Ako prežiť prvý rok kreovania svojho biznisu (a nevys*ať sa na to)

  • Prvý rok budovania biznisu je to najťažšie a zároveň najkrajšie obdobie tvrdí autor a podnikateľ Jon Westenberg. Nie nadarmo veľa podnikateľov hovorí, že začiatky sú tie najkrajšie – zostanú ti z nich v pamäti momenty, na ktoré nikdy nezabudneš. A práve tie momenty ťa dostávajú k úspechu.
residential-incubator
  • Prvý rok budovania biznisu je to najťažšie a zároveň najkrajšie obdobie tvrdí autor a podnikateľ Jon Westenberg. Nie nadarmo veľa podnikateľov hovorí, že začiatky sú tie najkrajšie – zostanú ti z nich v pamäti momenty, na ktoré nikdy nezabudneš. A práve tie momenty ťa dostávajú k úspechu.

Udržateľnosť projektu je v jeho začiatkoch najťažšia. Ale tento jeden, jediný rok ti zabezpečí celoživotný, úspešný biznis. Jediný rok nevzdávania sa a tvrdého boja. Tak, ako prežiť prvý rok? Nezáleží v akej fáze sa nachádzaš a čomu sa konkrétne tvoj biznis venuje, pravdepodobne sa trápiš s tými istými problémami a prekážkami, ako aj ostatní.

 

Urob si jasno vo vlastnej hlave 

Jedným z dôvodov, prečo to ľudia vzdávajú už v prvom roku je ten, že nemajú predstavu, o tom, čo sa v skutočnosti snažia dosiahnuť. Jasné, že každý máme hmlisté predstavy o tom, čo bude, no len málokto ich vie zrozumiteľne predstaviť a obhájiť. Snaž sa preto svoj produkt opisovať každému jednoducho a zrozumiteľne, veľa ľudí totiž nevie, ako ho opísať. Či už si umelec, alebo programátor, ak sa ti nedarí definovať, čo vlastne robíš a čo vytváraš, budeš svoj prvý rok prežívať ťažko a nakoniec to bude len mrhanie tvojho času.

dell-xps-13_broadwell-100539227-primary.idge

foto: computerworld.com

Jediný človek, ktorý v teba verí v priebehu prvého roka, si ty sám

Tvoja mamička pred ostatnými možno nehovorí o tom, aká je na teba hrdá, ale môžem ti zaručiť, že by bola oveľa pyšnejšia, keby verila v to, o čo sa snažíš. Rovnaké to môže byť aj s tvojim partnerom – vraví, že ťa podporuje, ale neinvestoval do toho toľko, čo ty. A možno tomu tiež nerozumie. Dostatok viery v tom, čo robíš, je podstatný. Je to vtedy, keď v noci nevieš zaspať, pretože tvoje podnikavé myšlienky sa nevedia upokojiť.

To znamená, že keď sa ťa niekto spýta, čo robíš, odpoveď by nemala vyzerať takto: „No, skúšam rozbiehať malý podnik, ale uvidím, či to pôjde, dal som tomu šancu…“ Odozva na túto odpoveď asi nebude najlepšia. Keď hovoríš o svojom biznise, hovor o ňom, ako o svojom dieťati, na ktoré si pyšný a si hrdý, že máš také úžasné dieťa.

 

Povedz to toľkým ľuďom, až sa budeš cítiť za to množstvo ľudí, ktorí o tom vedia, zodpovedný a bude ťa to ťahať vpred

Ak sa chceš stať kreatívnym podnikateľom, či už si autor, vývojár či dizajnér, môže sa stať, že tvoj štart bude rýchly a zrazu začneš cúvať a hľadať čo najviac dôvodov, prečo si nemal začať. Oslov teda čo najviac ľudí, je jedno či to bude tvoja ex, poštár či tvoj šibnutý kamoš. Vždy, keď sa s niekým stretneš, bude sa ťa pýtať na to, ako pokračuješ. Nechceš predsa zahovárať, ale pochváliť sa, a toto by mal byť ďalší z dôvodov, prečo to nevzdať.

Three men having happy discussion at meeting in modern office

foto:themewich.com

Nemôžeš teraz očakávať, že vytvoříš web, vykašleš sa naň a on ti bude zarábať. Áno viem, tvrdá práca nie je sranda, no nevyhneš sa jej. Musíš byť schopný splniť všetky termíny, ktoré si si zadal, schopný splniť úlohy, ktoré si nikdy predtým nerobil a preukázať, že sa veci hýbu vpred. Rob len to, čo ti ide a čo ti funguje.

 

Oddýchni si

Asi máš pocit, že pracuješ non-stop a aj keď v skutočnosti nepracuješ, tak tvoj mozog stále premýšľa. Nie si stroj. Nebuď na seba príliš prísny a daj si dýchať. Pokiaľ budeš makať 20 hodín denne, tvoje telo si to zapamätá a vráti ti to.

c0b9d5d67adfc23fe9272c06b13bd4e4

foto: pinterest.com

Nastav si ciele a očakávania a zameraj sa na ich plnenie

Sleduj rast dlhodobo a urob si z neho prioritu. Bez ohľadu na to, aký je tvoj projekt – či je to nová technológia, sci-fi kniha alebo blog, treba to brať vážne – teda, ak chceš niečo naozaj dosiahnuť. Dôležité je prejsť si prvým rokom a začať ten ďalší s neporušenými víziami.

2014-04-30-ae-ComputerPro.a015f

foto: mashable.com

Prežiť prvý rok je najťažšie. Bolo to ťažké aj pre Beatles, Elona Muska či tvojho suseda-živnostníka. Všetci sa pobili s tými 12 mesiacmi, aj keď to v danom okamihu nevyzeralo ružovo. Nevzdali to, zubami nechtami sa držali, doškriabaný vyviazli a prekročili prvú cieľovú čiaru. To, čo sa naučili v prvom roku, ich ale potom ženie ďalšie desaťročia.

zdroj: Jon Westenberg, medium.com, zdroj titulnej fotografie: technobuffalo.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech