4 životné vylepšováky, s ktorými nebudeš mať problém s dátami

  • Vo svete, ktorému panujú smartfóny sú mobilné dáta kráľom.
pexels-photo-374866
pexels.com
  • Vo svete, ktorému panujú smartfóny sú mobilné dáta kráľom.

Mobilné dáta však miznú takou rýchlosťou ako hotovosť na sobotnej prechádzke po Starom Meste. Ak nad nimi stratíš kontrolu, veľmi ľahko obdržíš mastný účet. Mnoho z nás už úplne zanevrelo na klasické telefonovanie a neobmedzené minúty sú nám na nič. To, čo potrebujeme sú dáta.

foto:pexels.com

To je aj môj prípad, a preto som vymenila klasický paušál za ten dátový od O2, s predsavzatím, že moju spotrebu dát budem mať teraz už naozaj pod kontrolou. K čisto dátovému paušálu som pridala aj pár data hackov pre efektívnejšie využívanie appiek, ktoré denne využívam a zatiaľ to vyzerá veľmi sľubne. Tu sú:

Facebook: zastav si automatické prehrávanie videí

Kontrolovanie Facebooku, každých 5 minút určite zanecháva stopy v tvojom dátovom pláne. Avšak kontrolovať News Feed každých pár minút zatiaľ, čo máš zapnutý autoplay je ešte horšie. Našťastie nie je vôbec zložité obmedziť automatické prehrávanie videí len na zlaté časy, keď si na dosah wi-fi alebo ho úplne zakázať.

Tu je postup:

 

Otvor si aplikáciu Facebook, cez tlačidlo trojitého riadku sa dostaneš k položke Nastavenia.

 

foto:screen shot

Vyber možnosť Nastavenie účtu a zvoľ možnosť Videá a Fotky.

 

 

foto:screen shot

Otvor si Automatické prehrávanie a vyber si autoplay len na wi-fi sieťach alebo ho úplne zastav.

 

foto:screen shot

 

Instagram: zastav predbežné načítavanie videí a fotografií

Instagram je už viac ako len fotky. Čoraz častejšie sa objavujú videá s autoplayom. Aplikácia automaticky prednačítava videá, aby sa prehrali hneď, ako na ne počas scrollovania natrafíš. Aj v Instagrame sa však dá všetko zoptimalizovať pre lepšiu spotrebu tak, že zabrániš predbežnému načítavaniu videí.

V aplikácii si otvor nastavenia tvojho profilu, prejdi na Využitie mobilných dát a zapni nižšiu spotrebu dát.

Toto nastavenie síce nebráni videám, aby sa automaticky prehrali, ale nebudú sa prednačítavať a zbytočne ti plytvať drahocennými dátami.

 

foto:screen shot

Spotify: vytvor dostupné albumy offline

Spotify je zdanlivo nekonečný katalóg hudby. Ak ho využívaš počas celého dňa ako soundtrack svojho života, môže to zaťažiť tvoj dátový rozpočet.

foto:screen shot

Ak máš predplatený prémiový účet, môžeš si albumy stiahnuť a vyhnúť sa tak streamovaniu cez mobilné pripojenie. Spotify má taktiež nastavenie kvality streamingu.

foto:screen shot

 

Vpravo dole vojdi do zložky My Library a klikni na ozubené koliesko. Zvoľ možnosť Music Quality a vyber si kvalitu prehrávania.

 

Najlepšie urobíš, ak zostaneš pri možnosti Normal. Vyhneš sa tak samovoľnému prepnutiu na najvyššiu kvalitu prehrávania, keď máš k dispozícii len 3G.

 

foto:screen shot

 

Začni používať len textové prehliadače

Existuje hneď niekoľko, nie celkom komerčných, prehliadačov dostupných pre smartfóny, s ktorými môžeš skrotiť svoju spotrebu dát. Ide napríklad o TextOnly – prehliadač, ktorý z webových stránok, na ktorých chceš surfovať odstráni obrázky a zanechá iba text. Práve nahrávanie obrázkov z webových stránok, dokáže doslova vyžmýkať tvoj balík dát. Tento krok by ti mohol zabezpečiť primeranú spotrebu.

foto:screen shot

 

Kto ti poskytne dáta najvýhodnejšie?

Našťastie aj slovenský operátori si uvedomili, že v dnešnom svete je nám naozaj na nič milión minút volaní na Mars. Viac-menej jediné, čo potrebujeme, sú dáta.

Na našom trhu sme natrafili hneď na niekoľko dátových paušálov, ktoré využiješ najmä, ak si stále v pohybe a celý deň netráviš len na jednej Wi-Fi. Za zváženie určite stojí ponuka dátových paušálov od O2, ktoré ti poskytnú za príjemnú cenu viac ako dostatočný počet dát.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech