Ako eliminovať dopravu a prepojiť susedstvá? Pouličný festival WhatCity? na Mickiewičke ukáže riešenia

  • Mickiewiczova ulica, známa svojimi dopravnými zápchami, bude túto sobotu úplne bez áut. Ulica sa na jeden deň stane prístupná chodcom, záujemcom o umenie, dizajn a témy mestského rozvoja. Na Mickiewiczovej bude prebiehať festival WhatCity? na Mickiewičke, celodenné podujatie pripravené v spolupráci s Dobrým trhom, ktoré prinesie kultúrne zážitky, zábavu, objavovanie susedstva, ale aj diskusie o možnej premene tejto lokality priamo na ulici.
mickiewiczova-3-2
archív Whatcity
  • Mickiewiczova ulica, známa svojimi dopravnými zápchami, bude túto sobotu úplne bez áut. Ulica sa na jeden deň stane prístupná chodcom, záujemcom o umenie, dizajn a témy mestského rozvoja. Na Mickiewiczovej bude prebiehať festival WhatCity? na Mickiewičke, celodenné podujatie pripravené v spolupráci s Dobrým trhom, ktoré prinesie kultúrne zážitky, zábavu, objavovanie susedstva, ale aj diskusie o možnej premene tejto lokality priamo na ulici.

Miestni obyvatelia a podnikatelia v spolupráci s ITB Development a so združením Punkt chcú v sobotu 19.mája poprvýkrát umožniť na Mickiewiczovej ulici príjemný peší pohyb hodný centrálnej mestskej ulice. Mickiewiczova tvorí prirodzené pešie pokračovanie korza Obchodnej ulice, avšak kvôli extrémne rušnej doprave, nebezpečným prechodom, úzkym chodníkom a nekvalitným verejným priestorom je po nej nepríjemné chodiť pešo. Ulicou denne prejde okolo päťtisíc áut, v dopravnej špičke je to vyše 800 áut za hodinu. Ulica slúži najmä ako tranzitná, až 90 percent dopravy tvoria automobily. O možnostiach premeny a alternatívnom využití ulice budú počas festivalu diskutovať aj s odborníkmi. Celodenný pouličný festival na Mickiewičke bude prepojený s odbornou konferenciou v netradičnom formáte rozhovorov jeden na jedného.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: archív Whatcity

Návštevníci budú mať šancu porozprávať sa s odborníkmi na mestskú správu, verejné priestory ale aj s obyvateľmi Mickiewiczovej. Pozvanie prijal napríklad hlavný architekt a viceprimátor mesta Ľubľana Janez Koželj, ktorý dokázal premeniť opustené centrum plné automobilov na destináciu atraktívnu pre miestnych aj turistov. Porozprávať sa budete môcť aj s Holanďankou Willemijn de Boer, ktorá má recept na nevyužívané budovy. Američan Charlie McCabe ponúkne informácie z prostredia fundraisingu pri rozširovaní zelene v meste, tiež sa s ním budete môcť porozprávať o ochrane mestských a národných parkov. Na Mickiewiczovu prídu aj experti na dopravu z Prahy a Budapešti, či jedného z najprogresívnejších českých miest, Litoměříc, zástupcovia nevidiacich, okolitých iniciatív alebo vedúci prevádzky FaxCopy na Mickiewiczovej. Diskusie pri stole budú môcť počúvať v slúchadlách aj ostatní návštevníci.

Program festivalu ale bude aj o zábave. Je pripravený s miestnou komunitou a je šitý na mieru lokalite. V rámci podujatia sa preto budú prezentovať aj prevádzky sídliace priamo na ulici. V kvetinárstve Botanical Lab prebehne workshop zameraný na vytváranie záhradiek v teráriu. V kultúrnom priestore Satori Stage sa môžete tešiť na stand-up vystúpenia Jokes On You a videohry počas celého dňa. V sobotu budú na Mickiewiczovej výnimočne otvorené niektoré budovy. Na návštevníkov čaká prehliadka depozitárov múzea dizajnu v priestoroch Hurbanových kasární, ktoré čaká veľká premena na kultúrne centrum. V Galérii Satelit bude komentovaná prehliadka výstavy a tvorivé dielne pre deti. V exkluzívnom priestore na streche budovy Wallenrod prebehne komentovaný výhľad na bratislavské developerské projekty spojený s ochutnávkou vína. Pripravená je aj výstava o histórii ulice plná unikátnych historických fotografií, študentské návrhy na premenu Mickiewiczovej, ale aj detský program. Priestor pred Alžbetkou, takzvané námestie deviatich áut, oživí výstava dizajnéra Richarda Senešiho, ktorý sa už niekoľko rokov venuje vytváraniu mestského mobiliáru zo starých stromov. Aj obrovský jaseň z Mickiewiczovej ulice dostal v jeho rukách nové využitie.

Bohatý sprievodný program nevynecháva ani najmenších, preskúmajú výstavy v galériách, môžu sa zabaviť sledovaním divadelného predstavenia, premietaných rozprávok a športovými aktvitami. Zaujímavou atrakciou pre deti a dospelých bude roller disco, teda korčuľovanie za hudobného backgroundu DJov. Na ulici bude prebiehať aj workshop na výrobu paletového nábytku a architektonická poradňa a detské ihrisko ISE. Navštíviť budete môcť aj infopointy neziskových organizácii a občianskych združení, ktoré iniciujú rozvoj mesta z radov tretieho sektoru.

 

Zažite uvoľnenú sobotu a zoznámte sa s pokojnou ulicou, ktorá vás o sebe mnohé naučí.

Viac o konferencii WhatCity? na webstránke www.whatcity.sk a na sociálnych sieťach Punkt o.z a ITB Development.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech