Na Slovensku potvrdili už druhý prípad opičích kiahní

  • Na Slovensku potvrdili druhý prípad opičích kiahní
  • Osoba je zatiaľ iba v izolácii, hospitalizácia potrebná nebola
opičie kiahne
Ilustračný obrázok, Facebook/Mokopane FM SA
  • Na Slovensku potvrdili druhý prípad opičích kiahní
  • Osoba je zatiaľ iba v izolácii, hospitalizácia potrebná nebola

Na Slovensku bol zaznamenaný druhý laboratórne potvrdený prípad ochorenia na opičie kiahne. Ide o osobu v strednom veku, z vekovej skupiny 20 až 59 rokov. Je izolovaná, hospitalizácia zatiaľ nebola potrebná.

Príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva zabezpečuje potrebné epidemiologické vyšetrovanie, vrátane zisťovania možných okolností nákazy. Súvislosť s prvým prípadom sa zatiaľ nezistila.

Osoba vyhľadala lekársku pomoc a vzhľadom na príznaky ochorenia zodpovedajúce opičím kiahňam jej bola odobratá vzorka biologického materiálu na laboratórne vyšetrovanie, na základe ktorej bola následne diagnóza potvrdená.

Počet potvrdených prípadov na našom území môže narastať, nepredpokladáme však rozsiahle epidémie.

Prvý prípad

Na Slovensku sme zaznamenali prvý laboratórne potvrdený prípad opičích kiahní dňa 7. júla. Išlo o osobu z vekovej skupiny 20 až 59 rokov, k prenosu ochorenia došlo vysoko pravdepodobne v zahraničí. Osoba bola izolovaná a hospitalizovaná. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva.

Príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva podchytil všetky úzke kontakty – osoby boli poučené o monitorovaní ich zdravotného stavu a nutnosti izolácie v prípade objavenia sa klinických príznakov ochorenia.

Ako sme už informovali v našom článku, pri podozrení z ochorenia postupovala korektne a v súlade s odporúčaniami – prejavy infekcie nepodcenila a iniciatívne vyhľadala lekára, ktorý vzhľadom na klinické príznaky stanovil ďalšie vyšetrenia. Pacient sa podľa informácií nachádzal v nemocnici v Košiciach. 

Zriedkavé ochorenie

Počet potvrdených prípadov vírusu opičích kiahní na celom svete stúpol už dňa 7. júla v porovnaní s minulým týždňom o 77 percent. V Afrike pribudli aj dve úmrtia. TASR správu prevzala z agentúry AP.

opičie kiahne
zdroj: SITA/CDC via AP

Najviac nových prípadov nákazy bolo nahlásených v Európe a Afrike. WHO uviedla, že opičie kiahne sa primárne šíria pohlavným stykom medzi homosexuálmi.

Generálny riaditeľ WHO Thedros Adhanom Ghbreyesus v stredu vyhlásil, že „rozsah a šírenie vírusu“ ho „naďalej znepokojuje“. Dodal, že v súčasnosti je centrom epidémie Európa, ktorá celosvetovo zaznamenáva viac než 80 percent prípadov opičích kiahní.

Nové prípady nákazy podľa WHO hlási ďalších deväť krajín a naopak, v desiatich krajinách, kde sa prítomnosť vírusu v minulosti potvrdila, nový výskyt ochorenia už tri týždne nezaznamenali.

Opičie kiahne sú pomerne zriedkavé ochorenie, ktoré sa vyskytuje väčšinou v krajinách strednej a západnej Afriky. Spôsobuje ho vírus, ktorý patrí do tej istej rodiny vírusov ako pravé kiahne. Je však oveľa menej nebezpečný a nákazlivý než jeho smrtiaci príbuzný.

Domáca karanténa

Medzi prejavy opičích kiahní patria napríklad horúčka, bolesť hlavy a vyrážky. Prípady tohto ochorenia sa v súčasnosti objavujú v západnej Európe, ako aj v Spojených štátoch, Kanade a Austrálii.

V Maďarsku diagnostikovali už pred dvoma týždňami päť nových prípadov nákazy opičími kiahňami, čím celkový počet infikovaných dosiahol už 24, informuje spravodajca TASR v Budapešti s odvolaním sa na agentúru MTI.

opičie kiahne
zdroj: Wikimedia Commons

Centrum národného zdravia (NNK) v tejto súvislosti v piatok uviedlo, že noví nakazení boli všetci muži vo veku od 25 do 53 rokov. Väčšina z nich je z Budapešti a boli v domácej karanténe.

Príslušné miestne epidemiologické orgány podľa NNK vykonávajú epidemiologické vyšetrenia všetkých pacientov a monitorujú u nich aj kontaktné osoby.

Zdroje: TS, SIU, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá