Akcionári Facebooku sa boja veľkého vplyvu Marka Zuckerberga

  • Majitelia akcií spoločnosti Facebook sa začínajú obávať vízií zakladateľa Facebooku - Marka Zuckerberga. Podali návrh na zrušenie jeho pozície v rade riaditeľov.
mark1
media.vanityfair.com
  • Majitelia akcií spoločnosti Facebook sa začínajú obávať vízií zakladateľa Facebooku - Marka Zuckerberga. Podali návrh na zrušenie jeho pozície v rade riaditeľov.

Facebook sa momentálne nachádza pod tlakom skupiny akcionárov, ktorí žiadajú o odstránenie generálneho konateľa spoločnosti – Marka Zuckerberga z rady riaditeľov. Návrh bol už predložený. Dôvodom má byť fakt, že nezávislý predseda bude môcť lepšie a efektívnejšie dohliadnuť na riadenie firmy.

Myšlienka vypustenia Zuckerberga pochádza z hláv akcionárov Facebooku, ktorí sú členmi skupiny SumOfUs. Táto organizácia definuje samú seba ako online komunitu, ktorá dohliada na zodpovednosť celej spoločnosti v súvislosti s rôznymi globálnymi otázkami. Či už ide o práva pracujúcich, diskrimináciu, korupciu alebo ľudské práva.

zdroj fotografie:venturebeat.com

Facebook sa zatiaľ odmietol k situácii vyjadriť, ale je pravdepodobné, že tak urobí už v apríli. Petíciu podpísalo 333-tisíc ľudí, ktorí žiadajú o zlepšenie takzvaného korporátneho občianstva. Z toho však bolo len 1500 skutočných akcionárov. Návrh však bolo možne podať predovšetkým vďaka štyrom individuálnym členom komunity SumOfUs. Ako príklad podporujúci tento návrh bola uvedená udalosť  z minulého roka. Išlo o valné zhromaždenie, na ktorom sa preukázala nerovnováha síl a padali obvinenia od niekoľkých akcionárov, že ide o nespravodlivé riešenie.

zdroj fotografie:businessinsider.com

Malo ísť o prerozdelenie akcií triedy C Zuckerbergovi na pomoc a udržanie jeho dlhodobej vízie. Mark totižto ešte v roku 2015 oznámil, že on a jeho manželka rozdajú 99 percent akcií svojej rodiny rôznym znevýhodneným skupinám. Nie je však isté, či Facebook schváli takúto tvrdú požiadavku skupiny. Hlavným dôvodom môže byť fakt, že práve Zuckerberg je jedným z najväčších akcionárov spoločnosti. Tento krok by tak mohol priniesť viac problémov ako osohu. Sú však aj takí, ktorí si myslia, že pre spoločnosť je lepšie, ak ju riadi sám zakladateľ. Napríklad aj kvôli tomu, že Mark sa snaží byť jednotkou na trhu v odvetví virtuálnej reality a videa.

Čoho sa zrejme akcionári obávajú je prílišná iniciatíva Marka Zuckerberga viesť spoločnosť cestou, ktorá je podľa neho správna. Tak by tu bolo isté riziko, že samotná spoločnosť sa dostane až na druhé miesto, a to bude mať negatívny dopad na akcionárov, ktorým sa takáto predstava vôbec nepozdáva.

zdroj:venturebeat.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech