Aj tvoje obľúbené občianske združenie môže získať tisíce eur. Stačí, aby dalo o sebe vedieť

  • Na Slovensku sú tisíce občianskych združení
  • Avšak len niektoré z nich majú to šťastie, aby sa dostali do pozornosti verejnosti
  • Teraz majú jedinečnú možnosť dať o sebe vedieť a nakopnúť svoje aktivity
orange
facebook.com/zelenahliadka/facebook.com/pesvnudzi
  • Na Slovensku sú tisíce občianskych združení
  • Avšak len niektoré z nich majú to šťastie, aby sa dostali do pozornosti verejnosti
  • Teraz majú jedinečnú možnosť dať o sebe vedieť a nakopnúť svoje aktivity

Vo všeobecnosti tretí sektor dostáva oveľa menej podpory a uznania ľudí ako by si zaslúžil. Tieto organizácie pritom svojou nezištnou činnosťou prispievajú k tomu, aby sa nám všetkým žilo v našej krajine aspoň o trochu lepšie, preto by sme im mali venovať našu pozornosť. Chybou je aj to, že veľa neziskoviek sa nechytá svojej šance dostať sa k značnej podpore. Tú by pritom dostali len vďaka tomu, že by dali o sebe vedieť.

Či už ide o malé združenie s pár členmi, alebo väčšie organizácie, každý hrá na rovnakom ihrisku. Je tomu tak aj v prípade Nadácie Orange, ktorá môže predstavovať pre všetky druhy neziskoviek skvelý hnací motor. Orange týmto krokom ukazuje, že aj veľké spoločnosti by mali svojou troškou prispieť k napredovaniu neziskového sektora.

Každoročne sa Cena Nadácie Orange udeľuje v troch hlavných oblastiach – vzdelávanie, sociálna inklúzia a komunitný rozvoj. Víťazi si zo slávnostného gala večera odnesú okrem ocenenia aj finančnú odmenu na ďalší rozvoj.

Finančná podpora sa pritom pohybuje až vo výške 8 000 eur za prvé miesto, 5 000 eur za druhé a 3 000 eur za tretie miesto. Víťazná organizácia v online hlasovaní širokej verejnosti získa 2 000 eur. Dohromady sa takto organizáciám prerozdelí celkovo až 50 000 eur.

Predstav si, čo by s takouto čiastkou dokázala tvoja obľúbená „mimovládka“ urobiť. Zatiaľ čo Zelená Hliadka by mala možnosť dať slovenské mestá naozaj do „pucu“, združenie Pes v Núdzi by dokázalo pomôcť stovkám zvierat nájsť si nový domov.

V konečnom dôsledku, nemusíme dať svojím preferovaným organizáciám ani cent z vlastného vrecka, no aj tak ich môžeme podporiť štýlom, ktorý zlepší ich fungovanie o 100 %.

Čo teda urobiť? Ako prvé je potrebné, aby si svojej obľúbenej neziskovke dal vedieť, aby sa do súťaže nominovala. Celý proces je maximálne nenáročný, ak spĺňajú podmienky grantového programu, elektronicky vypíšu nominačný formulár a komisia zo všetkých nominovaných posunie do shortlistu 5 organizácií v každej oblasti. Tie sa zúčastnia osobnej prezentácie pred hodnotiacou komisiou a potom sa už len čaká na vyhlásenie víťazov.

Následne budeš môcť o výhercovi rozhodnúť aj ty. Prostredníctvom online hlasovania udelíš svoj hlas organizácii, ktorá sa dostane do užšieho výberu. V minulom ročníku tak získal Cenu verejnosti Slovenský Skauting.

Mimovládne organizácie, ktoré sa chcú uchádzať o ocenenie, sa môžu prihlásiť prostredníctvom formulára na nadaciaorange.egrant.sk. Uzávierka prijímania prihlášok je 28. marca 2018 o 24.00 hod. Viac informácií nájdeš aj na nadaciaorange.sk alebo na facebookovom profile Nadácie Orange.

Článok vznikol v spolupráci s Nadáciou Orange.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech