Ak príde „slnečná búrka“, budeme o tom dopredu vedieť, hlási NASA. Má to však podstatný háčik

  • Slnečné búrky majú rôznu intenzitu
  • Vedia však na Zemi spôsobiť poriadne škody
  • NASA má na to riešenie
výbuch
Slnko, Unsplash/Jonas Frey
  • Slnečné búrky majú rôznu intenzitu
  • Vedia však na Zemi spôsobiť poriadne škody
  • NASA má na to riešenie

O nebezpečenstvách slnečných búrok si určite počul v minulosti už niekoľkokrát. V posledných mesiacoch sa stále častejšie hovorí aj o využití umelej inteligencie v rámci NASA. Tím expertov sa totiž pokúša využiť umelú inteligenciu na to, aby ľudstvo dostalo varovanie predtým, než ho zasiahne devastačná katastrofa.

Háčik je ale v tom, že upozornenie príde zhruba len 30 minút predtým, než bude naozaj zle.

Čo je slnečná búrka?

Ak si predsa len ešte o nej nepočul, vysvetlíme ti, o čo ide. Slnečná búrka, známa aj ako slnečný výbuch alebo slnečný výron, je náhly a výrazný výbuch energie na povrchu Slnka. Slnečné búrky môžu mať rôzne formy a silu a ich účinky na Zem môžu byť rôznorodé.

Slnečné búrky môžu spôsobiť výboj častíc a plazmy zo Slnka do vesmíru. Tieto častice môžu interferovať s elektrickými systémami na Zemi a spôsobiť výpadky elektrickej energie, najmä v oblastiach blízko pólov, kde je magnetické pole Zeme silnejšie.

Dokážu ovplyvniť rádiové signály a navigačné systémy, čo má dôsledky na komunikáciu a orientáciu na Zemi aj vo vesmíre. To môže ohroziť letectvo, námorníctvo a iné odvetvia závislé od spoľahlivej komunikácie.

Takéto búrky môžu mať deštruktívny vplyv na vesmírne satelity, čo môže ohroziť satelitné služby, ako je GPS, meteorologické sledovanie, vojenská komunikácia a ďalšie.

Ako to, že sa o možnej „katastrofe“ bude vopred vedieť?

Tento časový náskok je možný vďaka tomu, že svetlo sa pohybuje rýchlejšie než častice vystrelené zo Slnka počas slnečných búrok. V niektorých prípadoch môžu tieto búrky vypnúť elektrickú energiu na hodiny, čo sa stalo napríklad v prípade Quebecu pred 35 rokmi. Ak by sa takéto udalosti stali dnes, mohli by spôsobiť obrovské škody na elektrickej a komunikačnej infraštruktúre.

Vedci dlho sledovali tento problém a nesedeli so založenými rukami. NASA má viacero satelitov sledujúcich Slnko, ktoré dokážu zaznamenať slnečné výbuchy. Medzi týmito satelitmi sú ACE, Wind, IMP-8 a Geotail. Ak chcú ale vyvinúť model predikcie možnej katastrofy, musia ho naučiť, čo má predpovedať.

AI musí nielen vedieť, že slnečná búrka je na ceste, ale aj predpovedať, aký bude jej vplyv na Zem, keď do nej narazí. Preto vedci zhromaždili údaje z povrchových staníc, ktoré satelity zachytili.

Tréning AI modelu

Nový model nazvali vedci DAGGER a má niekoľko pozoruhodných vlastností v porovnaní s existujúcimi algoritmami. Najdôležitejšia je jeho rýchlosť.

Vedci tvrdia, že DAGGER dokáže predpovedať závažnosť a smer slnečnej búrky za menej než sekundu. Môže tak vraj urobiť každú minútu. Toto je obrovský pokrok oproti starším algoritmom, ktoré trvali oveľa dlhšie a varovali pred búrkou v poslednej chvíli.

Rýchla predpoveď a možnosť jej použitia na celý svet robia z DAGGER-u významný nástroj pri reagovaní na slnečné búrky. Tento nástroj spustia ako verejnú platformu práve v čase, keď sa Slnko blíži k vrcholu svojho 11-ročného slnečného cyklu. Ten má dosiahnuť v roku 2025.

Nie všetky slnečné búrky majú také katastrofálne dôsledky, ale najmä tie extrémne môžu predstavovať vážne hrozby pre našu technológiu a spoločnosť ako celok.

Preto výskumníci NASA a v iných organizáciách usilovne pracujú na vývoji technológií a systémov, ako je DAGGER, aby sme mohli predpovedať a lepšie reagovať na tieto slnečné búrky a minimalizovať ich vplyv na našu planétu.

Zdroje: Universe Today, Science Alert, AI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá