Súdny dvor EÚ: Toto je prípad, v ktorom musí aj Slovensko uznať homosexuálne manželstvá

  • Slovensko stále inštitucionálne nepodporuje vzťahy párov rovnakého pohlavia
  • Napriek tomu je tu prípad, v ktorom musí ich manželstvá rešpektovať
  • Rozhodol o tom Súdny dvor EÚ po roky trvajúcom súdnom spore
zakon-eu-lgbt
pexels.com
  • Slovensko stále inštitucionálne nepodporuje vzťahy párov rovnakého pohlavia
  • Napriek tomu je tu prípad, v ktorom musí ich manželstvá rešpektovať
  • Rozhodol o tom Súdny dvor EÚ po roky trvajúcom súdnom spore

Ide o prípad Adriana Comana a jeho manžela Claia Hamiltona, ktorí sa v roku 2010 zosobášili v Bruseli, kde nejaký čas žili. Potom sa však Adrian, ktorý pochádza z Rumunska, rozhodol vrátiť do svojej rodnej krajiny, a to samozrejme so svojím manželom. Jeho domovina však, podobne ako Slovensko, patrí k hŕstke krajín, ktoré dodnes neuznávajú manželstvá osôb rovnakého pohlavia. Problém tak nastal v momente, kedy chcel Clai požiadať o trvalý pobyt v krajine.

„Pracoval som pre Európsky parlament a keď sa moja pracovná zmluva skončila, hľadal som, kde by sme spolu s mojím manželom Claiom mohli ísť,“ povedal Adrian pre BBC.

Zobraziť celú galériu (5)
zdroj: unsplash.com

Háčik však nebol v tom, že pochádza z inej krajiny, ale jednoducho v tom, že v Rumunsku ich manželský vzťah nenadobúda platnosť. Právo na pobyt manžela v rodnej krajine jedného z partnerov tak logicky zaniká. Žiadosť o udelenie trvalého pobytu tak generálny inšpektorát zamietol. Pár sa však voči rozhodnutiu štátu ohradil a svoj prípad posunuli až na Súdny dvor EÚ.

Ten po rokoch ťahaníc a bojov konečne rozhodol, a to v prospech manželov. Zdôvodňuje to tým, že pri použití slovného spojenia „manželský partner“ sa pri výkone tohto zákona nerozlišuje medzi pohlavím.

V oficiálnom rozhodnutí sa píše: „Hoci členské štáty môžu slobodne rozhodnúť, či povolia alebo nepovolia manželstvá osôb rovnakého pohlavia, nemôžu prekážať výkonu práva na pobyt občana Únie tým, že odmietnu priznať jeho manželskému partnerovi rovnakého pohlavia, ktorý je občanom krajiny, ktorá nie je členom EÚ, odvodené právo na pobyt na ich území.“

Zobraziť celú galériu (5)
zdroj: unsplash.com

Adrian Coman na verdikt reagoval s veľkým nadšením: „Sme vďační Súdnemu dvoru EÚ a mnohým ľuďom a inštitúciám, ktoré podporovali nás a ďalšie páry rovnakého pohlavia v podobnej situácii. Dnes zvíťazila ľudská dôstojnosť.“

Tento vyhraný súdny spor je veľkým krokom pre práva párov rovnakého pohlavia v Európskej únii a ako logicky vyplýva s rozhodnutia, dotýka sa aj Slovenska. Napriek tomu, že nie je povinné zlegalizovať partnerstvá či manželstvá osôb rovnakého pohlavia, musí ich rešpektovať v prípade žiadosti o pobyt v krajine. Rovnako to platí pre zvyšné 4 netolerantné krajiny, teda Bulharsko, Litvu, Lotyšsko a Poľsko.

zdroj: bbc.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá