Airware – bezpilotné lietadlá pre všetkých!

  • Americká firma prináša bezpilotnú technológiu komerčným zákazníkom.
image_1405418295.jpeg
  • Americká firma prináša bezpilotnú technológiu komerčným zákazníkom.

Keď pred minuloročnými Vianocami oznámil Amazon zámer použiť na doručovanie zásielok bezpilotné lietadlá, vyvolal medzi verejnosťou obavy, ale aj pobavenie. Aj keď v prípade Amazonu má táto myšlienka ešte ďaleko od bežnej praxe, komerčné využitie už prebieha v praxi. Bezpilotné lietadlá (inak označované aj „drone“ alebo UAV z anglického unmanned aerial vehicles) sa používajú v armáde niekoľko rokov a ich nasadenie v komerčných projektov naberá na obrátkach.

Na rozdiel od iných firiem, táto nestavia vlastné UAV, ale poskytuje platformu, ktorá umožňuje klientom prispôsobiť lietajúcich robotov svojim požiadavkám a účelu. Airware ponúka balík, ktorý obsahuje všetko od expertízy, software až po hardware. Uľahčuje týmto zákazníkom štart, keďže tí nemusia vymýšľať už existujúce riešenie a namiesto toho venovať čas a energiu vývoju špecifických aplikácií. Do základnej výbavy totižto patrí systém navigácie vo vzduchu, algoritmy pre kontrolu letu a aj základňa, z ktorej možno let sledovať. Aj keď existujú veľký dodávatelia pre armádne projekty, Airware sa sústreďuje na komerčných klientov a zatiaľ sa im darí.

Johnatan Downey založil Airware v roku 2011, po krátkom pôsobení vo firme Boeing. Firma napreduje aj vďaka tomu, že na jej čele stojí niekto, kto sa lietaniu rozumie. Jonathan je certifikovaný komerčný pilot a absolvent MIT, jednej z najprestížnejších technických univerzít na svete. Samotný nápad pre produkt prišiel po tom, čo sa Downey spolu s pár kamarátmi prihlásili do súťaže o najlepšie bezpilotné lietadlo a boli šokovaní nedostatkom vhodnej techniky.

Firme sa podarilo v ostatnom kole financovania získať 11.7 miliónov dolárov od investorov ako Google Ventures a VC špecialistov Andreessen Horowitz. Ich objednávky už presiahli  $200,000 od dvadsiatich rôznych zákazníkov a sú na najlepšej ceste dosiahnuť tento rok obrat vo výške 4 miliónov dolárov. Asi len Google tuší, čo má s touto firmou v pláne, no nápadov na zužitkovanie ich strategickej účasti je niekoľko.

Najväčšou prekážkou v rozmachu toto trhu je regulácia – resp. jej absencia. Austrália sľubuje legislatívu do roku 2015 a Európa nie je ďaleko pozadu. Tento rok Európska Komisia navrhla rozpracovať pravidlá pre civilné používanie UAV. Aj po zohľadnení rýchlosti, akou sa hýbu veci v EÚ, začína svitať pre Airware a jemu podobným firmám na lepšie časy.

Airware sídli v San Franciscu a môže sa pochváliť cool kanceláriou. Dobré správy – práve hľadajú ľudí!

 

zdroj: www.airware.com a ich oficiálna facebook stránka

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech