Ako traktorista si môžeš zarobiť poriadny balík. Zabudni na kancelársku prácu, píše Lucia Jesenská

  • Šimon si ako traktorista dokáže zarobiť lákavú sumu
  • V Saudskej Arábii vzniká futuristiské mesto
  • Janusz Korczak bol obeťou nacizmu, zomrel ako hrdina
traktor
Šimon Čech
  • Šimon si ako traktorista dokáže zarobiť lákavú sumu
  • V Saudskej Arábii vzniká futuristiské mesto
  • Janusz Korczak bol obeťou nacizmu, zomrel ako hrdina

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Sedíš v klimatizovanom stroji a zarábaš tisícky eur, hovorí 22-ročný Šimon o práci traktoristu
  • Veľkolepejšia, luxusnejšia, atraktívnejšia. Saudská Arábia chce vo všetkom poraziť Dubaj
  • Neznámy príbeh hrdinu Janusza Korczaka: Dobrovoľne zahynul v plynovej komore so 192 deťmi

Traktorista zarobí tisícky eur

V dnešnej dobe sa ľudia ženú za titulmi, ktoré im zabezpečia vysnívanú prácu. A ideálne takú, vďaka ktorej budú mať plnú peňaženku. Na tom nie je, samozrejme, nič zlé. Horšie je, že do úzadia idú profesie, ktoré zrovna nie sú o sedení v luxusnej kancelárii.

Dôkazom je poľnohospodárstvo. Mnoho mladých prácou na poliach pohŕda, pretože to vraj „nie je nič pre nich“. Avšak, život traktoristov na Slovensku nie je vôbec zlý. Poľnohospodárstvo už dávno nie je to, čo bývalo.

Aj tento segment je totiž ovplyvnený inováciami. Dokonca viac, než by si si mohol myslieť. Svoje o tom vie 22-ročný Šimon, s ktorým sme sa porozprávali o práci traktoristu.

Šimon Čech - traktorista
zdroj: Šimon Čech

Možno ťa zaujíma, čo také mladého človeka viedlo ku práci v poľnohospodárstve. Ako nám ozrejmil, vždy ho to bavilo, no veľmi ho inšpiroval aj jeho otec. Čerešničkou na torte bolo to, že Šimon pochádza z dediny.

Práve to mohlo mať vplyv na jeho súčasné smerovanie. Aj napriek tomu, že mnoho mladých ťahá skôr ruch mesta, Šimon si život na dedine nevie vynachváliť. Ako sám hovorí, je to iné ako v meste, no o nič horšie.

Šimon Čech - traktorista
zdroj: Šimon Čech

Mladý traktorista si myslí, že mladí ľudia dnes už majú iné priority. Samozrejme, česť výnimkám, ktoré takejto práci taktiež zasvätia život. Je ich však značne menej ako v minulosti.

Šimon nám v rozhovore opísal, ako vyzerá jeho pracovný deň, v akom stave je podľa neho poľnohospodárstvo na Slovensku, ale prezradil aj to, koľko si dokáže zarobiť za jednu sezónu. A vedz, že suma nie je vôbec nízka. Viac sa dočítaš v našom článku.

Súťaživosť Saudskej Arábie a Dubaja

Keď sa povie Dubaj, pravdepodobne si predstavíš iný svet. Pre niekoho je toto mesto ukážkou nemožného, pre iného to môže byť hoci len prehliadka gýču. Nech už to je akokoľvek, faktom je, že toto mesto je vyhľadávanou destináciou mnohých Slovákov.

V tieni Dubaja však vyrastá aj Saudská Arábia. A to doslova. Tá totiž plánuje postaviť jednu z najväčších stavieb na svete, ktorá má byť súčasťou hyperfuturistického mesta Neom.

Zaujímavé je, že Saudská Arábia bola donedávna uzavretá krajina, do ktorej by si sa dostal len veľmi ťažko. V posledných rokoch sa však otvára svetu a ohuruje svojimi plánmi.

Dnes tu teda môžeme hovoriť o súťaživosti, ktorá panuje medzi Spojenými arabskými emirátmi a Saudskou Arábiou. Tá sa ukázala už na výstave Expo 2022 v Dubaji, kde sa susedné krajiny pretekali v tom, kto bude mať vyhrotenejší pavilón.

To, že ich súťaživosť prekročila brány areálu Expa, si myslí aj realitný expert Vladimír Boháč. Saudská Arábia chce s veľkou pravdepodobnosťou predbehnúť Dubaj prostredníctvom spomenutého mesta Neom.

Ide o ekologickú verziu mesta, vzhľadom na to, že bude bez ciest, áut a emisií. A okrem všetkého, mesto bude centrom nových pracovných miest. Neom má byť mesto určené pre bohatých progresívnych ľudí.

A kde inde ich nájsť, keď nie v Dubaji? Ako Boháč prezradil, už teraz mu zdroje v Dubaji vravia, že Saudi sa snažia mnohých expatov v Dubaji preplatiť, aby odišli pracovať do Saudskej Arábie.

To, či sa dá v takom veľkom meste žiť s nulovými emisiami uhlíka, je otázne. Viac o tom, ako to chce Saudská Arábia zabezpečiť, si prečítaš v našom článku.

Zomrel ako hrdina

Druhá svetová vojna napísala mnoho príbehov. Aj napriek tomu, že od jej konca prešlo už veľa rokov, niektoré sa stále vynárajú. Príbehy ľudí, ktorí sa odovzdali systému, je mnoho.

Jedným z nich je aj Janusz Korczak, vlastným menom Henryk Goldsmitz. Bol mimoriadne nadaný lekár, pedagóg a spisovateľ. Jeho myšlienky mali obrovskú hodnotu. Okrem toho, vo Varšave založil sirotinec pre židovské deti.

Janusz Korczak
zdroj: youtube.com (reprofoto)

Bohužiaľ, osudným sa mu stal jeho pôvod a oddanosť deťom, o ktorých vydal aj niekoľko publikácií. Korczak mal totiž židovský pôvod, a to bol počas nacizmu dôvod, prečo sa jeho poznatky nešírili viac.

Svoj život však ukončil tým najväčším počinom – keď mu dali nacisti za úlohu zhromaždiť 200 detí, ktoré budú odvezené z jeho sirotinca a zabité v koncentračnom tábore Treblinka, urobil niečo nezvyčajné. 

Korczak dostal od nacistov ponuku, že môže odísť bez toho, aby ho ďalej prenasledovali – a to nie raz, ale hneď niekoľkokrát. Keďže však svojim malým zverencom nedokázal pomôcť, rozhodol sa, že zomrie spolu s nimi.

Janusz Korczak
zdroj: youtube.com (reprofoto)

Deti vďaka nemu netušili, aká hrôza ich čaká. Ich opatrovateľ im totiž povedal, že by mali byť veselé, pretože idú do prírody.  A tak ich nechal obliecť si to najlepšie oblečenie a po ceste za smrťou hrdo niesli zástavu so židovskou vlajkou.

Korczak bol do posledného výdychu hrdý na svoj poľský a židovský pôvod. Tieto komunity ho oslavujú dodnes, no o tom, čo všetko dokázal, vie málo ľudí. Celý príbeh tohto hrdinu si prečítaš v našom článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá