Ako bolo na By Design? + Pár otázok na Jakuba Ptačina

  • Počas tretieho májového víkendu Bratislava zažila dizajnérsku udalosť roka, konferenciu By Design.
image_1401356091.jpeg
  • Počas tretieho májového víkendu Bratislava zažila dizajnérsku udalosť roka, konferenciu By Design.

 

O tejto konferencii písal pár týždňov dozadu aj Michal. Ak ste sa zúčastnili, viete, aká super bola. Ak ste neprišli, toto krátke zhrnutie je práve pre vás.

 

V komornom prostredí divadla Aréna sa zišli špičky svetového aj európskeho dizajnu, aby nás vďaka svojej práci čosi naučili a hlavne mocne inšpirovali. V mojom prípade sa oboje podarilo a to aj napriek tomu, že sa priamo dizajnom neživím (no na druhej strane, dizajn sa mojou prácou veľmi často prepletá). Super dojmy z konferencie nespôsobili len vymakané prednášky, ale aj detaily ako miestny jablčný cider na osvieženie, kvalitná káva z Rwandy alebo nekonečne úžasné žirafie cupcakes. Nechýbala ani fotostena, kreatívna súťaž s Red Bullom, predaj kníh a magazínov pod hlavičkou kníhkupectva 82, obedová badžetta (konečne konferencia, kde boli vegetariáni rovnocenní s mäsožravcami!) a uvítacie balíčky (s kedykoľvek využiteľným zápisníkom a ceruzkou a časopismi, ktoré sa obzvlášť zišli počas letu domov).  

 

Nezabudnuteľných chvíľ bolo počas konferencie veľmi veľa. Niektoré veci sa zapísali do mysle vo forme nových informácií a poznatkov, iné skôr vo forme pocitov, ktoré pretrvajú, a pomôžu do budúcna robiť veci lepšie. Každý spíker mi dal niečo cenné (a každá prestávka bola príležitosťou na dobrý pokec s dlho nevidenými známymi).

 

 

Každopádne, môj osobný top rebríček vyzerá takto:

 

1. Stefan Sagmeister

Hoci je Stefan masami ospevovaný aj zatracovaný, naozaj mal čo povedať a jeho prednáška bola z typu inšpiratívnych zážitkov, ktoré zanechávajú zimomriavky na chrbte a neopísateľný super pocit vo vnútri.

 

2. Snask

… pretože s ich hudobno-dizajnovou show (zahŕňajúcou aj rap a kostýmy) boli mega zábavní a zároveň nestrácali schopnosť byť mimoriadne inšpiratívni.

 

3. Jacek Utko & Fantasy Interactive

Neviem sa rozhodnúť, komu prisúdiť tretiu priečku, preto na ňu dávam obe prednášky. Z poľského novinového dizajnéra Utka som mala pocit, že sa práve pozerám na hádam najväčšieho znalca vo svojej problematike a magazíny, ktoré ukazoval ako inšpiráciu, som hltala všetky do jedného (odkaz organizátorom – nebolo by možné jeho prezentáciu zohnať a uploadnuť na Slideshare? Určite tým urobíte Vianoce nielen mne!)

Severská dvojica z New Yorku Irene & Anton alias Fantasy Interactive boli zase skvelým príkladom, že sa dá byť uvoľnený a zároveň ostať veľkým profesionálom. Jeden poznatok z ich prednášky – aj tí najlepší robia občas chyby, ale hlavne sa neustále snažia učiť a zdokonaľovať. Berme si z nich príklad!

 

 

Na záver krátky rozhovor so spoluorganizátorom Jakubom Ptačinom.

 

Ako by si zhodnotil By Design troma slovami?

Na túto otázku existuje vulgárna aj nevulgárna odpoveď. Nevulgárna by bola: inšpirujúca, motivujúca, príjemná.

 

Konferencia bola určená nielen slovenským dizajnérom, ale aj profesionálom zo zahraničia. Akú máš zatiaľ spätnú väzbu od zahraničných návštevníkov?

Tak ako na ktorejkoľvek našej minulej konferencii sú názory rôzne. Každý ide na konferenciu s rôznymi očakávaniami, a taktiež má každý návštevník inú hladinu vedomostí o danej téme. Niečo extrémne zaujímavé pre jedného môže byť nuda pre druhého. Všetci zahračniční návštevníci, s ktorými sme boli v kontakte, boli veľmi spokojní. A to sa nebavíme len o Čechoch, Rakúšanoch, Maďaroch či Poliakoch, ale aj o Rumunoch či Srboch, ktorí na Slovensko cestovali dlhé hodiny.

 

A čo feedback od samotných spíkrov?

Rečníkom sa páčil ľudský prístup a stále relatívne komorná atmosféra. Snažíme sa im pripraviť program a spraviť všetko tak, aby sa tu cítili ako doma. Žiadna chladná profesionalita.

 

Aký bude ďalší ročník By Design?

Na to je ešte priskoro. Pohrávame sa s myšlienkou cestovať s konferenciou po stredoeurópskych mestách (Budapešt, Praha, Viedeň) a tak z toho spraviť naozaj medzinárodnú konferenciu, ale to asi až o dva roky. Všetko sa vyjasní v najbližších týždňoch.

 

Na záver prezraď – kotrý bol tvoj naj moment počas celej konferencie?

Pre mňa sú vždy najsilenjšie momenty, keď veziem rečníkov z letiska alebo na letisko. Tam sa s nimi zvyknem naozaj dobre porozprávať. Priamo na konferencii to bol asi moment, keď ma zavolal Stefan Sagmeister na pódium, a potom ako všetci ľudia spievali jeho pesničku.

Napísala a Jakuba vyspovedala Sim. Článok je veľmi voľnou adaptáciou originálu z jej blogu (mínus rozhovor s Jakubom a plus fotka šialeného plagátu od štúdia Snask, ktorý bol súčasťou uvítacieho balíčka).

 

 

Fotky: By Design Conference 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech