, prispôsobili štandardom, až po e-shop. Je to super, veľa vecí sa pri tom človek naučí. Dodá to tiež sebavedomie a veľa skúseností. Vo veľkej miere nám pomáha aj môj priateľ, bez neho by veľa vecí nebolo. 

zdroj: 2SIS cosmetics

Nebojíte sa, že by vám mohli do biznisu zasiahnuť sesterské hádky?

Sesterské hádky? To sa zatiaľ a našťastie nestalo, vždy prídeme na riešenie, ktoré sa nám obom páči. Všetko je o kompromisoch a riešeniach, a to aj v súrodeneckom biznise. Veľakrát počúvame o tom, ako takýto biznis nie je najšťastnejšia voľba, ale my sa neobávame toho, že by sa malo niečo pokaziť. Máme sa radi, sme v prvom rade rodina. Do značky vkladáme naše srdcia a lásku k peknej a poctivej práci.

Sestra je grafická dizajnérka, ty chemička. Nechýbalo vám ekonomické vzdelanie?

Áno, trochu. Ale my sa radi učíme o všetkom, čo sa týka 2SIS cosmetics. Keď človek chce, tak si nájde informácie. Avšak väčšinou, keď hľadáme na internete, máme pocit, že odpoveď nie je práve nám „šitá na mieru“. Našťastie máme skvelú účtovníčku, veľmi milú a trpezlivú pani. Ochotne nám odpovie na každý dotaz. Sestra má dlhoročné skúsenosti v reklame, takže určité vedomosti z tejto oblasti má. Navzájom sa dopĺňame. Katka nám vymyslela krásne logo a venovala sa celkovému dizajnu značky. Vždy sa  mi mieša do výroby a ja jej do grafiky.

zdroj: 2SIS cosmetics

Čo bol zo začiatku najväčší problém?

Najhoršia bola byrokracia. Kým sme vyriešili všetky povolenia, prešlo pol roka, čo je ešte stále rekordne krátky čas. Výroba kozmetiky je náročná na hygienu. Nariadenia sú celkom prísne. Bolo to trošku trápenie, ale prežili sme to. Keďže máme výrobňu doma v suteréne, aby sme čo najviac znížili počiatočné náklady, musela prejsť mnohými zmenami. Aj produkty musia spĺňať v rámci legislatívy určité atribúty.

Ako sa postupne zviditeľňujete?

Zviditeľňujeme sme sa najmä na sociálnych sieťach, na facebooku máme fanpage 2sisnaturalcosmetics. Taktiež máme aj svoj profil na instagrame @2siscosmetics. Sme presvedčené o tom, že najlepšia reklama je odporúčanie, preto radi oslovujeme blogerov zo Slovenska ale aj z Česka. Vyšli nám krásne recenzie na naše výrobky, z čoho sa veľmi tešíme.

Ako ste si zvládli svojpomocne vytvoriť stránku a e-shop?

Toto bola taká milá náhoda. Doménu sme si kúpili od Websupport a využili sme akciu FreeWeb. Dáva možnosť začínajúcim firmám resp. start-upom mať bezplatný hosting a ďalšie funkcie. Zaregistruješ sa, vypíšeš formulár o svojom biznise a zaradia ťa do výberového konania. Prihlasovala som sa tam s malou dušičkou a s myšlienkou, že za skúšku človek nič nedá. Hovorila som si, že určite je niečo lepšie, inovatívnejšie, s hlbším zmyslom. Ale dali nám to! V noci som to vypísala a už ráno ma čakal e-mail, že nás vybrali. Bol to skvelý pocit. Vďaka tomu fungujeme rok zadarmo na www.2sis.sk. A je to naozaj jednoduché. Funguje to ako WordPress, len vyklikáš template, nahodíš obsah a je. Zvládne to každý.

zdroj: 2SIS cosmetics

Prezraďte viac o produktoch, ktoré ponúkate. Čo vás sortiment?

Momentálne máme tri kolekcie produktov. Naši zákazníci si môžu zakúpiť tuhé mydlo, telové maslo, balzam na pery, šumivku do kúpeľa a sprchové želé v rôznych vôňach s rozličnými účinkami. Chystáme sa prísť aj s pílingom, tuhým šampónom, sprchovým gélom či pleťovými krémami. Sortiment budeme neustále rozširovať.

Takže na konkrétny kozmetický problém si kúpim vybranú kolekciu?

Áno, našim prianím je vyrábať a ponúkať vám kozmetiku vyrobenú z kvalitných surovín. Kolekciu CUCU sme obohatili o vôňu jahody a maliny. Okrem tejto krásnej vône pripomínajúcej leto sme tieto výrobky doplnili o 100% prášky vyrobené zo sušených malín a jahôd. Kolekciu sme nazvali CUCU, ako cukríková, nielen pre jej vôňu, ale aj pre celkový vzhľad. Ponúkame kozmetiku obohatenú aj o včelie produkty. Tieto produkty získávame od včelára, ktorý je známy v širokom okolí Seneckého okresu. Jeho produkty sú 100% čisté, organické a vysoko kvalitné. Osobne ho poznáme už od detstva a preto pri zrode myšlienky vytvoriť medovú kolekciu bol prvou voľbou práve on. A naša posledná kolekcia je venovaná zázračnej levanduli. Levanduľa je v kozmetike čoraz viac obľúbenejšia a vyhľadávanejšia, preto sme sa nechali inšpirovať. Tú si vlastnoručne pestujeme. Každá „príchuť“ sa zameriava na niečo iné.:)

Aký je rozdiel medzi kozmetikou 2SIS cosmetics, a tou bežnou, ktorú kúpime v drogérii?

V bežne dostupnej, komerčnej kozmetike je množstvo syntetík, ktoré môžu pôsobiť nepriaznivo na pokožku, ale aj životné prostredie. Tieto látky môžu vyvolávať podráždenia, alergie. Spoločnosti využívajú, že ľudia nevedia čítať zloženie výrobku, INCI názvosloviu rozumie len málokto. Väčšina výrobkov má siahodlhé zloženie a človek, ktorý sa tomu nevenuje, tomu nemôže rozumieť. A sama na sebe vidím, aký obrovský je ten rozdiel.

zdroj: 2SIS cosmetics

Čo majú 2SIS cosmetics na pláne ďalej?

Plány sú veľké. Plánujeme expandovať, rozširovať portfólio, zväčšiť výrobňu. Hľadať, inovovať a tvoriť nové veci, ktoré nie sú na trhu. Snažíme sa ísť aj do B2B, začali sme naše výrobky ponúkať obchodom. Tak sa viac dostaneme do povedomia ľudí. Spolupráce sa nám celkom daria vytvárať, momentálne rokujeme aj u susedov v Česku. Uvidíme, čo prinesie rok 2017.

zdroj: 2SIS cosmetics

zdroj titulnej fotografie: 2SIS cosmetics

 

Pridať komentár (0)