Absurdné pokuty v zahraničí: čomu sa vyhnúť na dovolenke?

  • Pokuty za priestupky, ako napríklad prekročenie rýchlosti, bývajú v zahraničí často vyššie ako na Slovensku, a nielen to.
  • Počas cesty na dovolenku vás môžu miestni policajti zastaviť aj s niečím, čo by vám možno ani vo sne nenapadlo.
  • Žiaľ, neznalosť miestnych zákonov priestupok neospravedlňuje, a behom pár minút vás dovolenka môže vyjsť aj o niekoľko stoviek eur drahšie.
onlina-last
Onlia
  • Pokuty za priestupky, ako napríklad prekročenie rýchlosti, bývajú v zahraničí často vyššie ako na Slovensku, a nielen to.
  • Počas cesty na dovolenku vás môžu miestni policajti zastaviť aj s niečím, čo by vám možno ani vo sne nenapadlo.
  • Žiaľ, neznalosť miestnych zákonov priestupok neospravedlňuje, a behom pár minút vás dovolenka môže vyjsť aj o niekoľko stoviek eur drahšie.

Zákaz stavania hradov z piesku

Spomedzi obľúbených dovolenkových destinácií Slovákov patrí práve Taliansko medzi tie, ktoré v minulosti zaviedli pomerne veľa (pre nás) absurdných zákazov. Napríklad v Benátkach na plážach v oblasti Eraclea môžete za postavenie hradu z piesku dostať približne 250-eurovú pokutu. A dôvod? Tieto malé stavby vraj môžu brániť ľudom, ktorí prechádzajú cez pláž.

V Taliansku okrem toho existuje tiež zákon, ktorý zakazuje fajčiť vo všetkých verejných a súkromných uzavretých priestoroch, ktoré nie sú vybavené zariadeniami na reguláciu vzduchu. Pokiaľ by vás pristihol policajt so zapálenou cigaretou na pláži, v bare či reštaurácii, hrozí vám pokuta až 275 eur. Navyše, pokiaľ je pri vás tehotná žena alebo dieťa do 12 rokov, suma môže byť ešte dvakrát vyššia.

Šesťsto eur za prechádzku bez trička

Ostražití by ste však mali zostať aj mimo pláže. Napríklad na ostrove Capri je zakázané nosiť drevené sandále, ktoré sú príliš hlučné. Viaceré mestá tiež schválili zákon, ktorý núti turistov obliekať sa „slušne“. Na chorvátskom ostrove Hvar hrozí návštevníkom, ktorí nemajú na sebe tričko, alebo sa po historickom centre prechádzajú iba v plavkách, 500 až 600-eurová pokuta.

Logo

Editor Startitup s.r.o.

1500 - 2200 €
mesačne
mesačne

Veľmi striktní sú odnedávna aj pri požívaní alkoholu či spaní na verejnosti. Súčasný starosta Rikardo Novak tento priestupok nariadil sankcionovať sumou 700 eur. „Ľudia v meste vracajú, močia na každom rohu, chodia bez tričiek a plazia sa tu po zemi. Mladí turisti sú tu vítaní, no musia sa naučiť, ako sa správať,“ vysvetlil svoje rozhodnutie portálu The Guardian.

Pokiaľ by vás vo vysokých horúčavách lákalo osviežiť sa v niektorých z fontán v Ríme, od miestnej polície vám hrozí až zadržanie a pokuta vo výške 450 eur. Starostka Ríma Virginia Raggiová minulý rok okrem toho podpísala vyhlášku na ochranu desiatok historických fontán, medzi ktoré patria aj tie z najväčších námestí – Piazza di Spagna, Piazza Navona, Piazza Barberini, Piazza del Popolo a ďalšie. V nich je počas letnej sezóny až do konca októbra zakázané kúpať sa, ale tiež sedieť a liezť po nich, jesť v ich blízkosti či konzumovať alkohol.

Dajte pozor na to, čo máte na aute aj v aute

Zabúdať by ste ale nemali ani na šoférovanie a cestovanie autom podľa predpisov. Okrem „bežných“ priestupkov ako prekročenie povolenej rýchlosti, telefonovanie počas jazdy či jazda na červenú vás môže policajná hliadka prekvapiť i pokutami za nadmernú, prípadne zle upevnenú batožinu. Napríklad, ak v Rakúsku policajti usúdia, že vaša batožina na aute, ale i v aute, je nedostatočne upevnená a môže sa tak počas jazdy uvoľniť a spadnúť, hrozí vám pokuta približne 500 eur.

Pozor si však dajte aj na hmotnosť batožiny. Nosnosť auta totiž nie je neobmedzená a v prípade, že je preťažené, má horšiu stabilitu a podstatne dlhšiu brzdnú dráhu. Pochopiteľne, tým sa zároveň zvyšuje aj riziko dopravnej nehody. Väčšina osobných áut má nosnosť 380 až 520 kilogramov (presné údaje o hmotnosti nájdete v manuáli k autu alebo v technickom preukaze). Pokiaľ teda na dovolenku cestujete štyria, na batožinu vám zostane približne 100 kilogramov, čo je 25 kilogramov batožiny na jedného. V prípade, že túto hmotnosť prekročíte a na prenosnej váhe vám policajti navážia viac, napríklad o 30 kilogramov, hrozí vám pokuta okolo 400 eur.

Samozrejme, ani pri najzodpovednejšom prístupe pri balení, cestovaní, ale aj správaní sa na dovolenke neviete ovplyvniť správanie iných. Aby ste na dovolenke ušetrili nielen na pokutách, ale tiež dodatočných výdavkoch v prípade nehody či iného poškodenia auta, vybavte si ešte pred dovolenkou havarijné poistenie a asistenčné služby. Pomocou mobilnej aplikácie Onlia zvládnete obhliadku auta k havarijku hoci aj počas prvej zastávky na odpočívadle.

 Na dovolenke nezabudnite na poistenie: havarijné a cestovné poistenie či asistenčné služby teraz vybavíte za pár minút online na webe Onlie. Poistiť sa môžete hoci len na pár týždňov alebo niekoľko mesiacov.

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Onlia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá